Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Přírodověda 5. ročník Gabriela Mikulková 2012. Do krve se dostávají látky, které člověk nepotřebuje. Některé látky jsou i škodlivé.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Přírodověda 5. ročník Gabriela Mikulková 2012. Do krve se dostávají látky, které člověk nepotřebuje. Některé látky jsou i škodlivé."— Transkript prezentace:

1 Přírodověda 5. ročník Gabriela Mikulková 2012

2 Do krve se dostávají látky, které člověk nepotřebuje. Některé látky jsou i škodlivé.

3 LEDVINY MOČOVODY MOČOVÝ MĚCHÝŘ MOČOVÁ TRUBICE

4 Ledviny filtrují krev, odstraňují tak škodlivé nebo přebytečné látky, které odcházejí z těla v podobě moči.

5 Močovody mají za úkol dopravovat moč z ledvin do močového měchýře.

6 Močový měchýř je dutý, roztažitelný orgán, který shromažďuje moč. Má objem 600 – 1200 ml. Při naplnění 400 – 600 ml, začínáme mít potřebu jít na WC.

7 Močová trubice odvádí moč z močového měchýře. U žen je rovná a dlouhá asi 4cm. U mužů je esovitě prohnutá a dlouhá 12- 25cm, kromě odvodu moči slouží i k odvodu sperma (mužské pohlavní buňky).

8 Pitný režim zajišťuje včasné vyloučení škodlivých látek z těla, proto bychom denně měli vypít 2-3 litry tekutin. POZOR, jako pitný režim nejsou vhodné přeslazené nápoje, káva ani alkohol.

9 Močové kameny vznikají v močovodech. Odcházejí z těla ven spolu s močí, nebo v močovodech zůstávají – mohou je i ucpat. Příčina vzniku kamenů je různá, jedna z nich je nedostatečný pitný režim.

10 POZOR, neměli bychom Prochladnout - záda Přecházet nemoci Zadržovat moč

11 moč stoliceoxid uhličitý (při dýchání) slzy pot

12


Stáhnout ppt "Přírodověda 5. ročník Gabriela Mikulková 2012. Do krve se dostávají látky, které člověk nepotřebuje. Některé látky jsou i škodlivé."

Podobné prezentace


Reklamy Google