Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Terezín Zpracováno v rámci Exkurze – „Po stopách nesvobody“ (Terezín, Praha, Vojna u Příbrami) Zpracovatel: Základní škola Školní 1/814 Havířov – Šumbark,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Terezín Zpracováno v rámci Exkurze – „Po stopách nesvobody“ (Terezín, Praha, Vojna u Příbrami) Zpracovatel: Základní škola Školní 1/814 Havířov – Šumbark,"— Transkript prezentace:

1 Terezín Zpracováno v rámci Exkurze – „Po stopách nesvobody“ (Terezín, Praha, Vojna u Příbrami) Zpracovatel: Základní škola Školní 1/814 Havířov – Šumbark, Mgr. Blanka Fajkisová

2 Terezín

3 Současný Terezín

4 Historie města Pevnost Terezín vznikla v 18. století a měla být využita v prusko-rakouských válkách. Vojska habsburské monarchie se zde s Prusy ale nikdy přímo nesetkala. Strategických výhod města, rozděleného na dvě poloviny (Velká a Malá pevnost), jež jsou obehnány opevněním ve tvaru hvězd, však mělo být využito v budoucnosti. Už v 19. století sloužila Malá pevnost jako vojenská a politická věznice. Za druhé světové války udělali z Terezína nacisté největší koncentrační tábor v českých zemích.

5 Plán pevnosti z roku

6 Perzekuce Židů v Čechách a na Moravě Omezování práv židovských občanů v ČSR začalo prakticky ihned po obsazení Německem. Židé měli zakázán vstup na některá veřejná místa, od září 1939 se po osmé hodině večerní nesměli zdržovat mimo domov. V listopadu 1940 již nemohli vůbec opouštět bydliště. Bylo jim zapovězeno navštěvovat divadla a kina, nesměli používat lehátkové a jídelní vozy ve vlacích, byla pro ně vyhrazena zvláštní místa v hromadné dopravě, nakupovat mohli jen pár hodin denně a byli omezováni i v odběru potravin.

7 Deportace Po takzvané arizaci židovského majetku přišel příkaz označení písmenem „J“ a v říjnu roku 1941 byly zahájeny systematické deportace Židů z území protektorátu. S tím souvisel definitivní zákaz vystěhování Židů z území Říše a zabraného Československa.

8 Transportní listiny

9 Židovské ghetto Terezín V rámci takzvaného „konečného řešení židovské otázky“ bylo rozhodnuto shromáždit Židy z Čech a Moravy do Terezína. Město, v jehož blízkosti už fungovala policejní věznice, mělo příhodnou polohu a strategicky výhodné opevnění. První transport z Prahy sem vyjel 24. listopadu roku Za necelé čtyři roky pak terezínským ghettem prošlo více než mužů, žen i dětí. Na jich zde zahynulo.

10 Národní hřbitov před Malou pevností

11

12 Největší strach mezi Židy vyvolávala neustálá hrozba transportů. Od října 1942 byly z Terezína prakticky všichni vězňové posíláni do vyhlazovacího tábora Osvětim – Birkenau. Ve více než šedesáti transportech odešlo přes osob, z nichž se osvobození dočkalo jen Smutný osud čekal především děti a staré lidi neschopné práce. COB4d6XY&feature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=Kn- COB4d6XY&feature=related

13 Zbytky vlečky z Bohušovic zřízené za okupace

14 Do června 1942 sdílelo s Židy Terezín původní obyvatelstvo, které se však s vězněnými nesmělo dostat do styku. Židům bylo zapovězeno chodit po chodníku, nakupovat v obchodech, pískat si, nebo zpívat. Zatímco Hitler šířil po světě myšlenku, že „Židům daroval město“, Terezín nezvládal nápor nových a nových vězňů. V září 1942 dosáhl počet obyvatel Velké pevnosti maxima – uvnitř jeho hradeb se tísnilo mužů, žen a dětí, což přisuzovalo člověku průměrně 1,6 m 2 ubytovací plochy. Kromě Židů z protektorátu zde byli Němci, Rakušané, Holanďané, Dánové a koncem války i Slováci a Maďaři. Vězni trpěli hladem, nedostatkem vody; špatné hygienické podmínky vyvolávaly epidemie.

15 Magdeburská kasárna Replika vězeňské ubikace z doby ghetta

16 Obrázek jednoho z terezínských dětí

17 Časopis vydávaný v domově (heimu) č.1

18 Židovská modlitebna byla založena v době ghetta a sloužila vězňům, kteří byli ubytováni v okolních domech..

19 V nejhorších časech byla nemocné až třetina obyvatel Terezína – v únoru roku 1943 to bylo lidí. O nemocné se starali dobrovolníci z vlastních řad, postupně byly vybudovány i nemocnice, zdravotnického a dezinfekčního materiálu byl však neustále nedostatek. Mnoho Židů nemocem podlehlo. Například v září 1942 v ghettu průměrně umíralo 127 lidí denně. Mrtví byli zpočátku pohřbíváni do země, pak bylo vystavěno krematorium. Popel z uren uložených v kolumbáriu byl v listopadu 1944 z velké části vysypán do Ohře. Nacisti se tak snažili zabránit, aby vyšla najevo pravda o terezínském ghettu.

20 Malá pevnost Malá pevnost vznikla koncem 18. století jako součást komplexu opevnění. V roce 1940 byla v Malé pevnosti zřízena věznice pražského gestapa. V průběhu války pevností prošlo na zatčených, z toho žen.

21

22

23

24

25 Hromadné cely

26

27 Samotky v Malé pevnosti

28

29

30

31 Zde probíhala dezinfekce šatstva

32 Marodka „ Vzorná holírna“

33 Další prostory Malé pevnosti

34

35 IV. dvůr

36 Cely na IV. dvoře

37 Brána na popraviště

38

39 Popraviště stanoviště střelců

40 Bydlení dozorců a vedení tábora

41 Památník Terezín Smutná historie Terezína pokračovala v letech 1945 až 1948, kdy byli v Malé pevnosti vězněni váleční zajatci a později i německé obyvatelstvo. Do města samotného se vrátili obyvatelé a v květnu roku 1947 zde byl zřízen Památník. Y2k4RbuYrI&feature=related Y2k4RbuYrI&feature=related

42 Zdroje Fotografie na snímcích 7-8, 10-13, 15-18, pocházejí z archivu autorky prezentace


Stáhnout ppt "Terezín Zpracováno v rámci Exkurze – „Po stopách nesvobody“ (Terezín, Praha, Vojna u Příbrami) Zpracovatel: Základní škola Školní 1/814 Havířov – Šumbark,"

Podobné prezentace


Reklamy Google