Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Řetězení poruch z blokád C a Th páteře Doc. MUDr. Vladimír KŘÍŽ

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Řetězení poruch z blokád C a Th páteře Doc. MUDr. Vladimír KŘÍŽ"— Transkript prezentace:

1 Řetězení poruch z blokád C a Th páteře Doc. MUDr. Vladimír KŘÍŽ e-mail:kriz-rehab@iol.cz

2 Vertebrogenní potíže mohou vznikat drážděním (přetížením, degenerací, zánětem…) různých struktur páteře, nejčastěji asi tlakem či tahem za obaly páteře a intervertebrálních nervů či na nervová vlákna a to kterákoliv: rychlá dostředivá (bolest, polohocit, pohybocit a jiné kvality rychlých a topicky přesně lokalizovatelných informací pro CNS) rychlá odstředivá (eference pro hrubou a jemnou motoriku s jejím posturálním zajištěním a s četnými rychlými zpětnými korekčními vazbami) pomalá, zvláště pak vegetativní dostředivá (obtížněji lokalizovatelné informace pro CNS) a odstředivá (prokrvení, trofika, edémy, pocení, pilomotorika. Proto mohou být jejich příznaky tak mnohotvárné, řetězící se či vzájemně se ovlivňující.

3 Celá páteř tvoří funkční celek, kde zjevná či skrytá porucha jedné části vyvolá řetězec dysfunkcí (a jejich projevů) na kterémkoliv úseku páteře nebo i mimo ni.

4 Z klinických zkušeností ale i z biomechaniky páteře jsou známy nejčastější kritické oblasti páteře C-Th, LS, C-C, Th

5 LS oblast LS oblast (včetně pánve) je staticky nejvíce namáhaná oblast (přenáší největší tlaky a síly). Proto je její skelet nejrobustnější (obratle, klouby, vazy, svalové úpony, synostózy, syndezmózy). Bolest v LS oblasti je nejčastější bolestí páteře. Přesto je její dobrá funkce vázaná na funkci všech úseků páteře nad ní.

6 Th páteř Dysfunkce dynamiky Th páteře je možnou příčinou „idiopatických“ juvenilních skolióz, může způsobovat i lumbalgie, coxalgie, gonalgie, tarsalgie protože dojde k abnormálnímu zatěžování kloubů („decentrace“ navyklého zatížení kloubů) Může být tedy i zdrojem první nebo opakované bolesti při artrózách nosných kloubů DK, při osteoporóze (páteř, kyčle, patní kost, metatarzy) a to po úrazech, ve stáří a v období zrychleného růstu!

7 Poruchy CTh přechodu jsou často nebolestivé, projevují se též jenom potížemi ve vzdálenějších oblastech: HK (přímým drážděním kořenů) Hlavy (přes C páteř a prodl.míchu, veget.systém,cévy) Hrudníku (přes bloky Th a žeber) V L oblasti (poruchami nad touto obl.)

8 Příznaky na HK: poruchy čití: parestezie, dysestezie, hyperestezie, anestezie, dyskinestezie (v kterékoliv oblasti HK), poruchy vnímání dotyku, povrchu a váhy uchopovaných předmětů poruchy motoriky(hrubé, jemné) poruchy trofiky: otoky zevní, vnitřní (tunelové sy) poruchy prokrvení: kůže dlaní (sy. kropenaté dlaně), svalů a šlach (úponové sy.,epikondylitidy), kostí (Sudeckův sy.)

9 Příznaky na hlavě: Příznaky na hlavě: Bolesti (v zátylí,za očima….) Poruchy vidění (akomodace…) Poruchy sluchu (tinnitus…) Závratě !!! Nauzea, zvracení (to vše s bloky CC, C či bez nich)

10 Další vzdálenější příznaky: bolesti mezi lopatkami či na hrudníku (téměř vždy s bloky Th), bolesti v kříži (a to často bez bloků v LS oblasti), bolest při předklonu hlavy či celého trupu, paravertebrální „ kontraktury “, bolesti DK (dekompenzace artróz, osteoporóz…)

11 Diagnóza blokády v CTh přechodu: Diagnóza blokády v CTh přechodu: Omezení rotace v záklonu hlavy, Omezení rotace v záklonu hlavy, bolesti při tomto pohybu a (nebo) bolesti při tomto pohybu a (nebo) nabíhání svalových hypertonů (krk,celá páteř), nabíhání svalových hypertonů (krk,celá páteř), vyvolání tímto manévrem kteréhokoliv ze „vzdálenějších“ příznaků vyvolání tímto manévrem kteréhokoliv ze „vzdálenějších“ příznaků

12 Terapie Terapie technikami MM (nejbezpečněji trakčními) technikami MM (nejbezpečněji trakčními) s uvolněním pasivní pohyblivosti páteře, s uvolněním pasivní pohyblivosti páteře, odstraněním svalových hypertonů a bolestivých bodů, odstraněním svalových hypertonů a bolestivých bodů, postupným vyrovnáním svalových dysbalancí, postupným vyrovnáním svalových dysbalancí, rekonstrukcí správných posturálních stereotypů a rekonstrukcí správných posturálních stereotypů a prevencí recidiv prevencí recidiv Potvrzení, že příčinou byla porucha C-Th přechodu je vymizení či ústup potíží. Potvrzení, že příčinou byla porucha C-Th přechodu je vymizení či ústup potíží.

13 Porucha C-Th přechodu je nejčastějším nálezem na páteři, snadno diagnostikovatelnými technikami MM, snadno léčitelnými technikami MM, ale přesto takto postižení jsou neadekvátně léčeni (medikamenty, obstřiky, operacemi, fyzikální terapií a hlavně léčbou sekundárních projevů při ponechání primární příčiny) jsou posíláni na četná vyšetření (CT,MRI,EEG,EMG…) a tím se jejich utrpení prodlužuje a léčba oddaluje a čerpá zbytečné náklady na zdravotní péči.

14 Prevence poruch CTh


Stáhnout ppt "Řetězení poruch z blokád C a Th páteře Doc. MUDr. Vladimír KŘÍŽ"

Podobné prezentace


Reklamy Google