Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0188 Název projektu: Moderní škola Autor: Mgr. Andrea Dobšíková, Ph. D. Název materiálu: Prenatální období Označení materiálu:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0188 Název projektu: Moderní škola Autor: Mgr. Andrea Dobšíková, Ph. D. Název materiálu: Prenatální období Označení materiálu:"— Transkript prezentace:

1 Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0188 Název projektu: Moderní škola Autor: Mgr. Andrea Dobšíková, Ph. D. Název materiálu: Prenatální období Označení materiálu: VY_32_INOVACE_PSY. SP4. 811 Datum vytvoření: 29. 3. 2013 Vzdělávací oblast: Psychologie Ročník: Sociálněsprávní činnost – 4. ročník Název školy: Střední škola, základní škola a mateřská škola pro zrakově postižené, Brno, Kamenomlýnská 2

2 Anotace Psychologie.. Učební materiál pro výuku předmětu psychologie. Prezentace k vysvětlení nových témat z oblasti vývojové psychologie – prenatální období. Prezentace k vysvětlení nových témat z oblasti vývojové psychologie – prenatální období.

3 Metodické pokyny Jedná se o prezentaci v programu PowerPoint, v jejíž první části je zpracována teorie k danému učivu. Text je vhodný k výkladu při probírání nové látky na téma prenatální období. Druhá část DUMu obsahuje otázky k procvičení. Ve výuce je možná samostatná i skupinová práce. Jedná se o prezentaci v programu PowerPoint, v jejíž první části je zpracována teorie k danému učivu. Text je vhodný k výkladu při probírání nové látky na téma prenatální období. Druhá část DUMu obsahuje otázky k procvičení. Ve výuce je možná samostatná i skupinová práce. K použití DUMu ve výuce je zapotřebí PC s programem PowerPoint a dataprojektor. K použití DUMu ve výuce je zapotřebí PC s programem PowerPoint a dataprojektor.

4 Zdroje 1. 1. LANGMEIER, Josef a Dana KREJČÍŘOVÁ. Vývojová psychologie. 3. přeprac. a dopl. vyd. Praha: Grada, 1998, 343 s., obr. ISBN 80-716-9195-X. 2. 2. KOPECKÁ, Ilona. Psychologie: učebnice pro obor sociální činnost. 1. vyd. Praha: Grada, 2011, ISBN 978-802-4738- 758. 3. 3. VÁGNEROVÁ, Marie. Vývojová psychologie. Dětství, dospělost, stáří. 1. vyd. Praha: Portál, 2000, 522 s. ISBN 80-717-8308-0.

5 Zdroje 1. 1. http://www.miminka2008.estranky.cz. [online]. [cit. 2013-03- 29]. Dostupné z: http://www.miminka2008.estranky.cz/clanky/tehotensky- kalendar/osmy-tyden.html http://www.miminka2008.estranky.cz/clanky/tehotensky- kalendar/osmy-tyden.html 2. 2. http://cs.wikipedia.org. [online]. [cit. 2013-03-29]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Embryo,_8_cells.jpghttp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Embryo,_8_cells.jpg 3. 3. http://cs.wikipedia.org. [online]. [cit. 2013-03-29]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Human_Embryo_- _Approximately_8_weeks_estimated_gestational_age.jpghttp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Human_Embryo_- _Approximately_8_weeks_estimated_gestational_age.jpg

6 Zdroje 4. 4. https://www.google.cz. [online]. [cit. 2013-03-29]. Dostupné z: www.google.cz/search?as_st=y&tbm=isch&hl=cs&as_q=pr enatální+období&as_epq=&as_oq=&as_eq=&cr=&as_sites earch=&safe=images&tbs=sur:f#facrc=_&imgdii=_&imgrc=b sFjI-PY3rsxgM%253A%3Boe5fbqnLSUUfDM

7 Prenatální období Období od početí do porodu. Trvá přibližně 40 týdnů +/- 2 týdny. Pokud se dítě narodí před ukončeným 37. týdnem, hovoříme o něm jako o předčasně narozeném, nedonošeném. V současné době je hranice přežití narozeného dítěte 24. týden.

8 Prenatální období Obr. č. 1

9 Prenatální období - stadia 1. Blastemové 2. Embryonální 3. Fetální

10 Prenatální období – stadium blastemové 1. 1. Blastemové stadium: začíná oplozením, pokračuje rýhováním vajíčka, které putuje vejcovodem do dělohy. Uhnízdění blastocytu trvá přibližně 3 týdny. Rovněž již koncem 3. týdne vzniká nervová trubice jako základ nervového systému. Obr. č. 2

11 Prenatální období – stadium embryonální Během embryonálního období se vytvářejí všechny hlavní orgánové základy. Vymezuje se od 1. úderu srdce (koncem 3. týdne) do ukončení organogeneze (vývoje orgánových základů). Trvá tedy od 4. do 12. týdne. Na konci období měří embryo asi 9 cm, jsou vytvořeny končetiny, včetně prstů. Vzhledem k rychlému růstu je embryo velmi citlivé na škodlivé vlivy, které mohou být příčinou závažných vývojových vad.

12 Prenatální období – stadium embryonální Obr. č. 3

13 Prenatální období – stadium fetální Fetální období je charakteristické dokončováním vývoje orgánů, které dozrávají a postupně začínají plnit svou funkci. Trvá od 12. týdne po narození. Fétus – plod žije v plodové vodě. Matka začíná pociťovat pohyby plodu přibližně od 16. týdne.

14 Prenatální období – stadium fetální Stručný přehled vývoje chování plodu: 3 měsíc: sací pohyby, na podráždění odpovídá sevřením prstů, pohybuje hlavičkou, rukama, nohama i trupem. 3 měsíc: sací pohyby, na podráždění odpovídá sevřením prstů, pohybuje hlavičkou, rukama, nohama i trupem. 4. měsíc: pohyby horních a dolních končetin, reaguje na dotek, otvírá a zavírá ústa, pohybuje jazykem. Umí měnit výraz tváře. Začínají se vytvářet základní reflexy. 4. měsíc: pohyby horních a dolních končetin, reaguje na dotek, otvírá a zavírá ústa, pohybuje jazykem. Umí měnit výraz tváře. Začínají se vytvářet základní reflexy. 5. měsíc: plod reaguje na tlak a začíná vnímat zvukové podněty (tlukot matčina srdce). Dovede rozlišovat základní chutě. 5. měsíc: plod reaguje na tlak a začíná vnímat zvukové podněty (tlukot matčina srdce). Dovede rozlišovat základní chutě.

15 Prenatální období – stadium fetální 6. měsíc: pohyby končetin jsou intenzivnější, reflexní avšak stále nekoordinované; dostává se do aktivního kontaktu s matkou, což má význam pro jeho další psychický vývoj. 6. měsíc: pohyby končetin jsou intenzivnější, reflexní avšak stále nekoordinované; dostává se do aktivního kontaktu s matkou, což má význam pro jeho další psychický vývoj. 7. až 9. měsíc: plod se připravuje na život mimo dělohu. V této době je již natolik zralý, aby přežil v případě předčasného narození. 7. až 9. měsíc: plod se připravuje na život mimo dělohu. V této době je již natolik zralý, aby přežil v případě předčasného narození.

16 Prenatální období – stadium fetální Obr. č. 4

17 Vývoj plodu Vývoj plodu je závislý na: zdravotním stavu matky její výživě: nevhodné návyky kouření, alkohol, drogy, ale i některé léky mohou ohrozit vývoj plodu dobrém psychickém stavu matky: vyhýbat se konfliktům, stresům – V době těhotenství začíná vzájemné působení matky a plodu, plod se dostává do určitého aktivního kontaktu s matkou (sociální interakce) – matka reaguje emocemi na pohyby plodu, její emoce pak ovlivňují plod.

18 Kontrolní otázky 1. Jak dlouho trvá těhotenství - prenatální období? 2. Jaká stádia rozlišujeme v rámci prenatálního období 3. Co je blastemové stadium? 4. Co je embryonální stadium? 5. Co je fetální stadium?

19 Kontrolní otázky 1. Jak dlouho trvá těhotenství - prenatální období? □ □Trvá přibližně 40 týdnů +/- 2 týdny 2. Jaké stádia rozlišujeme v rámci prenatálního období? □ □Embryonální □ □Fetální □ □Blastemové 3. Co je blastemové stadium? □ □Začíná oplozením, pokračuje rýhováním vajíčka, které putuje vejcovodem do dělohy. Uhnízdění blastocytu trvá přibližně 3 týdny.

20 Kontrolní otázky 3. Co je embryonální stadium? □ □Během embryonálního období se vytvářejí všechny hlavní orgánové základy. □ □Vymezuje se od 1. úderu srdce (koncem 3. týdne) do ukončení organogeneze (vývoje orgánových základů). □ □Trvá tedy od 4. do 12. týdne.

21 Kontrolní otázky 4. Co je fetální stadium? □ □Fetální období je charakteristické dokončováním vývoje orgánů, které dozrávají a postupně začínají plnit svou funkci. □ □Trvá od 12. týdne po narození. 5. Na čem závisí vývoj plodu? □ □Zdravotním stavu matky. □ □Její výživě. □ □Dobrém psychickém stavu matky: vyhýbat se konfliktům, stresům.


Stáhnout ppt "Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0188 Název projektu: Moderní škola Autor: Mgr. Andrea Dobšíková, Ph. D. Název materiálu: Prenatální období Označení materiálu:"

Podobné prezentace


Reklamy Google