Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

( Podávejte vodu ! ) Vatikán Historie obelisku na Svatopetrském náměstí …

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "( Podávejte vodu ! ) Vatikán Historie obelisku na Svatopetrském náměstí …"— Transkript prezentace:

1

2 ( Podávejte vodu ! ) Vatikán Historie obelisku na Svatopetrském náměstí …

3 10. září 1586 byl vztyčen uprostřed náměstí svatého Petra v Římě (Vatikánu) egyptský obelisk starý 4000 let, vysoký více než byl vztyčen uprostřed náměstí svatého Petra v Římě (Vatikánu) egyptský obelisk starý 4000 let, vysoký více než 25 metrů a vážící 350 tun ! Bylo k tomu třeba 900 mužů, 150 koní, nespočet kladek a stovky metrů lan.

4

5 Dělníci museli pří zvedání mlčet pod trestem smrti. Při vztyčování se obrovský kámen z růžové žuly počal otřásat a klesat zpět k zemi. Najednou se přes celé náměstí svatého Petra ozval hlasitý výkřik: Aqua alle funni! To kapitán Bresca, námořník z Ligurie si uvědomil, že konopná lana se přetrhnou, pokud nejsou smáčena vodou. Směle zvyšuje hlas beze strachu, že bude pověšen, až je jeho volání vyslyšeno a obelisk vytesaný v Asuanu je postaven na místo.

6

7

8 Obelisk byl přivezen v roce 37 n.l. z egyptského města Heliopolis jako válečná trofej císaře Caliguly a byl umístěn v jeho aréně.

9 Kresba ve "Vatican Galerie Mapy“, namalovaná mezi lety 1580 – 1583. Takto si Antonio Dante představoval dopravu Caligulova obelisku do přístavu.

10 Circus Maximus závodiště postavené císařem Caligulou Obelisco

11 V současné době je Circus Maximus park, velká stavba je císařský palác na Palatinu.

12 Později papež Sixtus V. nařídil jeho přemístění v rámci svých plánů na zkrášlení Říma k přední vatikánské bazilice.

13 Byl to první obelisk, který byl od doby starého Říma vztyčen. Podle středověké legendy, byly do bronzové koule na vrcholu uloženy pozůstatky Julia Caesara. Později byla tato koule nahrazena křížem.

14 Caligulův (Neronův) cirkus na mapě Říma, vytištěné v roce 1561. V detailu kříž, který nahradil původní kouli.

15 Pro provedení této změny bylo předloženo 500 různých plánů. Komise nakonec vybrala projekt architekta Domenica Fontany. Domenico Fontana

16 Celá realizace trvala rok a je popsána v nádherné knize : Della trasportatione dell'obelisco Vaticano et delle fabriche di Nostro Signore Papa Sisto V, un volumen de 1590.

17

18

19

20

21

22

23

24 Ale co se stalo s tím statečným námořníkem, který si téměř vykřičel plíce ? Byl sice okamžitě zatčen a dopraven před papeže Sixta V.. Ten ho ale za překročení zákazu nepotrestal, nýbrž odměnil udělením privilegia plout na své lodi pod vlajkou Vatikánu. Také udělil jemu i jeho dědicům právo na prodej palmových větví na Květnou neděli na náměstí svatého Petra.

25

26 Od té doby po více než 420 let, mají jeho potomci i nadále tuto papežskou výsadu : být jedinými dodavateli palmových ratolestí.

27

28 Kresba z roku 1630. Poznámka : bazilika má ještě dvě zvonice, později odstraněné.

29

30

31

32

33 Pamětní deska na obelisku

34

35

36 Výkřik : “Aqua alle funni!” ( Původně "Dagher corde l'Aiga ale corde!" v dialektu Genoese), se stal symbolem protestu proti mocenským nařízením. Symbolizuje odvahu a statečnost toho, kdo se rozhodne porušit nařízení pro společné dobro, bez ohledu na osobní důsledky. Je jen málo těch, kteří zavolají : Aqua alle funni !

37 KONEC


Stáhnout ppt "( Podávejte vodu ! ) Vatikán Historie obelisku na Svatopetrském náměstí …"

Podobné prezentace


Reklamy Google