Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Dřevěné materiály Zpracoval Mgr. Antonín Grafnetter

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Dřevěné materiály Zpracoval Mgr. Antonín Grafnetter"— Transkript prezentace:

1 Dřevěné materiály Zpracoval Mgr. Antonín Grafnetter
Střední škola živnostenská Sokolov 2013

2 „EU peníze středním školám“
Název projektu Moderní škola Registrační číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/ Název aktivity III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název vzdělávacího materiálu Dřevěné materiály Číslo vzdělávacího materiálu VY_32_INOVACE_25_5 Jméno autora Mgr. Antonín Grafnetter Název školy Střední škola živnostenská Sokolov, příspěvková organizace

3 Sololit Laťovka Hobra Překližka Dýha Spárovka

4 Sololit Vyrábí se z vláken dřeva nebo jiných dřevitých materiálů. Soudržnost je dána uspořádáním vláken a jejich vlastnostmi. Pro zvýšení pevnosti, odolnosti vůči vlhkosti, ohni, hmyzu, hnilobě nebo pro zdokonalení jiných vlastností je možné v průběhu výroby přidávat pojiva a jiné komponenty. V aranžérství nebo výtvarné činnosti se často používá jako podklad pro malbu, pozadí ve výloze, poutače, podložky pro ukládání zboží atd. Není vhodný pro venkovní použití a do vlhka, špatně se do něj píchají špendlíky, nedrží v nich hřebíky. Při tapetování nebo natírání se může ohýbat.

5 Laťovka Laťovky (PDP - překližované desky laťovky) jsou materiály vyrobené tak, že střed lepený z latí polepíme z obou stran dýhou. Laťovkový střed je vyroben nejčastěji ze smrku nebo jedle jako vrchní dýhy. Laťovky se nejčastěji používají na výrobu skříňového nábytku, stolových desek nebo pro výrobu dveří. Dále se používají při výrobě lůžkového nábytku V aranžérství můžeme použít místo dřevěného masivu, jako konstrukce výloh, stojanů, poutačů atd.

6 Hobra Hobra je označení měkké dřevovláknité desky. Název vznikl zkrácením německého názvu Holzfaserplattenwerk Braunau (česky Továrna na dřevovláknité desky Broumov). V současné době se v ČR hobrové desky nevyrábějí a jsou dováženy z okolních zemí. Na Slovensku jsou v bývalé Smrečině (dnes Smrečina Hofatex a.s.) vyráběny desky Hofatex Standard natur, které zcela odpovídají dřívějším hobrám. Desky jsou měkké (dobře se do nich píchají špendlíky – nástěnky, tabule). Nesnesou vlhko, povětrnostní vlivy jim škodí. Před tapetováním je vhodné použít jako podklad makulaturu.

7 Překližka Překližky jsou desky vyrobené ze tří nebo více vrstev loupaných nebo krájených dýh. Jednotlivé dýhy jsou na sebe lepeny křížem. Počet dýh je většinou lichý, ale může být sudý, když se dají dvě podélné nebo příční dýhy (vložky) na sebe. Oproti rostlému dřevu mají lepší rozměrovou a tvarovou stálost. Lze je zpracovávat běžnými dřevoobráběcími nástroji a stroji jako masivní dřevo. Jsou vyráběny jako velkoplošné desky o rozměrech 1,2 m × 2,4 m. V nábytkářském průmyslu se používají na velké rovné plochy, jako např. výplně a opláštění rámů, záda skříní a dna zásuvek. Používají se také tvarové překližky například na sedáky u židlí. Tenké překližky se rády kroutí, hlavně ve vlhku, nebo při tapetování. Špatně v nich drží hřebíky Nejsou vhodné do povětrnostních vlivů (pokud to nejsou speciální druhy překližky určené k užití ve vodě)

8 Dýha Dýha je tenká vrstva dřeva o tloušťkách 0,3mm − 5mm. Používá se k výrobě povrchů nábytku a k výrobě překližky. V aranžérství má jen velmi omezené využití.

9 Spárovka Spárovka je označení pro slepené hranolky dřeva. Jedná se o nejušlechtilejší materiál na bázi dřeva. Je složena z hranolků nebo lišt ze dřeva. Hranolky se skládají vedle sebe a slepí se do plochy. Spárovka se používá při výrobě nábytku (stolová deska), schodišť a dalších interiérových prvků. V aranžérství je možno ji použít tam, kde bychom chtěli použít dřevěný masiv. Oproti masivu je pevnější a nekroutí se, neobsahuje tolik suků a dalších vad dřeva.

10 Klíčová slova Sololit Laťovka Hobra Překližka Dýha Spárovka Masiv

11 Zdroje: Vlastní archiv Truhlářský obor školy


Stáhnout ppt "Dřevěné materiály Zpracoval Mgr. Antonín Grafnetter"

Podobné prezentace


Reklamy Google