Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

STŘEDOAMERICKÉ REGIONY Dělíme na: a)pevninská část b)ostrovní část.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "STŘEDOAMERICKÉ REGIONY Dělíme na: a)pevninská část b)ostrovní část."— Transkript prezentace:

1 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY Dělíme na: a)pevninská část b)ostrovní část

2 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY a) pevninská část

3 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY a)pevninská část Mexiko – probráno v samostatné prezentaci Belize Guatemala Honduras Kostarika Nikaragua Panama Salvador

4 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY a) pevninská část BELIZE Hlavní město: Belmopan

5 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY BELIZE Většinu území státu pokrývá pobřežní nížina Pouze na jihovýchodě se zvedají Maya Mountains, které přesahují 1000 m n. m. Východní pobřeží Honduraského zálivu je lemováno skupinou 130 písečných ostrůvků a korálových útesů, známých pod společným názvem Bariéra Belize

6 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY BELIZE

7 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY BELIZE Belize je rozvojový stát příjem státu závisí na zemědělství, turismu a těžbě přírodních surovin. Belize je nejméně lidnatou zemí Střední Ameriky. Obyvatelé jsou potomci afrických otroků, Mayů, evropských osadníků nebo míšenců těchto skupin.

8 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY BELIZE

9 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY BELIZE - OBYVATELSTVO Většinou žijí v pobřežních oblastech. Úředním jazykem je angličtina, téměř polovina populace ovšem mluví španělsky.

10 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY BELIZE - Great Blue Hole

11 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY Guatemala – hlavní město - Ciudad de Guatemala

12 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY Guatemala

13 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY Guatemala - přírodní podmínky Středem území Guatemaly prochází hřbet pohoří Sierra Madre de Chiapas, který zde dosahuje výšek přes 4000 m n. m. Nejvyšší vrchol Guatemaly sopka Tajumulco je zároveň nejvyšší horou Středoamerických Kordiller kromě Mexika.

14 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY Guatemala

15 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY Guatemala Hospodářství Guatemala je rozvojový zemědělský stát. Z nerostných surovin se zde těží ropa a antimon. Obyvatelstvo Asi polovinu obyvatel tvoří potomci dávných Mayů, kteří jsou většinou velmi chudí a pracují v zemědělství. úřední jazyk: španělština

16 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY

17 Honduras - hlavní město: Tegucigalpa

18 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY Honduras

19 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY Honduras Přírodní podmínky: Více jak 65% povrchu země je horského charakteru s průměrnou nadmořskou výškou 1000 m n. m V Hondurasu stále panuje neklidná politická situace.

20 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY Honduras Pro průmysl je mimo jiné důležité zpracování mahagonového dřeva. Většinu honduraského exportu tvoří zemědělské produkty - káva, banány, palmový olej, mořské plody. Dalším významným vývozním artiklem jsou nepoužité poštovní známky, bankovky a jiné dokumenty, zlato a zemní plyn.

21 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY Honduras

22 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY Kostarika - hlavní město: San José

23 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY Kostarika přírodní podmínky: Páteří země jsou tři pohoří, která se táhnou souvisle od severozápadu k jihovýchodu celým územím státu. Nejvyšší horou Kostariky je 3 820 metrů vysoká hora Chirripó v pohoří Cordillera de Talamanca. Kostarika se stala první středoamerickou zemí, která začala vyvážet do světa banány a kávu.

24 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY Kostarika

25 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY Kostarika

26 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY Nikaragua - hlavní město: Managua

27 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY Nikaragua Geografie Středem země prochází pohoří Kordillery s mnoha sopkami. Na jihozápadě se rozkládají jezera Nikaragua a Managua. Směrem k pobřeží Karibského moře se povrch snižuje až k bažinatému pobřeží Moskytů s porosty mangrovů. Většina území státu leží v úmoří Atlantického oceánu.

28 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY Nikaragua

29 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY Nikaragua Jezero Nikaragua bylo kdysi spojené s oceánem. Tektonické procesy vytvořily později nové pohoří, a tak se jezero oddělilo od oceánu. V jezeře dodnes žijí žraloci, kteří si zvykli na nové podmínky sladké vody a vyvinuli se v endemický druh žraloků. Na jezeře je několik vulkanických ostrovů.

30 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY Nikaragua

31 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY Nikaragua Drtivou většinu nikaragujského exportu tvoří zemědělské produkty - káva, hovězí maso, mořské plody, fazole, cukr. Dalším významným vývozním artiklem je zlato.

32 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY Nikaragua

33 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY Panama - hlavní město: Ciudad de Panamá

34 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY Panama

35 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY Panama Západní část Panamy prostupuje vulkanické pohoří Cordillera de Talamanca, které zasahuje až do Kostariky.

36 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY Panama Hospodářství Díky výhodné zeměpisné poloze patří panamské hospodářství k jedněm z bohatších ve Střední Americe. Pod panamskou vlajkou je registrováno přes 3000 lodí, jelikož jsou registrační poplatky malé a pracovní zákony velmi benevolentní.

37 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY Panama Světový význam má Panamský průplav mezi Atlantským a Tichým oceánem.

38 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY Panama

39 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY Salvador - hlavní město: San Salvador

40 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY Salvador Mezi nejrozšířenější zemědělské plodiny patří kukuřice, rýže, sorgo, zelenina, pomeranče či banány. Chovají se skot, prasata a drůbež. Hospodářský význam má těžba dřeva i rybolov.

41 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY Salvador

42 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY Salvador Hlavním obchodním partnerem jsou Spojené státy. Od roku 2001 je salvadorskou měnou americký dolar. Významné exportní výrobky jsou káva, papír a papírové výrobky, plasty, léčiva, ryby a cukr. Příjmy z turismu.

43 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY SALVADOR

44 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY SALVADOR

45 STŘEDOAMERICKÉ REGIONY zdroj obrázků: http://images.google.com http://latinskaamerikadnes.cz/stredni-amerika/ http://cs.wikipedia.org/wiki/Belize http://cs.wikipedia.org/wiki/Guatemala http://cs.wikipedia.org/wiki/Honduras http://cs.wikipedia.org/wiki/Kostarika http://cs.wikipedia.org/wiki/Nikaragua http://cs.wikipedia.org/wiki/Panama http://cs.wikipedia.org/wiki/Salvador


Stáhnout ppt "STŘEDOAMERICKÉ REGIONY Dělíme na: a)pevninská část b)ostrovní část."

Podobné prezentace


Reklamy Google