Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Čtverzubec – Tetraodon leiurus Nejproslavenější jedovatá ryba Lucie Babková 2. ART, Zdravotně sociální fakulta JU České Budějovice.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Čtverzubec – Tetraodon leiurus Nejproslavenější jedovatá ryba Lucie Babková 2. ART, Zdravotně sociální fakulta JU České Budějovice."— Transkript prezentace:

1 Čtverzubec – Tetraodon leiurus Nejproslavenější jedovatá ryba Lucie Babková 2. ART, Zdravotně sociální fakulta JU České Budějovice

2  Patří do čeledi čtverzubcovitých, kam se řadí mnoho ryb mořských i sladkovodních. Tato čeleď je druhově velice bohatá a její zástupci obývají tropická moře.  V moři žije většina z asi 60 druhů čeledi, několik druhů obývá vody brakické. Pouze málo druhů je sladko- vodních a v tomto prostředí trvale žije a rozmnožuje se.  Asi 25 druhů se vyskytuje po celém světě mezi 45° severní a 45° jižní šířky.

3  Pro zástupce této čeledi je typická schopnost napum- povat do střeva v případě ohrožení vodu nebo i vzduch. Tím zvětší objem svého těla a zároveň se vztyčí ukryté kožní ostny.  Ke zvětšení objemu těla mu napomáhá hlavně žaludek. Má speciální anatomickou stavbu – obsahuje roztaži- telný výběžek, který se táhne daleko pod kůži břicha, která je volná. Některé druhy čtverzubců mají kůži lysou, jiné mají jen velice drobné ostny.

4  Živí se převážně plži, škeblemi nebo ukusování korálů. Pro rozlamování schránek těchto živočichů jim slouží zvláštní anatomická stavba tlamky a čelistí. Došlo u nich totiž ke splynutí holých zubů, které vytvářejí souvislý zubní lem, který může připomínat zobák. U některých druhů jsou čelisti rozděleny příčnou rýhou, takže to vypadá jako by jim z tlamky vykukovaly čtyři zuby - odtud pochází jejich název.  Mají zavalitý tvar těla a malé ploutve. Pohybují se hlavně za pomoci ploutví prsních a ploutví řitní a hřbetní. Ploutev řitní i hřbetní jsou posunuty směrem ke konci těla. Nemají břišní ploutve. V případě úleku používají ocasní ploutve, jinak je tato ploutev používána jen jako kormidlo.

5  Druh Tetraodon leiurus dosahuje velikosti 10-12 cm. Samičky jsou větší než samečci. Rybky žijí většinou při dnu.  Mají charakteristicky pomalé plavání. Jsou na nich ná- padné červené vystouplé oči, které se mohou pohybovat nezávisle na sobě. Jejich základní barvou je šedozelená s tmavými skvrnami po celém těle. Výjimkou je břicho, které má bělavou barvu.

6  Maso těchto ryb je většinou jedovaté, jed charakteristic- ký pro tuto čeleď se nazývá tetrodotoxin.  V Japonsku jsou tyto ryby pod názvem fugu vyhledávány gurmány. Jedovaté jsou i jikry a vnitřnosti.  Tetrodotoxin patří do skupiny nejprudších jedů. Nevyrábí se v těle ryby, ale dostává se do něj prostřednictvím bakterií, které žijí v parazitickém nebo symbiotickém vztahu se svým hostitelem. Bakterie se vyskytují na řasách, které jsou přirozenou potravou ryb, a tak se dostávají do jejich trávicího traktu.  Jejím zdrojem jsou usazeniny na mořském dně.

7  Vysoká jedovatost ryby neodrazuje japonské labužníky, kteří oceňují zvláštní chuť způsobenou minimálním množstvím jedu v pokrmu. Připravovat tuto rybu mohou pouze licencovaní kuchaři, takže pokrmy podávané v restauracích jsou bezpečné. Každoročně nicméně zahyne několik lidí na otravu z neodborně připravené ryby, nebo podcenění množství jedu ve vysoce jedovatých orgánech.  Jed se vyskytuje se především v játrech, pohlavních orgánech a kůži. Až na výjimky toxin není přítomen ve svalovině.

8  Fugu je vyhlášená pochoutka východní Asie. V Japonsku se nesmí podávat na stůl od roku 1983. Důvodem je množství otrav labužníků, kteří toto gurmánské potěšení ochutnali od nezkušeného kuchaře.  Ryba fugu obsahuje značné množství neurotoxinu - tetradotoxinu  Smrtelná dávka je jen jedna miliardtina gramu. Je 1200krát silnější než kyanid draselný.

9  Obsah toxinu závisí nejen na potravě ryb, ale i na fázi reprodukčního cyklu. Nejkvalitnější maso pochází z ryb ulovených v chladných měsících roku. Ulovené ryby jsou po velmi pečlivém odstranění pohlavních a zažívacích orgánů a kůže nakládány do vody, aby došlo k vyloučení případných zbytků toxinu.  Přestože ji mohou připravovat pouze speciálně vyškolené osoby a pouze ve speciálně schválených zařízeních, dojde každoročně k několika desítkám otrav. Mortalita při intoxikacích touto rybou dosahuje 60 %

10  Tetrodotoxin působí postupné ochrnutí svalstva. Oběť otravy se udusí při plném vědomí. Není doposud znám protijed. Léčba otravy spočívá v umělém dýchání přístrojem, dokud nepominou účinky jedu. Jed je vytvářen bakteriemi Pseudomonas, které kolonizují trávicí soustavu ryby. Ryba obsahuje smrtelnou dávku pro cca 30 lidí.  Tetrodotoxin blokuje sodíkovou pumpu a brání tak šíření nervových impulsů. Dochází ke změnám elektrického potenciálu na membránách a přebytku sodíkových a nedostatku draslíkových iontů.

11  Nástup příznaků se projevuje již asi za 5 – 45 minut po konzumaci a je spojen s nevolností, zvracením, průjmy a následují závratě, brnění rtů, znecitlivění končetin, poruchy dýchání. Blokáda vazomotorických nervů společně s paralýzou hladké svaloviny cév se projevuje hypotenzí. Smrt nastává v důsledku paralýzy dýchacích svalů.

12  Fugu se pravděpodobně na japonské trhy vrátí. Japonští biologové vyvinuli způsob chovu čtverzubců, kdy drží ryby v sítích bezpečně vzdálené od usazenin dna s toxickou bakterií. Tisíce pokusně odchovaných čtverzubců byly prověřeny na přítomnost tetrodotoxinu a všechny zkoušky vyšly negativní.


Stáhnout ppt "Čtverzubec – Tetraodon leiurus Nejproslavenější jedovatá ryba Lucie Babková 2. ART, Zdravotně sociální fakulta JU České Budějovice."

Podobné prezentace


Reklamy Google