Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_32_INOVACE_18_ Lidé kolem nás Povolání (SADA ČÍSLO 2)

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_32_INOVACE_18_ Lidé kolem nás Povolání (SADA ČÍSLO 2)"— Transkript prezentace:

1

2 VY_32_INOVACE_18_ Lidé kolem nás Povolání (SADA ČÍSLO 2)

3 INFORMACE PRO UČITELE Jméno autora výukového materiálu: Mgr. Lenka Červinková Datum (období), ve kterém byl VM vytvořen: únor 2012 Ročník, pro který je VM určen: 1.– 6. ročník ZŠ speciální (možno použít i pro žáky starší – opakování probraného učiva) Vzdělávací obor: Člověk a jeho svět Učivo: povolání lidí kolem nás Metodické poznámky: Výukový materiál slouží k vysvětlení tématu povolání. Materiál respektuje metodu názornosti, velké množství obrázků a animací tak, aby byl snáze uchopitelný pro žáky se zdravotním postižením. Použité zdroje: DVD 320 000x obrázky – Terasoft, MS Powerpoint

4 POVOLÁNÍ LIDÍ KOLEM NÁS

5 Ahoj kamarádi! Všichni určitě dobře znáte písničku „Dělání“, ve které se zpívá o tom, že: dělání, všechny smutky zahání, dělání je lék. Myslíte, že písnička mluví pravdu? Já myslím, že určitě ano. Pojďme si teď společně povídat o tom, co kdo dělá, kdo má jaké povolání. Ťukni na žluté tlačítko a vzhůru za dalším vyprávěním!

6 Většina lidí má své povolání. Povolání je činnost, práce, kterou lidé vykonávají pravidelně a dostávají za ni plat. Povolání si lidé vybírají podle svých zájmů, schopností, znalostí a dovedností. Každý z nás umí něco jiného, a proto také nemají všichni lidé stejné povolání. K tomu, aby lidé mohli určitá povolání vykonávat, musí chodit do školy a naučit se důležité dovednosti a znalosti. Např. lékař se musí naučit dobře znát lidské tělo, řidič auta či autobusu musí mít řidičský průkaz a musí umět auto či autobus řídit apod. Znáte ještě další povolání? Povídejte, jaká jiná povolání znáte!

7 POVOLÁNÍ LIDÍ KOLEM NÁS Nyní si představíme jednotlivá povolání. Pozorně poslouchejte, určitě se dozvíte mnoho zajímavého.

8 HASIČ Povolání pro lidi velmi potřebné. Hasiči lidem pomáhají, když hoří, ale nejen tehdy. Oheň je velmi nebezpečný a díky němu mohou lidé přijít o domov i o vlastní život. Pokud někde hoří, volej hasiče! Číslo určitě dobře znáš. 150

9 LÉKAŘ, LÉKAŘKA Lékař léčí nemocné. Lékaři pracují v nemocnicích i v malých ordinacích kam chodíme na pravidelné kontroly. Povolání lékaře je velmi důležité. A co máme dělat, když se stane nehoda? Znáte důležité telefonní číslo, na které volat v případě nehody či vážných zdravotních potíží? Je to číslo ….. 155

10 ZDRAVOTNÍ SESTRA Zdravotní sestra je velkou pomocí pro pana doktora či paní doktorku. Vše mu připravuje, podává a stará se o nemocné malé i velké pacienty.

11 ZUBNÍ LÉKAŘ NEBOLI ZUBAŘ Zubní lékař pomáhá udržovat naše zuby zdravé. Pravidelně nám zuby kontroluje a v případě zubního kazu nám zuby léčí. Ale pozor, velmi důležité je zuby pravidelně a správně čistit!!!

12 POLICISTA Policisté nám pomáhají a snaží se nás chránit. Kontrolují neposlušné řidiče, kteří nedodržují pravidla. Policisté nás chrání před zloději. V případě potřeby pomoci policie volej telefonní číslo: 158

13 UČITEL, UČITELKA Učitel či učitelka učí ve škole. Většinou učí děti, ale někdy musí chodit do školy i dospělí. Když všechno umíme, dostáváme ve škole jedničky, ale když se neučíme, dostaneme pětku.

14 KOMINÍK Říká se, že když vidíme kominíka, budeme mít štěstí. Každý dům má komín, a abychom mohli topit v kamnech, je komín velmi důležitý. Kominík pomáhá komíny čistit.

15 KUCHAŘ Kuchař nebo kuchařka vaří v restauraci nebo třeba ve školní kuchyni. Vaří nám různá jídla, která máme rádi.

16 PEKAŘ, CUKRÁŘ Pekař peče housky, chleba, ale i loupáčky a šátečky. Cukrář dovede vykouzlit výborný dort i jiné cukrovinky.

17 HOLIČ ČI KADEŘNÍK Kadeřník či kadeřnice stříhají lidem vlasy. Dámám i pánům dokážou udělat různé účesy podle přání. Holič se stará o vousy pánů. Vousy holí a upravuje.

18 VĚDEC Vědci jsou pro národ velmi důležití. Bádají a pomáhají nalézt např. nové léky, které lidé potřebují a vymýšlejí různé vynálezy. Vědci pracují v různých oborech - ve fyzice, chemii, přírodopise a dalších.

19 ŘIDIČ Lidé, kteří mají správné řidičské oprávnění, mohou řídit různé dopravní prostředky např. auta osobní i nákladní, autobusy, vlaky i taxíky.

20 PILOT A LETUŠKA Pilot je řidič letadla. Létá s letadlem mezi mraky, vozí lidi či náklad na velké vzdálenosti. Letuška zpříjemňuje lidem let, nosí jim jídlo či pití a snaží se lidem plnit nejrůznější přání.

21 POPELÁŘ Sen snad každého malého kluka je stát se popelářem. I popelář je důležité povolání. Odváží přeplněné popelnice a vysypává odpad na skládky. Žluté, modré a zelené popelnice odváží tam, kde odpad recyklují.

22 LISTONOŠ Listonoš či listonoška nám nosí dopisy, pohledy nebo třeba balíčky, které nám pošle někdo známý.

23 POLICISTA A nyní již jen obrázky. Poznáte, o jaké povolání jde? Vyprávěj o nich, co lidé k povolání potřebují a čím je toto povolání důležité.

24

25

26

27

28

29

30 TAK A JSME NA ÚPLNÉM KONCI NAŠEHO DNEŠNÍHO VYPRÁVĚNÍ. NASHLEDANOU PŘÍŠTĚ!!

31 POUŽITÉ ZDROJE: Použité obrázky: DVD 320 000x obrázky – Terasoft, multimedia s.r.o. Klauny nakreslila Bc. Milena Švermová.


Stáhnout ppt "VY_32_INOVACE_18_ Lidé kolem nás Povolání (SADA ČÍSLO 2)"

Podobné prezentace


Reklamy Google