Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PSYCHOLOGY OF DECISION MAKING IV. Dec 10, 2010. Agenda  Medicin  Justice  Drafting  Recruiting  Art  Exercise.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PSYCHOLOGY OF DECISION MAKING IV. Dec 10, 2010. Agenda  Medicin  Justice  Drafting  Recruiting  Art  Exercise."— Transkript prezentace:

1 PSYCHOLOGY OF DECISION MAKING IV. Dec 10, 2010

2 Agenda  Medicin  Justice  Drafting  Recruiting  Art  Exercise

3 Breiman et al., 1993 SOURCE: Gerd Gigerenzer: The Adaptive Toolbox: Toward a Darwinian Rationality

4 Justice  Procedures to avoid hasty decisions  Both parties present arguments  Supreme court each juror must present opinion especially if negative  Closing process to public  Etc.

5 Drafting players  Staw a Hoang (1995)  This study represents one of the first quantitative field tests of the sunk- cost effect. We tested whether the amount teams spent for players in the National Basketball Association (NBA) influenced how much playing time players got and how long they stayed with NBA franchises. Sunk costs were operationalized by the order in which players were selected in the college draft. Draft order was then used to predict playing time, being traded, and survival in the NBA. Although one might logically expect that teams play and keep their most productive players, we found significant sunk-cost effects on each of these important personnel decisions. Results showed that teams granted more playing time to their most highly drafted players and retained them longer, even after controlling for players' on-court performance, injuries, trade status, and position played. These results are discussed in terms of their implications for both sunk-cost research and the broader literature on managerial decision making.

6 Recruiting interview 1. Proč bych Vás měl přijmout? 2. Co podle Vás budete dělat za pět let? 3. Co považujete za své silné stránky? 4. Jak byste se charakterizoval/a? 5. Jaký předmět jste měli nějvíce a nejméně rádi na vysoké škole? 6. Co víte o naší společnosti? 7. Proč jste se rozhodl/a hledat práci v naší společnosti? 8. Z jákého důvodu jste skončil/a ve svém předchozím zaměstnání? 9. Kolik byste chtěl/a vydělávat za pět let? 10. Co chcete v životě opravdu dělat? Huffcuff in Brafman a Brafman: Houpačka

7 The Getty kouros  The Getty kouros [1] is an over-life-sized [2] statue in the form of a late archaic Greek kouros. The dolomitic marble sculpture was bought by the J. Paul Getty Museum, Malibu, California, in 1985 for $7 million [3][4] and first exhibited there in October 1986. [1] [2]statuearchaic GreekkourosdolomiticmarbleJ. Paul Getty MuseumMalibu, California [3][4]  Despite initial favourable scientific analysis of the patina and aging of the marble, the question of its authenticity has persisted from the beginning. Subsequent demonstration of an artificial means of creating the de-dolomitization observed on the stone has prompted a number of art historians to revise their opinions of the work. If genuine, it is one of only twelve complete kouroi still extant. If fake, it exhibits a high degree of technical and artistic sophistication by an as yet unidentified forger. Its status remains undetermined: today the museum's label reads "Greek, about 530 B.C., or modern forgery". [5]forger [5]

8 Krokodýlí řeka  V jednom království, v jednom městě žili milenci – krásná Abigail a mužný Gregory. V tom městě tekla řeka plná krokodýlů, která ho rozdělovala na dvě poloviny. Na pravém břehu žila Abigail, Gregory žil na levém. Jednoho jara nastaly prudké deště, reka se rozvodnila a strhla most, který spojoval oba břehy. Velká voda trvala dlouho a Abigail se čím dál tím více stýskalo po svém miláčkovi. Byla smutná a přemýšlela, jak by se ke Gregorymu dostala.  Žádná loď se neodvažovala na divokou vodu, jenom starý zkušený námožník Sindibad se svou bárkou to dokázal. A tak se Abigail vypravila za ním, aby jí pomohl. Sindibad souhlasil, ale jen pod podmínkou, že s ním stráví jednu noc, Abigail tento návrh velmi rozhořčil, polekala se a utekla.  Běžela pryč a uvyžovala, co má dělat. Napadlo ji, že půjde k jejich společnému příteli Ivanovi a celou prekérní záležitost s ním prohovoří a poradí se s ním. Ivan Abigail pozorně vyslechl, ale odmítl se k tomu jakkoli vyjadřovat a nechtěl s tím mít nic společného.  A tak se krásná Abigail musela rozhodnout sama, samým steskem už byla celá utrápená. Po dlouhých úvahách, s těžkým srdcem, splnila Sindibadovu podmínku, a ten ji, jak bylo dohodnuto, převezl přes Krokodýlí řeku za Gregorem. Šťastné bylo shledání milenců a po chvílích štěstí si Abigail postěžovala, jaké příkoří musela vytrpět, aby se mohli vidět. Gregory ovšem neměl pro její čin omluvu, velmi se rozčílil a Abigail od sebe zapudil.  Nešťastná Abigail utíkala pryč. Cestou potkala Slaga, který když viděl, že pláče, hned se zeptal, co se jí přihodilo. Abigail mu všechno vylíčila. Slag se zarazil, připadalo mu to jako velká nespravedlnost a rozhodl se, že ji pomstí. Vyhledal Gregoryho a surově ho zmlátil.  Seřaďte postavy (Abigail, Sindibad, Ivan, Gregory a Slag) podle morálky od nejhoršího po nejméně špatného (pište do diskuse). Kdo se podle vás provinil nejvíce a kdo nejméně nebo vůbec? Jaké pro ně navrhujete tresty?

9 6 myslících klobouků podle De Bona  Bílý klobouk zastupuje fakta a informace o situaci a problém. Je objektivní znalost, více popis než vysvětlování.  Červený klobouk zastupuje emocionální prožívání problému nebo situace. Je to subjektivní situace, pocity a intuice.  Zelený klobouk vytváří nové nápady, návrhy nebo řešení. Je to symbol otevřeného, kreativního myšlení.  Žlutý klobouk shromažďuje pozitivní aspekty jednoho řešení, výhody a budoucí zisky. Představuje také pozitivní motivaci provést zvolené řešení.  Černý klobouk shromažďuje všechny negativní aspekty konkrétního řešení nebo rozhodnutí. Popisuje hrozby, nepříjemnosti a špatné důsledky.  Modrý klobouk představuje kontrolu celého procesu. Navrhuje další kroky jak během setkání, tak po jeho skončení. To umožňuje účastníkům řídit celý proces a soustředit se na samotnou metodu.

10 Results


Stáhnout ppt "PSYCHOLOGY OF DECISION MAKING IV. Dec 10, 2010. Agenda  Medicin  Justice  Drafting  Recruiting  Art  Exercise."

Podobné prezentace


Reklamy Google