Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Střední škola Oselce Škola: SŠ Oselce, Oselce 1, 335 01 Nepomuk, www.stredniskolaoselce.cz Projekt: Registrační číslo: CZ.1.07/1.5.00/34.0801 Název: Modernizace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Střední škola Oselce Škola: SŠ Oselce, Oselce 1, 335 01 Nepomuk, www.stredniskolaoselce.cz Projekt: Registrační číslo: CZ.1.07/1.5.00/34.0801 Název: Modernizace."— Transkript prezentace:

1 Střední škola Oselce Škola: SŠ Oselce, Oselce 1, 335 01 Nepomuk, www.stredniskolaoselce.cz Projekt: Registrační číslo: CZ.1.07/1.5.00/34.0801 Název: Modernizace výuky všeobecných a odborných předmětů Název sady: Restaurátorské a zdobné techniky Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_20_06 Název DUMu: Restaurování děl z čistého dřeva – použité materiály, receptury a postupy prací Pro obor vzdělávání: 82-51-L/02 Uměleckořemeslné zpracování dřeva Předmět: Uměleckořemeslné zpracování dřeva Ročník: 4 Autor: Bc. Václav Jakubčík Datum: 10. 01. 2013

2 Střední škola Oselce ASANACE - ODSTRANĚNÍ BIOLOGICKÝCH ŠKŮDCŮ

3 Střední škola Oselce Hniloba se vysušením nezničí, při novém navlhnutí opět pokračuje.

4 Střední škola Oselce Hniloba - Odstranění Nahnilou část nábytku okamžitě odstraníme a spálíme.

5 Střední škola Oselce Hniloba - Odstranění Nemůžeme-li nahnilé dřevo odstranit, pokusíme se o likvidaci hniloby. Potom je dokonale napustíme dezinfekčním prostředkem a pomalu vysoušíme. Tento postup opakujeme podle tloušťky 5x až 10x (nábytková prkna, tj. 2 až 2,5 cm, napouštíme 5x).

6 Střední škola Oselce Hniloba - Odstranění K dezinfekci použijeme těchto vodních roztoků: -10% roztoku kresolu nebo -15% roztoku bezbarvého Ajatinu -20% roztoku peroxidu vodíku

7 Střední škola Oselce Hniloba - Odstranění Dřevo napouštíme ponořením do lázně, opakovaným nátěrem (štětcem) nebo vstřikováním roztoku do otvorů, prasklin a spár injekční stříkačkou. Použité náčiní vypereme v teplé vodě. Vysušené dřevo po dezinfekci vytvrdíme.

8 Střední škola Oselce Plísně Dřevo napadené plísní poznáme podle šedého až zeleného povlaku, na němž vyrůstají jemné chloupky tmavšího odstínu šedi. Na omak připomíná zplesnivělé dřevo samet.

9 Střední škola Oselce Odstranění: Zárodky plísní se nejsnadněji zničí suchým teplem (70 °C), ale při zvýšené vlhkosti se plíseň zpravidla objeví znovu. Nábytek se nejprve pozvolna vysuší, uschlý povrch plísně se odstraní tvrdým kartáčem a postižené místo a jeho nejbližší okolí do okruhu nejméně 1 m se dezinfikuje.

10 Střední škola Oselce K dezinfekci použijeme: - 10 % roztoku kresolu ve vodě nebo -15 % roztoku bezbarvého Ajatinu ve vodě -přípravku Lastanox rozpuštěného ve vodě nebo lihu (Lastanox T se ředí na 5 %, Lastanox Q na 3 %, Lastanox universal podle návodu uvedeného výrobcem).

11 Střední škola Oselce Dezinfekčním roztokem natíráme napadená místa až 6x; po každém nátěru předmět pozvolna vysušujeme. Dokonale vysušený předmět lze povrchově upravovat jakýmkoliv způsobem.

12 Střední škola Oselce Bezpečnostní opatření: Při práci s dezinfekčními prostředky se chráníme gumovými rukavicemi a zástěrou, přes ústa uvazujeme roušku. Při manipulaci s chemikáliemi nekouříme, nepijeme a nejíme. Z prostoru, který bude dezinfikován, předem odstraníme potraviny a kuchyňské nádobí.

13 Střední škola Oselce Do dezinfikovaného nábytku neukládáme nejméně 1 týden prádlo a šatstvo, nejméně 2 týdny potraviny.

14 Střední škola Oselce Houby Vegetační schopnost dřevokazných hub trvá ještě několik let. Při opětném navlhnutí jsou schopny dalšího života.

15 Střední škola Oselce Houby - Odstranění Dřevo napadené houbou nejprve pomalu, ale dobře vysušíme. Potom se celý předmět důkladně na­pustí (opakovaně) přípravkem Lastanox: Lastanox T se ředí vodou na 5% roztok Lastanox Q se ředí vodou na roztok 3% Lastanox universal se připravuje podle podrobného návodu na obalu. Potom se dřevo znovu vysuší a vytvrdí.

16 Střední škola Oselce Houby Bezpečnostní opatřeni: S Lastanoxem pracujeme v gumových rukavicích a v zástěře, nesmíme jíst, pít a kouřit, musíme dbát, aby v blízkosti chemikálie nebyly potraviny a děti. Lastanoxem ošetřený předmět nepoužíváme nejméně po 3 týdny po dokonalém vysušení jako schránky na potraviny, nejméně 1 týden jako schránky na oděv.

17 Střední škola Oselce Červotoč Vyhledává většinou suché, tiché a teplé prostředí bez větru.

18 Střední škola Oselce Červotoč - Odstranění Zaplynování Napuštění Merylem Napuštění Pentalidolem Napuštění Lin danem

19 Střední škola Oselce Bezpečnostní opatření Protože je Meryl jedovatý, musíme při práci zvlášť pečlivě dodržovat všechna bezpečnostní opatření. Pracujeme s ním pouze v neobývané dobře větratelné místnosti, v níž nejsou uloženy potraviny a oděvy a kam nemají přístup děti.

20 Střední škola Oselce Bezpečnostní opatření Pentalidol je látka velmi nebezpečná, protože obsahuje současně několik jedů. Proto musíme při práci s ním i při práci s předměty jím ošetřenými zvlášť pečlivě chránit své zdraví.

21 Střední škola Oselce Bezpečnostní opatření Do nábytku ošetřeného Pentalidolem neukládáme prádlo nejméně půl roku po dokonalém vyschnutí a vyvětrání a potraviny nejméně dva roky.

22 Střední škola Oselce Tesařík Napadá především měkká dřeva (smrk, lípu, olši, topol apod.), tvrdá pouze ojediněle.

23 Střední škola Oselce Tesařík - Odstranění Tesaříka je možné vyhubit buď vysokou teplotou, nebo úplným vymrznutím, což není proveditelné. Z běžných asanačních prostředků je nejúčinnější kombinace Pentalidolu, Lastanoxu a DDT.

24 Střední škola Oselce Tesařík - Odstranění Roztok se připraví tak, že se smíchá: 1 l Pentalidolu, 3 g Lastanoxu Q nebo 5 g LastanoxuT nebo 10 g Lastanoxu universal 5 g DDT

25 Střední škola Oselce Zdroj materiálů: MEDKOVÁ, Eva; BOHMANNOVÁ, Andrea. Starožitný nábytek. Praha: SNTL, 1985, ISBN ÚDRŽBA A OPRAVY. Není-li uvedeno jinak, je autorem tohoto materiálu a všech jeho částí autor uvedený na titulním snímku.


Stáhnout ppt "Střední škola Oselce Škola: SŠ Oselce, Oselce 1, 335 01 Nepomuk, www.stredniskolaoselce.cz Projekt: Registrační číslo: CZ.1.07/1.5.00/34.0801 Název: Modernizace."

Podobné prezentace


Reklamy Google