Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Body art aneb milovaná černá. Body art Druh umění, které využívá jako základní prostředek lidské tělo. Nejběžnějšími formami, které se dnes užívají spíš.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Body art aneb milovaná černá. Body art Druh umění, které využívá jako základní prostředek lidské tělo. Nejběžnějšími formami, které se dnes užívají spíš."— Transkript prezentace:

1 Body art aneb milovaná černá

2 Body art Druh umění, které využívá jako základní prostředek lidské tělo. Nejběžnějšími formami, které se dnes užívají spíš jako mimoumělecké prostředky jsou tetování, piercing a okrajově i zjizvování, malba na tělo, skalpování, obřízka a další tělesné rituály. Mladá generace si oblíbila především různé druhy tetování a piercingu.

3 Trocha historie Tetování se praktikovalo od pravěkých dob. Ale bez konkrétního důkazu zachovaného tetování si nemůžeme být jisti, zda nalezené jeskynní malby znázorňuji zdobení těla pomocí barev, malých zářezů a nebo jen umělcovu fantazii. V Evropě a Egyptě se tetování používalo jako cejch u zločinců, zajatců a otroků. Jinak se k tetování stavěli v Indii, kde jim hinduističtí rodiče označovali své děti, aby je v posmrtném životě snáze našli. A jinak je to i na Filipínách, Novém Zélandu či na tichomořských ostrovech, kde tetování značilo příslušnost ke kmeni či mělo náboženský význam.

4 Nespočet významů – funkce a symbolika tetování Funkce rituální – kmenových společenství Funkce estetická a dekorativní Funkce magicko – náboženská Funkce léčebně – preventivní Funkce komunikační a identifikační Funkce sociálně skupinová

5 Tetovací styly a jejich vlivy Japonci-umění hrdinů

6 Tetovací styly a jejich vlivy Tribal – starobylé kmenové vzory pro moderní „primitivy“

7 Tetovací styly a jejich vlivy Američtí indiáni

8 Tetovací styly a jejich vlivy Keltské kulturní kořeny

9 Tetovací styly a jejich vlivy „černé ornamenty“ v jednoduchosti je krása

10 Tetovací styly a jejich vlivy Odznaky příslušnosti Trestanci a námořníci

11 Tetovací styly a jejich vlivy Smrt a horor

12 Tetovací styly a jejich vlivy Mýty a legendy

13 Tetovací styly a jejich vlivy Fauna a flóra

14 Piercing Piercing (je propíchnutí určité části těla (kůže) a vložení šperku do vzniklého tunelku. Piercing má kořeny už daleko v minulosti. Prastaří indiáni jej používali jako ozdobu těl při rituálech a obětováních. Používali přitom bambus a podobný přírodní materiál. Dnes se používá chirurgická ocel, titan a zlato. Chirurgická ocel a titan se používají nejčastěji, protože se s nimi tělo dobře snáší.

15 Skarifikace Skarifikace (neboli jizvení) je způsob zdobení kůže, podobně jako tetování. Dělí se na dvě metody (podle způsobu vytvoření): na vypalování a vyřezávání. Zjizvení, jako trvalá tělesná modifikace, zahrnuje poškrábání, lept, nebo nějaký druh povrchního řezu, provedený na lidské pokožce.

16 Malování těla - bodypainting Neboli malování na tělo. V současné době se bodypainting používá k různým reklamním a exhibičním účelům.

17 Hygiena a zdraví Péče o piercing: 1. Vysoká hygiena 2. Desinfekce místa vpichu i šperku 3. Nekoupat se ve veřejných bazénech a přírodních koupalištích 4. Neslunit se 5. Neměnit šperk po dobu hojení rány Péče o tetování: 1. Vysoká hygiena 2. Ovšem tetování namáčet vodou co nejméně 3. Péče o tetování speciálním krémem 4. Užívání vitamínů E a B pro lepší hojení 5. Neslunit se a to ani v soláriu

18 Body art aneb milovaná černá Použité zdroje: Martin Rychlík, Tetování, skarifikace a jiné zdobení těla, Nakladatelství Lidové noviny, Praha, 2005 Henry Ferguson, Umění tetování, Rebo Productions, Praha, 1998 Internet Zpracovala : Unucková Michaela


Stáhnout ppt "Body art aneb milovaná černá. Body art Druh umění, které využívá jako základní prostředek lidské tělo. Nejběžnějšími formami, které se dnes užívají spíš."

Podobné prezentace


Reklamy Google