Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Střední škola Oselce Škola: SŠ Oselce, Oselce 1, 335 01 Nepomuk, www.stredniskolaoselce.cz Projekt: Registrační číslo: CZ.1.07/1.5.00/34.0801 Název: Modernizace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Střední škola Oselce Škola: SŠ Oselce, Oselce 1, 335 01 Nepomuk, www.stredniskolaoselce.cz Projekt: Registrační číslo: CZ.1.07/1.5.00/34.0801 Název: Modernizace."— Transkript prezentace:

1 Střední škola Oselce Škola: SŠ Oselce, Oselce 1, Nepomuk, Projekt: Registrační číslo: CZ.1.07/1.5.00/ Název: Modernizace výuky všeobecných a odborných předmětů Název sady: Gramatika a konverzace v anglickém jazyce Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_01_04 Název DUMu: Trpný rod Pro obor vzdělávání: L/01 UZK, L/02 UZD Předmět: Anglický jazyk Ročník: 3. Autor: Daniela Benešová Datum:

2 Střední škola Oselce Trpný rod – passive Trpný rod v angličtině odpovídá dvěma českým typům, opisnému a zvratnému trpnému rodu: Ten dům byl postaven v roce – The house was built in Sýr se vyrábí z mléka. – Cheese is made from milk. was built a is made je trpný rod – pasivum

3 Střední škola Oselce Tvoření: Podobně jako v češtině: příslušným tvarem slovesa být a příčestím minulým trpným: is made – je vyrobeno Příčestí minulé trpné: – u pravidelných sloves se tvoří stejně jako minulý čas příponou –ed (worked, decided, played atd.) – u nepravidelných sloves je to třetí tvar (made, done, built, taken atd.)

4 Střední škola Oselce Trpný rod se může vyskytnout ve všech časech: It is built – je to postaveno (přít. čas) It was built – bylo to postaveno (min. čas) It will be built – bude to postaveno (bud. čas) Obecně může být použit i ve všech tvarech perfektních (předpřítomný, předminulý a předbudoucí čas: The work has been finished at this moment – práce byla teď dokončena) i ve tvarech průběhových (the room is beeing cleaned just now – místnost se právě uklízí), zde obvykle jen v přítomném a minulém čase.

5 Střední škola Oselce Konatel děje se vyjadřuje předložkou by: This poem was written by Keats. – Tuto báseň napsal Keats. - v angličtině se zde z předmětu stává podmět, který je na začátku věty, a konatel děje, v češtině podmět je uveden předložkou by jako předmět; Nástroj se vyjadřuje předložkou with: The letter was written with this pen. – Ten dopis byl napsán tímto perem.

6 Střední škola Oselce Užití trpného rodu Trpný rod se v angličtině užívá častěji než v češtině, protože: A) v angličtině nemůže věta začínat předmětem jako v češtině: The poem was written by Keats. (viz výše); B) trpný rod se užívá často místo neurčitého nebo neznámého podmětu: He was seen. – Viděli ho.

7 Střední škola Oselce C) minulé příčestí můžeme použít jako v češtině ke tvoření přídavných jmen ze sloves a jako přívlastek: - the letter written yesterday – dopis napsaný včera; -the repeated question – opakovaná otázka -the opened window – to otevřené okno

8 Střední škola Oselce Příklady: Rozhodlo se to před dvěma dny. - It was decided two days ago. Pokoj byl uklizen. – The room was cleaned. Na to se nezapomene. – It won´t be forgotten. Pozvánka byla odeslána včera. – The invitation was sent yesterday.

9 Střední škola Oselce Zdroj materiálů: ZÁBOJOVÁ, E.;PEPRNÍK, J.;NANGONOVÁ, S., Angličtina pro jazykové školy I., Praha, Fortuna, 1994, 10. vyd. ISBN PEPRNÍK, J., Angličtina pro pokročilé. Praha, Fortuna, 2004, vyd. 6., ISBN MURPHY, R., English Grammar in Use. Third edition. Cambridge University Press, ISBN Není-li uvedeno jinak, je autorem tohoto materiálu a všech jeho částí, autor uvedený na titulním snímku.


Stáhnout ppt "Střední škola Oselce Škola: SŠ Oselce, Oselce 1, 335 01 Nepomuk, www.stredniskolaoselce.cz Projekt: Registrační číslo: CZ.1.07/1.5.00/34.0801 Název: Modernizace."

Podobné prezentace


Reklamy Google