Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."— Transkript prezentace:

1 Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu

2 Druhy záznamových zařízení II OB21-OP-EL-KONP-JANC-M-3-011

3 CD ROM  Standardní disk CD ROM (s angl. Compact Disc Read-Only Memory) má průměr 120 mm (4,72 ´´) s otvorem uprostřed průměru 15 mm (0,6´´). Tloušťka disku je 1,2 mm.  Oproti klasickým diskům má CD ROM jednu spirálovou stopu, která je rozdělena na stejně dlouhé sektory. Šířka stopy je 600 nm. Ta dává hustotu 16 000 závitů na palec.  Data jsou na kompaktním disku ukládána ve spirále rozvíjející se směrem od středu k okrajům.  Existuje také mini CD ROM, tedy disk o průměru 8cm a kapacitě 180 – 200 MB. Je plně kompatibilní s mechanikami pro 12 cm disky CD ROM.

4 CD ROM Geometrie: průměr 12 cm tloušťka 1,2 mm pit (díra) – hloubka 0,12 mikrometru, délka 0,9-3,3 mikrometru šíře stopy 0,5 mikrometru vzdálenost mezi stopami 1,6 mikrometru celková délka stopy 5 km Spirála ve které jsou ukládaná data na disku CD/DVD

5 Princip čtení CD ROM  Záznam je tvořen mikroskopickými lands (stupni) a pits (dírami).  Od land se paprsek odráží zpět a je zaznamenán fotodetektorem, Pit naopak paprsek laseru rozptýlí a fotodetektor signál nezaznamená.  Tak je sledem land a pits tvořen binární záznam, který je odrazem laseru snímán fotodetektorem a převáděn na elektrická signál.

6 Princip čtení CD ROM

7 Složení disku CD ROM  Disk je technologicky vytvořen z průhledné polykarbonátové vrstvy, na kterou výrobce nanáší šablonu s landy a pity.  Základní vrstva je překryta odrazivým filmem z hliníku, na který je nanesen ochranný lak.  Disk se čte ze spodu přes polykarbonátovou podložku. Tento materiál je odolný proti slunečnímu záření.

8 Princip zápisu CD ROM  U lisovaných CD je struktura lands a pits vytvořena právě lisováním.  U CD-R (s angl. Compact Disc Recordable) technologie je záznamová vrstva tvořena barvivem.  Při vypalování se organické barvivo zahřeje, což způsobí jeho změnu. Dá se říci, že laser vytváří miniaturní kopečky.  Přestože od lisovaného pitu se pit vypálený značně liší, má podobné optické vlastnosti, tedy nižší odrazivost než jeho “nevypálené” okolí.

9 Princip zápisu CD ROM Barviva použitá v CD-R Zelená – cyanin Modrá –metalizované izobarvivo Zlatá – phtalocyanin

10 Princip zápisu CD ROM  U CD-RW (s angl. Compact Disc Rewritable) je princip záznamu ještě jiný.  Záznamové barvivo CD-RW disku nepodléhá nevratné změně, ale dochází pouze k fázové změně z krystalické podoby do podoby amorfní.  Obě formy mají velký rozdíl v odrazivosti, krystalická forma je velmi odrazivá a amorfní málo.  Smazání záznamu se provádí laserem o nižším výkonu, který provede zahřátí povrchu disku na nižší teplotu, která způsobí přechod amorfní formy opět na krystalickou.

11 Rychlost otáčení CD ROM  Rychlost otáčení se pohybovala od 210 do 539 otáček za minutu u CD-DA, mechanika s dvojnásobnou rychlostí má otáčky od 420 do 1 078, s dvanáctinásobnou rychlostí 2 520 až 6 468 (CLV) atd.  V poslední době dochází k ústupu od používání konstantní obvodové rychlosti. Se zvyšující se rychlostí nebylo již možné zabezpečit delší trvanlivost pohonu mechaniky z důvodu nadměrného opotřebení, které vznikalo častým střídáním rychlostí.

12 Rychlost otáčení CD ROM  Uvědomme si, že pohon byl mnohdy nucen změnit velmi rychle otáčky z 2 520 na 6 468 a zpět a to třeba i mnohokrát za sebou.  Takovou zátěž jistě žádný pohon dlouho nevydrží.  Konstantní rychlost otáčení se tedy ukázala jako optimální řešení, řešící problém životnosti nejnamáhavější části mechaniky.  Problém změny rychlosti musela převzít logika.

13 Kapacita disků CD ROM  Disky CD ROM se původně začaly vyrábět o kapacitě 650 MB.  Později následovaly disky o kapacitě 680 MB a nakonec se stalo standardem 700 MB.  Objevily se i disky CD-R a CD-RW, které měly vyšší kapacitu např. 890 MB, ale tyto disky nebylo možné načíst v každé mechanice.  Mechaniky pro ně musely být speciálně navrženy. Musely mít mírně změněnou vlnovou délku laseru, aby tento dokázal disk s daty o vyšší hustotě přečíst anebo zapsat.

14 Čtecí optika mechaniku CD ROM

15 Historie CD ROM  Historie CD-ROM sahá do roku 1970 k firmě RCA, která vyvinula oboustranný video disk o průměru 30,5 cm se způsobem zápisu a čtení založeném na optice a odrazu laseru. Vzhledem k vysoké ceně a malé odolnosti se však tento disk mezi veřejností příliš neuchytil.  Řada firem ale vyvíjela podobná řešení, situace se změnila až v roce 1980, kdy firmy Philips a Sony uzavřely dohodu o společném standardu.  První CD bylo vyrobeno v srpnu roku 1982 v Hannoveru v první továrně na výrobu lisovaných CD, byla na něm vylisována Alpská symfonie Richarda Strausse. Masová výroba pak byla zahájena 17. srpna 1982.

16 Disky DVD  Pro disky DVD (s angl. Digital Versatile Disc) platí to samé jako pro disky CD ROM. Stejný je princip čtení i zápisu, rozměry disku i jeho vzhled.  Rozdíl je v hustotě zápisu na disk a z toho vyplývá rozdílná kapacita disku DVD.  Lands a Pits jsou menší a to umožňuje umístit jich víc na stejnou plochu disku. Na jejich čtení se používá laser o jiné vlnové délce než u disků CD ROM.  Proto má medium DVD kapacitu 4,7 GB zatímco medium CD ROM jenom 700 MB.

17 Historie DVD  DVD bylo uvedeno na trh v Japonsku roku 1996, ve zbytku světa o rok později.  Oficiální standard zapisovatelných/přepisovatelných disků DVD-R(W) vytvořilo DVD Fórum, které bylo založeno v dubnu roku 1997.  Ceny licencí na tuto technologii však byly tak vysoké, že vznikla jiná skupina - DVD+RW Alliance, která vytvořila standard DVD+R(W), jehož licence byly levnější.

18  Děkuji za pozornost  Ing. Ladislav Jančařík

19 Literatura  http://cs.wikipedia.org/wiki/Magnetoopticky_disk  http://cs.wikipedia.org/wiki/Disketa  http://cs.wikipedia.org/wiki/DVD  http://cs.wikipedia.org/wiki/CD_ROM


Stáhnout ppt "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."

Podobné prezentace


Reklamy Google