Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vlastníci hradu se na Housce vystřídali, vedle již zmíněných panovníků a pánů z Dubé, Jan ze Smiřic, Hrzánové z Harasova, Valdštejnové, Veronika ze Sulzu,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vlastníci hradu se na Housce vystřídali, vedle již zmíněných panovníků a pánů z Dubé, Jan ze Smiřic, Hrzánové z Harasova, Valdštejnové, Veronika ze Sulzu,"— Transkript prezentace:

1

2 Vlastníci hradu se na Housce vystřídali, vedle již zmíněných panovníků a pánů z Dubé, Jan ze Smiřic, Hrzánové z Harasova, Valdštejnové, Veronika ze Sulzu, Hypolita z Hofkirchenu, rod Kouniců, princezna Hohenlohe a hraběnka Andrássy. V roce 1924 hrad kupuje prezident Škodových závodů, senátor pan Josef Šimonek. Po opravách byl až do roku 1939 užíván jako letní a reprezentační sídlo rodiny. Poté byl hrad, díky své poloze v Sudetech, do roku 1945 využíván německou armádou, od roku 1950 zde byl umístěn archiv Státní knihovny v Klementinu. Po dožití střech položeny nové (měděné), plánované noční sanatorium Spolany Neratovice nebylo dokončeno. Hrad byl počátkem 90. let předán Instavu Praha, poté vydán v restitucích původním majitelům. Těmi jsou pan Ing. Jaromír Šimonek a paní MUDr. Blanka Horová, kteří dnes velice úspěšně napravují výsledky čtyřicetileté péče státu o památku, která je zejména díky původní gotické hradní kapli hodnocena jako přinejmenším středoevropský unikát (malby - přelom 13. a 14. století). Teprve až současnými majiteli byl hrad Houska (poprvé v jeho dlouhé historii!!!) v roce 1999 zpřístupněn nejširší veřejnosti. více na

3 Před představením si prohlédneme hrad …
Celou cestu nás provázela mlha – je 11 hod. a scházíme se před hradem Houska. Před představením si prohlédneme hrad …

4 Jsme na nádvoří hradu, dostali jsme psaného průvodce,
ze kterého nám Katka předčítá

5 Ďáblova kašna na nádvoří
.… bere i kreditky

6 Hradní kaple Pověst o průrvě - bráně do pekel: .
Kdysi pod hradem praskla skalní stěna a tím se otevřela brána pekel. Jak lidová slovesnost barvitě líčí, nebylo nouze o zjevování se démonů, ďáblů a jiných potvor. Nad místem praskliny tedy byla postavena hradní kaple jako zátka „pekel“.

7 – lkala zem z roztaveného kamene.“
Mácha svědkem pekla Příběhu o pekle pod hradem Houska přidává na atraktivitě zachovaný dopis Karla Hynka Máchy, který psal 10. srpna 1836 v Praze. Nebo se tomu aspoň dlouhou dobu věřilo. List adresovaný příteli Eduardovi a popisující básníkovu noční výpravu na Housku, vyšel roku 1996 v knize Čas hradů v Čechách III od autorů Myslivečka, Koubové a Vrbenské. „Došel jsem na Housku s druhé hodiny půlnoční,“ píše se v něm, „Císařský háv nebes, lesy šuměly nočním vánkem. Jasno všude, lampy nepotřebí, v duši horší temnota. Jeť prý na hradě jáma, sluje jakási, vede do pekla. Jda po nádvoří, v hlubokých stínech zahlédl jsem temnější – otvor v podzemí. Pro tu chvíli zažehl jsem borovou soušku, a Eduarde, já se toho odvážil – vlezl jsem do té díry. Chvíli sestupuju, závanem z hlubin louč zhasla. Kolem děsivé nicoty, noha se třásla na výstupcích kamení, chrastění kostlivců, světlo modravé, co odraz v hladině, v něm stíny jak strašidla… Když jsem k sobě přišel, Eduarde, já byl v pekle – nebo v zimničních snách. Mraky bledé, slunce nevidno, nebe povlečené obrovitou sítí pavučin. Povětří sytila síra, prach a čoud štípal v plicích, že jsem stěží dýchal. Pomíšený hluk se rozléhal, dunění a potlumené ryčení  – lkala zem z roztaveného kamene.“ další zajímavosti - viz

8 Fresky v kapli pocházejí pravděpodobně z 30. let 14. století
a zachovaly se v téměř původní podobě.

9 Pověst o odsouzenci: Kdysi chtěli obyvatelé hradu zjistit jak opravdu peklo pod Houskou vypadá a tak nabídli odsouzenci na smrt milost, pokud ono „peklo“ zdokumentuje. On přikývl a tak jej začali spouštět po laně do průrvy - brány pekel, ale začal po chvíli vyděšeně křičet, vytáhli ho tedy urychleně ven. Vlasy mu zbělely hrůzou a tvrdil, že tam dole viděl ďábly a že se peklo nedá srovnat se smrtí a nadále odmítl „peklo“ popisovat! Údajně za několik dní zemřel. Lidé pak chtěli studnu zasypat, ale jako by byla studna bezedná veškeré kamení jen padalo a studna na ně zírala svou temnou hloubkou. Nakonec to vzdali … později se ji povedlo zasypat po třech letech usilovné práce majitele hradu Jana mladšího z Vartenberka. Proč je hradní kaple zdobená tak podivnými (v evropském měřítku dokonce unikátními) středověkými freskami? Jaký měli jejich autoři důvod zobrazit tu archanděly Michaela a Gabriela, v křesťanské mytologii hlavní bojovníky s ďábelskými obyvateli pekla? Proč je na malbách tolik alchymistických jinotajů? A tolik podivných bytostí, mimo jiné jakási lučištnická postava, napůl člověk, napůl lev? Což nepsal Hájek v kronice, že ze země vystupovali duchové zlí, kteří se pozměňovali ve zvířata...?

10 Peklo

11

12 Zajímavý, romantický, vzrušující !!!
Krásný hrad ! Zajímavý, romantický, vzrušující !!!

13

14 a režisér Jaroslav Vízner
před zahájením Zuzanka Šimonková a režisér Jaroslav Vízner

15

16

17

18

19 Průvodkyně Májem : Anežka Soukupová Jarmila : Anička Novotná
Herci jsou absolventi z Workshopu Cine Jessy v Hrubšicích na Moravě roku 2010. Osoby a obsazení: Průvodkyně Májem : Anežka Soukupová Jarmila : Anička Novotná Vilém : Vít Roleček Plavec : Jakub Hanek Vozáb Chor 1 Bára Šlapáková Chor 2 Klára Lesse Chor 3 Tereza Terberová Chor 4 Martina Lesse Intermezzo I : Všichni Intermezzo II : Všichni Propagace : Světla : Zvuk : Asistent : Petra Vávrová Choreografie : Dagmar Veselinovičová Produkce, hudební koncepce, zvuk, světla, propagace a Režie: Jaroslav Vízner Použití hudebních základů písní skupiny Queen (z rozhovoru Jaroslava Víznera) Jistě se najdou takoví, co budou mluvit o neúctě ke klasikovi, a to proto, že jsme ho výběrem této hudby přiblížili, doufám nejen, mladým lidem ? Ještě dnes je Mácha vnímán širokou veřejností velmi zjednodušeným a často účelovým pohledem, jehož kořeny sahají daleko do minulosti. Stejně chudými pocity je vnímán Máj. Máchovi by se Queen jistě líbili.

20 hudba: Queen - What are we living for
foto: Josef a Lucka © JS


Stáhnout ppt "Vlastníci hradu se na Housce vystřídali, vedle již zmíněných panovníků a pánů z Dubé, Jan ze Smiřic, Hrzánové z Harasova, Valdštejnové, Veronika ze Sulzu,"

Podobné prezentace


Reklamy Google