Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Přístupnost prakticky v Seznam.cz Lukáš Marvan www.seznam.cz … najdu tam, co neznám !

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Přístupnost prakticky v Seznam.cz Lukáš Marvan www.seznam.cz … najdu tam, co neznám !"— Transkript prezentace:

1 Přístupnost prakticky v Seznam.cz Lukáš Marvan … najdu tam, co neznám !

2 … najdu tam, co neznám ! Jak to všechno začalo V roce 2000 certifikát „Blindfriendly“ pro Seznam.cz a Novinky.cz. Oficiální začátek našeho snažení o systematické zlepšení přístupnosti Seznamu se však datuje až do zimy 2006.

3 … najdu tam, co neznám ! Výchozí situace Přístupnosti nebyla přikládána velká váha. Na druhou stranu nikdy nebyla díky profesionálnímu přístupu všech webmasterů úplně opomíjena! Chybělo však: –koordinace –ověřování –širší zapojení spolupracovníků

4 … najdu tam, co neznám ! První kroky Studium materiálů, moje proškolení, navázání spolupráce s Centrem Tereza, naplánování dalších kroků…

5 … najdu tam, co neznám ! Možné přístupy k řešení Na přístupnost se vykašlat. Přístupnost řešit dogmaticky. Kompromisní řešení.

6 … najdu tam, co neznám ! Kompromisní řešení Je důležité najít správný poměr cena/výkon. Hendikepovaní uživatelé jsou minoritní skupina a naštěstí velice dobře chápou, že není možno prosazovat extrémní řešení. Na druhou stranu není žádný závažný důvod, proč nepodat pomocnou ruku, zvláště, když tím zlepšíte vaše stránky i pro ostatní.

7 … najdu tam, co neznám ! Naše cíle Zvýšit míru přístupnosti u co nejširšího spektra našich služeb u kterých to má smysl. Nesnažit se tam, kde existuje uspokojivější řešení (např. desktopový klient).

8 … najdu tam, co neznám ! Kooperace Problém: Potřeba oslovit velký počet zaměstnanců a partnerů Seznamu s různou úrovní povědomí o přístupnosti. Řešení: Připravit si na míru jednoduchá a jednoduše sdělitelná pravidla přístupnosti.

9 … najdu tam, co neznám ! Pravidla přístupného seznamu

10 … najdu tam, co neznám ! Jak vznikla PPS Studium a porovnání stávajících pravidel (jak českého návrhu pro státní správu tak metodik Blind Friendly Web a Web Content Accessibility Guidelines). Školení Davida Špinara + jeho kniha Tvoříme přístupné webové stránky. Konzultace v Centru Tereza při FJFI ČVUT.

11 … najdu tam, co neznám ! Zavedení do praxe Pravidla byla doplněna o příklady a zveřejněna v CML. Proběhlo několik školení: –Kolegů webmasterů a grafiků, –šéfredaktorů Novinky.cz, Sport.cz a Super.cz, –produktových manažerů ostatních služeb. Byla zveřejněna tisková zpráva.

12 … najdu tam, co neznám ! Kontrola Technickou stránku věci si navzájem kontrolují a korigují webmasteři. Za obsah odpovídají produktoví manažeři. Finální podobu sužby konzultujeme a necháváme zkontrolovat v Centru Tereza.

13 … najdu tam, co neznám ! Výsledky

14 … najdu tam, co neznám ! Další aktivity Bezbariérový fulltext Iniciativa pro přístupnější internet = společná práce firem Atlas, Centrum, iDnes, Jyxo a Seznam – výsledek: Standard klávesových zkratek (www.ippi.cz)www.ippi.cz CAPTCHA API (s audiovýstupem): captcha-api.seznam.cz captcha-api.seznam.cz

15 … najdu tam, co neznám ! Do budoucna plánujeme Proces "zpřístupňování" Seznam.cz nelze považovat za konečný. Nyní však už přicházejí na řadu perličky jako např. slepecké Mapy.cz. Účast na autorizaci překladu WCAG 2.0.

16 … najdu tam, co neznám ! Poděkování Centru Tereza za dlouholetou spolupráci. Projektu Blind Friendly Web za spoustu informací a konzultací. Firmě Galop za zapůjčení screenreaderu Jaws. Seznam.cz za to, že se na přístupnost nevykašlal.

17 … najdu tam, co neznám ! Děkuji za pozornost Lukáš Marvan


Stáhnout ppt "Přístupnost prakticky v Seznam.cz Lukáš Marvan www.seznam.cz … najdu tam, co neznám !"

Podobné prezentace


Reklamy Google