Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový modul projektu: Nové formy výuky ve školách kraje Vysočina Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový modul projektu: Nové formy výuky ve školách kraje Vysočina Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky."— Transkript prezentace:

1 Výukový modul projektu: Nové formy výuky ve školách kraje Vysočina Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky Pavel Roubal © 2009

2 1.Výukový modul můžete zdarma používat ve své výuce. 2.Nesmíte ho šířit (někomu posílat), předávejte pouze odkaz na jeho stažení z webu www.eduit.cz (je tam vždy aktuální verze).www.eduit.cz 3.Můžete si ho upravit pro potřeby vlastní výuky, upravený modul však nesmíte dále šířit (viz bod 2). Pavel Roubal © 2009

3 ? Úkoly a samostatné práce – prolínají se body 1–4. 1. Technické schéma počítače. ZPD01 - Základní počítačové díly.pptx 2. Východiska – J. von Neumannovo schéma. 3. Funkce a základní parametry dnes běžných počítačových dílů. (ZPD02-Díly podrobněji.pptx.) 4. Test 1 – procvičení. (ZPD03-test1.pptx.) 5. Test 2 – hodnocení. (ZPD04-test2.pptm.)

4 Následující snímky ukazují jednotlivé díly současného počítače, jejich (vnější) funkci a základní sledované parametry těchto dílů.

5  Výkonný díl („mozek“) počítače.  Skládá se ze stovek miliónů aktivních prvků, tzv. tranzistorů. Plátek (wafer) s jednotlivými procesory. Otázka 1: Z jakého materiálu se vyrábí současné procesory?

6  Rychlost je určena hlavně typem procesoru a částečně jeho frekvencí.  Dnes se používají vícejádrové procesory. Úkol: Najděte obrázek současného procesoru a umístěte ho na toto místo.

7  Soupeří tři firmy.  Intel s procesory…  AMD s procesory…  IBM, která vyrábí procesory pro herní konzole a mainframe. Úkol: Najděte současné typy procesorů firem Intel a AMD. (Například na www.alza.cz, www.cybex.xz apod.)www.alza.cz www.cybex.xz

8  Pro výběr procesoru je nutné využít odbornou literaturu či web, například: (www.zive.cz)www.zive.cz  Potřebný výkon procesoru závisí na využití počítače, jiné nároky bude mít herní sestava, jiné domácí kino a jiné stále běžící domácí server.

9  Běžný procesor má spotřebu 45–120 W.  Výrazně se tedy zahřívá a bez chlazení by se spálil.  Kvalitní (a nejlépe tichý) chladič je zcela nutný.  Existují typy procesorů s nízkou spotřebou, které se hodí do notebooků, domácích počítačů apod. Úkol: Najděte min. jeden současný typ procesoru se spotřebou do 10 W.

10  Operační paměť slouží jako pracovní prostor pro procesor.  Tj. procesor čte v paměti instrukce, vykoná je a výsledky opět přesouvá do operační paměti.  Je to čistě elektronický díl, po vypnutí počítače si nic „nepamatuje“.

11  Nejdůležitější parametr: kapacita.  Dnes: Úkol: Zjistěte dnes běžně osazované hodnoty kapacity operační paměti počítače (značí se také RAM). (Například na www.alza.cz, www.cybex.xz apod.)www.alza.czwww.cybex.xz

12  Disk slouží k ukládání dat.  Pracuje na magnetickém principu.

13  Nejdůležitější parametr: velikost (kapacita) disku.  Dnes: Úkol: Zjistěte dnes běžně osazované hodnoty velikostí pevných disků (značí se také HDD). (Například na www.alza.cz, www.cybex.xz apod.)www.alza.czwww.cybex.xz

14  SSD jsou pevné disky, které pracují na principu flash pamětí (tj. bez mechanických dílů).  Zatím jsou drahé a pomalé (nutnost rozkládání dat do různých buněk).  Výhledově velmi nadějné médium. Úkol: Zjistěte dnes běžně dostupné hodnoty velikostí SSD disků. (Například na www.alza.cz, www.cybex.xz apod.)www.alza.czwww.cybex.xz

15  Umožňuje zobrazení na monitoru (LCD panelu). Má dnes tři funkce: 1. Vytváří a pamatuje si obraz. (2D zobrazení). 2. Dekóduje DVD filmy a HD video. 3. Umí vypočítávat 3D tvary („příšery“ ve hrách).

16  Soutěží 3 firmy: nVidia, ATI, Intel  Pro různé využití využijeme různé karty:  Integrované čipy na základní desce počítače (viz dále) vyhoví pro kancelářské využití i pro přehrávání videa.  Pro 3D hry se využívají samostatné karty. Často zdvojnásobí cenu i spotřebu el. energie počítače.

17  Soutěží 3 firmy… Úkol: Dejte k sobě firmu a název jejího výrobku. nVidia ATI Intel GeForce Radeon 4500MHD

18  Umožňuje komunikaci a přenos dat mezi PC.  Většinou integrovaná na základní desce.  Většina síťových karet má rychlost 100 Mbit/s (Fast Ethernet adaptér), nové karty většinou 1 Gbit/s (gigabit, ne gigabajt).  (Bezdrátové sítě (wi-fi) jsou pomalejší. Cca 2–50 Mbit/s, dle signálu.) Úkol: Jak dlouho se bude přenášet pomocí karty s rychlostí 100 Mbit/s soubor o velikosti 125 MB?

19  Obsahuje D/A a A/D převodníky.  1) přehrává hotové zvuky  2) vytváří zvuky (MID)  Dnes většinou integrovaná na základní desce.  O kvalitě zvuku rozhodují reproduktory. Otázka: Do jaké zdířky se připojí reproduktory, do jaké sluchátka a do jaké mikrofon? Úkol: Najděte nějaký MID soubor a zkuste ho přehrát na svém počítači.

20

21  Vkládají se do ní ostatní díly (procesor, paměti, karty), připojují se k ní disky.  Obsahuje sběrnici – řízení toku dat.  Důležitý je tzv. chipset – obvody zajišťující funkci desky.  Obsahuje integrované díly (síťovku, zvukovku a grafiku).

22  PS/2 – klávesnice a myš – kulaté, barevné  LAN – počítačová síť  USB – veškerá zařízení  FireWire – starší dig. kamery  Zvuková karta  Monitor a LCD panel Úkol: Doplňte popisky (šipky) k jednotlivým portům a konektorům

23  Optický záznam s využitím laseru.  Záznam tvořen drobnými prohlubněmi – pity. Kapacity:  CD: 700–800 MB.  DVD: 4,7 GB, lisované 7 GB.  Blu Ray:25 až 100 GB.

24 CD, DVD a Blu-Ray:  ROM: pouze pro čtení, lisované, odhadem velmi trvanlivé.  R: zapisovatelné (jednou)  RW:přepisovatelné (vícekrát)  „Vypalovačka“ obsahuje druhý silnější laser pro zápis.

25 CD, DVD a Blu-Ray: Úkol1: Proč není (většinou) možné jednoduše zálohovat film z DVD na DVR-R disk? Úkol2: Kolik CD disků se vejde na jeden (obyčejný, nejlevnější) Blu-Ray disk? Úkol3: Kolik přepisů umožňují běžné RW disky? Úkol4: Používáte R disky nebo RW? Proč?

26  Do skříně PC se upevňují všechny díly. Většinou obsahuje napájecí zdroj.  Skříně jsou:  desktop,  tower (midi, big tower),  barebone („holá kost“) Otázka: Jaký typ skříně mají počítače ve škole? Jaký váš počítač doma?

27  Zdroj převádí 230 V střídavých z rozvodné sítě na 12 a 5 V stejnosměrných, které potřebují ke své funkci počítačové díly.  Určuje stabilitu napájení a tedy i celého počítače.  Určuje účinnost a tedy i spotřebu počítače (70–90 %). Účinnost by měla být přes 80 %.  Doporučení: nešetřit na něm! (Fortron, Seassonic apod., nekupovat levný non name).

28  Pokud budu konfigurovat počítač, vyberu si:  procesor,  paměť,  disk,  grafickou kartu  a nezapomenu zjistit (zadat), jaký nabízená sestava obsahuje ………

29  Posílá souřadnice stisknuté klávesy systému.  Nešetřit, jsme s ní ve fyzickém kontaktu, vybrat si kvalitní (Logitech, Microsoft, spíše ne Genius).

30  Má snímač na optickém principu.  Kvalita snímání závisí na povrchu a kvalitě myši.  Opět: nešetřit, jsme s ní ve fyzickém kontaktu, vybrat si kvalitní (Logitech, Microsoft).

31  Staré monitory založené na televizní obrazovce mizí a není potřeba se jimi zabývat.

32  Má ve spodu zářivku (zdroj světla) nebo LED podsvícení a body z tekutých krystalů, které zářivku odkrývají nebo zakrývají.

33  Plazma obsahuje obrovské množství miniaturními výboji (plasmou) zářících bodů.  Má větší svítivost ale o něco menší rozlišení než LCD.  Oba typy mají přibližně stejnou spotřebu el. energie.

34  Na počítačový monitor se hodí spíše:  ……………………………………………………….  Na televizor s velkou obrazovkou se hodí:  ……………………………………………………………..  Proč?

35  U zobrazovacích zařízení se udává velikost úhlopříčkou obrazu.  Pro starší (klasický) poměr stran 4:3 je dnes vhodná úhlopříčka 18 až 20 palců.  U širokoúhlého panelu 16:9 je ideální úhlopříčka 22–26 palců.

36  Počet bodů obrazu je další parametr zobrazovacího zařízení.  HD Ready – 720 p, 1360x768 bodů.  Full HD – 1080 p, 1920x1080 bodů – ideální rozlišení zobrazovacího panelů

37 Úkol1: Najděte na webu: Běžnou cenu levného 19" LCD panelu: Běžnou cenu levného 20" LCD panelu: Běžnou cenu levného 22" LCD panelu: Běžnou cenu levného 24" Full HD LCD panelu:

38  Obsahují čip, jehož paměťové buňky jsou schopny udržet stav i bez napájení. Flash (blesk) výbojem stav mění.  Je jich mnoho typů: SD, MMC, CF.  USB Flash disk je paměťová karta s USB rozhraním.

39 Otázka 1: Jaký typ karty je ve vašem fotoaparátu? Otázka 2: Jaký typ karty je ve vašem mobilu? Otázka 3: Pokud máte USB flash disk, jakou má kapacitu? Otázka 4: Paměťová karta se chová jako operační paměť počítače nebo jako pevný disk? Proč?

40 1. Roubal, Pavel, Informatika a výpočetní technika pro SŠ díl 3, Computer Press 2005. 2. Wikipedie, otevřená encyklopedie. [online]. [cit. 2009-04-05]. Dostupný z URL:. 3. IBM Press Room. [online]. [cit. 2009-04-05]. Dostupný z URL:. 4. http://ati.amd.com/products/radeonX1300/gallery.html 5. Dell Image Bank. [online]. [cit. 2009-04-05]. Dostupný z URL:. 6. Kingston Press Releases.. [online]. [cit. 2009-04-05]. Dostupný z URL:. 7. Intel Press Room [online]. [cit. 2009-04-05]. Dostupný z URL:. 8. OpenPhoto Gallery. [online]. [cit. 2009-04-05]. Dostupný z URL:.


Stáhnout ppt "Výukový modul projektu: Nové formy výuky ve školách kraje Vysočina Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky."

Podobné prezentace


Reklamy Google