Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ODPAD JAKO SUROVINA. Úvod  Jsme studenti kvinty, sexty a 1.A jičínského Lepařova gymnázia  Co nás spojuje? Zájem o ekologii, touha udělat něco dobrého.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ODPAD JAKO SUROVINA. Úvod  Jsme studenti kvinty, sexty a 1.A jičínského Lepařova gymnázia  Co nás spojuje? Zájem o ekologii, touha udělat něco dobrého."— Transkript prezentace:

1 ODPAD JAKO SUROVINA

2 Úvod  Jsme studenti kvinty, sexty a 1.A jičínského Lepařova gymnázia  Co nás spojuje? Zájem o ekologii, touha udělat něco dobrého a užitečného, snaha měnit věci k lepšímu, soutěživost…. A od listopadu 2006 také soutěž Odpad jako surovina!

3 Ekotým 1  Dozor:  Vojtěch Drahoňovský  Hana Hendrychová  Soutěžící:  Marek Sytný  Marek Šoltys  Barbora Paličková  Miroslava Hakenová  Lenka Bílková

4 Ekotým 2  Dozor:  Vojtěch Drahoňovský  Hana Hendrychová  Soutěžící:  Eliška Macounová  Eliška Kapounová  Vlaďka Vondráčková  Renata Tylová  Jakub Kaska

5 Jak to všechno začalo a pokračovalo…  O soutěži Odpad jako surovina jsme se dozvěděli koncem listopadu 2006 od paní profesorky Hendrychové. Brzy na to jsme se poprvé setkali s Vojtou Drahoňovským - povídali jsme si o tom, proč jsme se do soutěže vlastně přihlásili, čeho chceme dosáhnout, co očekáváme….  Schůzky se staly tradicí ve středu odpoledne, navíc jsme k nim podle potřeby přidávali další. Když bylo hodně práce, scházeli jsme se každý den, někdy i dvakrát denně! Školní studovna pro nás byla příjemným a praktickým místem – několik počítačů s internetem, navíc jsme pokaždé měli po ruce pár profesorů, kteří byli ochotni pomoci, když jsme si nevěděli rady…  Postupem času jsme se všichni sblížili a spřátelili natolik, že spolu často trávíme volný čas i ve chvílích, kdy nepracujeme na ekologii… 

6 Úkol 1.1 – Třídění odpadu v našem městě  Nejdříve jsme se snažili nalézt informace na internetu avšak neuspěli jsme   Tak jsme si zavolali do TS Jičín a domluvili si schůzku. Dozvěděli jsme se vše potřebné a odeslali jsme vyplněný formulář.

7 Úkol 1.2 – Anketou oslovte své spoluobčany  Uskutečnili jsme celkem 2 ankety. 1. při rodičovských schůzkách a 2. ve městě.  Pro rodiče jsme měli vyplňovací lístky.  Do města jsme otázky poupravili na základě zkušeností z 1. ankety.  Výsledky obou anket jsme spojili.  Celkem jsme se dotázali 725 lidí  Výsledky jsme vyvěsili na naší nástěnce, dali je do novin a poskytli je panu starostovi.

8 Celkový výsledek ankety:

9 Foto z ankety:

10 Naše nástěnka  Naši nástěnku máme ve škole. Dáváme na ni různé informace o třídění odpadu a naše postupy v soutěži.

11 Návštěva ukázky třídící linky  Vydali jsme se do Lázní Bohdaneč do třídírny odpadu kde jistá firma prezentovala svoji novou třídící linku (na obrázku)  Linka třídí sama. Nastaví se jaký druh plastu chceme vytřídit a linka odpad vystřeluje na pás. Ostatní padá na jiný pás.  Linka třídí kromě plastů i jiné druhy odpadu.

12 Soutěž pro naše spolustudenty  Sotěž se konala v Aule naší školy. Účastnilo se jí 10 tříd po 3-4 třídách.  Dohromady bylo 5 částí.  1) prezentace, ve které byla shrnuta celá naše práce do té doby, včetně ankety  2) skoky v pytlích, pytle byly na sběr odpadků s logem ČSOP Křižánky  3) quiz, se sestával z 13 otázek týkajících se živ. Protředí  4) třídění odpadu, studenti si sami vyzkoušeli třídění  5) básnička, soutěžící měli složit básničku z předem určených slov  Celou akci jsme organizovali proto, abychom studenty naučili třídit odpad, jelikož jsme věděli, že to budou za nedlouho potřebovat. Studenty jsme během soutěže opravovali, když udělali nějakou chybu.  Také jsme sehnali ceny.  1) od spol. Eko-kom, která nám poskytla různé věci k těmatu  2) od místní cukrárny sponzorský dar v podobě rolád

13 Fotky ze soutěže

14 Schůzka s panem starostou  Schůzku jsme si dojednali telefonicky. Byli přítomni i pan z místního hospodářství a pan z odboru odpad. hosp. TS  Měli jsme připraveny otázky na které jsme se chtěli zeptat.  Po zodpovězení otázek jsme prezentovali prezentaci, kterou jsme pouštěli i v soutěži.  Dohodli jsme se také na spolupráci do budoucna.  Celé setkání probíhalo formou volného hovoru, kdy jsme jak my tak pan starosta reagovali na otázky a debatu rozvíjeli.  Ze schůzky jsme měli pocit jako, že město je ve všem na co jsme se ptali průměrné a splňuje normy. Podle nás chybí motivace k tomu být nadprůměrný.

15 Návštěva odboru životního prostředí  Tato schůzka se odvíjela velice podobné jako setkání s panem starostou

16 Napsali o nás v novinách  Celkem o nás již vyšly 3 články v Jičínském deníku.  Vše jsme si domluvili telefonicky a následně uskutečnili rozhovor. Další články vyšly podle našich tiskových zpráv.  Spolupracujeme i s dalšími místními médii

17 Rozhovor do Českého rozhlasu  Také jsme si mluvili do rádia - do Českého rozhlasu Hradec Králové.  Poskytli jsme dlouhý rozhovor.

18 Sbírání odpadků ve městě  Vytipovali jsme si oblast kde se povalují odpadky a šli je pozbírat.  Pytle jsme si sehnali od ZO ČSOP Křižánky (ty samé ve kterých se skákalo v naší soutěži)

19 Krabice na TO ve třídách  Do každé třídy jsme umístili krabici na plasty a papír.  Krabice jsme sehnali z obchodů od zboží.  Natírali jsme je na modro a žluto Balakrylem, který jsme získali jako sponzorský dar.  Po škole již koše na TO byli ale bylo jich velmi málo a studenti je nepoužívali.  V ten samý den jsme studentům vytřídili ze směsného koše papíry a plasty a pověsili jim je na tabuli aby věděli co se má třídit.

20 Snaha přimět školu používat ekovýrobky  Poprosili jsme si o fakturu o nakoupených věcech za jeden měsíc a z ní jsme si zjistili ceny a typy výrobků, které škola kupuje.  Na internetu jsme našli ekvivalentní výrobky a jejich přibližné ceny.  Vypracovali jsme si prezentaci ve, které byly sepsány výhody a důvody proč používat ekovýrobky.  Snažili jsme se dojednat schůzku s vedením, ale jelikož pan ředitel a zástupce jsou neustále časově vytíženi, tak jsme jim prezentaci dodali písemně.  Po rychlé domluvě škola naznačila že by se mohlo přestoupit na ekovýrobky (čisticí prostředky a recyklovaný papír)

21 Rozhovor s uklízečkama  Pro zajímavost jsme se jich zeptali na pár věcí co si myslí o třídění odpadu atd.  Všechny jsou třídění nakloněny.  Ovšem domluvit jim, aby vynášeli nové koše jim musel až pan ředitel.

22 Akce – vysyp si svůj kontejner!  Plánovali jsme další akci pro studenty, kde by si vytřídili vysypaný směsný kontejner. Ovšem z hygienických důvodů byla tato akce zakázána.

23 Kompostování v naší škole  Škola již kompostuje celý tento rok, protože město poskytlo všem školám kompostér.  My jsme jen panu školníkovi poradili co všechno se může kompostovat.

24 Průzkum trhu na Jičínsku  Původně jsme plánovali projít všechny obchody ve městě, ale z časových důvodů jsme se omezili jen na drogerie.  V drogeriích jsme se ptali prodavaček, protože páni vedoucí si nebyli schopni udělat čas ani přes domluvu telefonem předem.  Nakonec jsme zjistili že ekovýrobky se prodávají jen v jedné drogerii v Jičíně a navíc jen jeden.  Údaje o množství odpadu jsme od nikoho nebyli schopni zjistit

25 Reklamní kampaň ekovýrobku  Reklamu jsme vymysleli v podobě ppt prezentace.  Bohužel jsme již neměli možnost ji vyzkoušet.

26 Jak jsme se zlepšili my  Ze soutěže jsme si odnesli mnohé. I mi sami jsme se spoustu věcí dozvěděli a zlepšili podmínky u nás doma (např. používání eko čisticích prostředků)  Také máme spoustu zkušeností s komunikací s úředními orgány, médii a obchodníky. Také jsme si zakusili získat sponzorský dar, v čemž jsme byli mnohdy úspěšní.  V naší škole jsme prosadili také spoustu změn.  V našich aktivitách hodláme pokračovat i nadále a již se rýsují plány co dál 


Stáhnout ppt "ODPAD JAKO SUROVINA. Úvod  Jsme studenti kvinty, sexty a 1.A jičínského Lepařova gymnázia  Co nás spojuje? Zájem o ekologii, touha udělat něco dobrého."

Podobné prezentace


Reklamy Google