Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

OBČASNÉ POBYTY NA STANICI

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "OBČASNÉ POBYTY NA STANICI"— Transkript prezentace:

1 OBČASNÉ POBYTY NA STANICI

2

3 CO JSME SI PRO VÁS PŘIPRAVILY ?
Co kosmonauti jedí Cena Kde spí Hygiena Co nosí kosmonauti Zajímavosti Kondice

4 CO KOSMONAUTI JEDÍ Vesmírné stanice musí být pravidelně zásobovány nákladními loděmi, neboť se zatím nepodařilo úspěšně vypěstovat potraviny přímo na stanicích. Vesmírné jídlo není příliš dobré. Navíc musí být lehké, protože se přiváží ze Země. Často se navíc obaluje jakýmsi želé, aby se zbytečně nedrobilo. Potrava je však v suchém stavu a voda se tak přidává jen podle potřeby. Je však již také možnost vyrobit si zčásti vodu vlastní přímo na stanici. K snídani si kosmonauti většinou dávají ovoce či obiloviny

5 Jídelní lístek Běžný oběd: kuřecí medailonky, rýže s máslem, makarony se sýrem, sladké oříšky a jablečný mošt. Všední večeře: garnátový koktejl, biftek, těstoviny se sýrem, ovocný koktejl, jahodová šťáva a čaj s citronem. Inu, nelétáme do vesmíru, abychom jedli, že?

6

7 CENA LETENKY Cena letenky je cca 20 mil.dolarů
tuto částku jsou ochotni zaplatit každým rokem 2 lidi . V roce 2015 budou uvedeny do povozu první kosmické hotely.

8 Kde spí Kosmonauti nemohou spát jen tak jako doma, neboť by se vznášeli po celé stanici, což není příliš vhodné. Proto jsou stanice vybaveny speciálními spacími kójemi, které jsou vybaveny popruhy, do kterých se kosmonaut připne, aby "neuletěl". Tak je bezpečně udržován na místě po celou dobu spánku. Vyskytuje se tu však ještě jeden problém. Vesmírné stanice krouží kolem Země tak rychle, že na nich dochází k východu a západu slunce každé půldruhé hodiny. Proto kosmonauti používají stínidla na oči. A protože na vesmírné stanici je stále rušno, najdou uplatnění i klapky na uši.

9

10 Hygiena Ve vesmíru to není tak lehké jako na Zemi. Na vodu nepůsobí žádná přitažlivost a tak si zkrátka dělá co chce. Holení také není příliš snadné, neboť se mohou oholené vousy dostat kosmonautům do očí. Proto se tedy doporučuje holení s pěnou, ale někteří říkají, že nejlepší je prostě si nechat narůst vousy.

11

12 Záchod U vesmírných WC je důležité, aby se zabránilo množení bakterií, a tak se pevný odpad hned suší a upravuje. Moč se uskladňuje s ostatní použitou vodou, která se poté odstraní.

13 Vysušit a uložit Velká potřeba se vykonává víceméně běžným způsobem, kdy kosmonaut sedí na prkénku. Opět se zapne odsávání, které strhává exkrementy do záchodu. Další osud výkalů je trochu jiný v raketoplánu a na stanici. Raketoplán má v příslušné nádrži rotor (v podstatě lopatkové kolo), který zajistí, že se exkrementy odstředivou silou „přilepí“ na válcové boční stěny nádrže. Po vykonání potřeby se záchod hermeticky uzavře a nádoba s výkaly se odvětrá do vakua. Exkrementy se částečně vysuší a ztvrdnou.

14 Na kosmické stanici ISS je ve zvláštní nádrži roztok kyseliny chromsýrové, silné oxidující žíraviny. Po vykonání potřeby automatický dávkovač přidá trochu roztoku k exkrementům, ty se rozloží a rozpustí. Vše se pak shromažďuje v odpadní nádrži, podobně jako moč. Kosmická toaleta je promyšlené a dobře fungující zařízení. Běda však, když přestane fungovat odsávací ventilátor...

15 Kosmonauti v pamprskách
Další kosmonauti už alespoň dostávali plenky. Tak se NASA stala prvním odběratelem absorpčních a nepropustných jednorázových plenek ("pamprsek"), protože ty právě roku 1961 Victor Mills u firmy Proctor & Gamble vynalezl. První sovětští kosmonauti museli povinně před nástupem do své lodi rovněž na záchod, ale v kosmické lodi bylo pamatováno i na speciální nádobu, kterou si kosmonaut mohl přiložit ke skafandru. Po zmáčknutí knoflíku se v ní vytvořil podtlak a fekálie "nasál". Podle drbu, který koloval v lékařských kuloárech, měla s tímto zařízením problémy jen první kosmonautka světa Valentina Tereškovová, které údajně část exkrementů naopak pronikla do skafandru. 

16 Princip podtlakového odsávání jak kapalných, tak i tuhých exkrementů se užívá dosud, jen technické provedení je dnes již jiné. V transportní lodi Sojuz, která se nyní užívá pro dopravu na orbitální stanice, jsou kosmonauti během startu, prvních oběhů kolem Země a také během návratu na Zemi oblečeni v lehkých skafandrech Sokol, které mají uvnitř plastové pytlíky. Do nich je zavedena cévka, kterou mají kosmonauti zasunutu do močového měchýře. Moč odtéká přímo do pytlíku. Podobně je tomu i v případě výstupu do volného kosmického prostoru. Nepředpokládá se, že by v té době šli kosmonauti na velkou stranu, ale pro případ nouze mají ve skafandru plenky.

17 Co kosmonauti nosí V současnosti používané skafandry již potřebám astronautů nevyhovují. Za vše hovoří jejich váha, s kyslíkovým zásobníkem na zádech váží 125 kilogramů. Ostatně, byly navrženy již v šedesátých letech minulého století pro projekt Apollo. Skafandry nové generace by měly být o polovinu lehčí. Ulehčí astronautův pohyb a zásobník kyslíku by se měl zmenšit. Nový kosmický oblek veřejnost spatří za tři roky, v roce 2014 se dočká prvního ostrého testu a v roce 2020 v něm americký astronaut vstoupí na Měsíc. O tom, jak bude přesně vypadat, však NASA ještě nerozhodla.

18

19 Zajímavosti o pobytu na stanici
Miliardář Robert Bigelow se chystá postavit hotel kolující kolem planety Země. Ve stavu beztíže tam budou moci lidé nejen relaxovat, ale také třeba zkoušet neobvyklé sexuální praktiky. Sám Bigelow se údajně velmi angažuje ve výzkumu rozmnožování zvířat ve stavu beztíže. Závěry z této studie pak použije pro svůj případný projekt. Soulož ve vesmíru by mohla být lákavá a učinit přeborníky z těch, jimž to na Zemi příliš nejde. Podle některých odborníků by mohla být soulož na oběžné dráze žhavější a vlhčí. V prostředí s nulovou gravitací se tělo přirozeně neochlazuje. Vědci se začali sexem ve vesmíru zabývat skutečně realisticky. Člověk si totiž svoji sexuální touhu bere všude s sebou a nelze předpokládat, že by se jí na oběžné dráze dokázal zbavit. Zatím se o souloži mimo Zemi ví málo. Jednou dokonce producenti porno průmyslu zamýšleli natočit film na vesmírné stanici Mir. Z neznámých důvodů ale projekt na poslední chvíli padl.

20

21 KONDICE Na Zemi na nás působí gravitace, což způsobuje to, že se musíme více namáhat, než kosmonauti. A proto musí kosmonauti pravidelně cvičit, aby jim svaly neochably. Proto jsou stanice vybaveny například rotopedy.

22

23

24 KONEC

25


Stáhnout ppt "OBČASNÉ POBYTY NA STANICI"

Podobné prezentace


Reklamy Google