Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Syntezátory Tomáš Kahl. Telharmonium  v roce 1897 jej patentoval kanadský vědec Thaddeus Cahill  přístroj měl cenu kolem 200 000 $, vážil 200 tun, a.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Syntezátory Tomáš Kahl. Telharmonium  v roce 1897 jej patentoval kanadský vědec Thaddeus Cahill  přístroj měl cenu kolem 200 000 $, vážil 200 tun, a."— Transkript prezentace:

1 Syntezátory Tomáš Kahl

2 Telharmonium  v roce 1897 jej patentoval kanadský vědec Thaddeus Cahill  přístroj měl cenu kolem 200 000 $, vážil 200 tun, a zabíral 18m 2  jako oscilátory pracovalo 145 speciálně upravených dynam s induktory, produkující frekvence ve slyšitelné oblasti  pohon byl velmi hlučný, proto musel být izolován v samostatné místnosti

3 Telharmonium

4  V roce 1904 byla vynalezena polovodičová dioda a později trioda – mechanický koncept Telharmonia tím velmi rychle zastaral.  V roce 1913 byla trioda použita jako oscilátor vyrábějící zvuk.

5 Audion Piano  Prvním hudebním nástrojem, který pracoval výlučně elektronicky, bylo Audion Piano, které v roce 1916 nechal patentovat Američan Lee De Forest a jehož základní součástkou byla elektronka. Dobová literatura ho popisuje jako: "nástroj produkující zvuk podobný houslím, cellu, flétně, žesťovým nástrojům a zvuky další, nepodobné ničemu, co jste kdy slyšeli".

6 Audion Piano

7 Theremin v roce 1920 Rus Lev S. Termen (1896-1993), fyzik a violoncelista známější pod jménem Léon Thérémin představil v Petrohradě Aetherophone, který nyní nese jméno svého vynálezce. Je to jednohlasý přístroj bez klávesnice, ze kterého koukají 2 antény. Dva oscilátory vydávají vysoké frekvence, příliš vysoké ke slyšení. Jeden je fixní (170kHz) a druhý variabilní (168 kHz až 170 kHz). Při přiblížení se k první anténě nastává rozladění druhého oscilátoru (kapacita lidského těla) a vzniká rozdílový slyšitelný tón produkovaný nástrojem. Rozsah je E2 až c5 a hra potřebuje velký cvik, především vzhledem k intonaci. Zvuk je sinusový. Druhá anténa (přidána později) reprezentuje hlasitost zvuku. Sovětský skladatel Andrej Paščenko byl nástrojem tak unešen, že přestal skládat opery a začal skládat výhradně pro Theremin.

8 Theremin

9 Martenotovy vlny  v roce 1923 se Maurice Martenot setkává s Leonem Termenem a nadšen jeho myšlenkou, rozhodl se zkonstruovat na Termenově principu všestranný elektronický nástroj, který by byl pomocníkem „klasickým“ hudebníkům, dnes známý jako Martenotovy vlny

10 Trautonium  vymyslel německý inženýr elektriky Dr. Freidrich Adolf Trautwein a poprvé ho představil v roce 1930.  Nástroj měl místo klávesnice odporový drát, tažený nad kovovým plátem, na kterém byly vyznačeny jednotlivé tóny. Po přitlačení drátu ke kovu se ozval tón, odpovídající místu stisku.

11 MixturTrautonium  Později německý skladatel a virtuos Oskar Sala nástroj vylepšil a představil variantu MixturTrautonium. Nástroj používal kožené hmatníky, pozdější verze byly polovodičové, pro lepší stabilitu ladění a čisté subharmonické frekvence. Byl schopen generovat i samohlásky.  Nástroj zaujal mnoho skladatelů, samotný Sala komponoval na Tratoniu hudbu pro Hitchcockův film Ptáci v roce 1963.

12 MixturTrautonium

13 Hammond  Rok 1935 byl rokem narození varhan Hammond (konstruktér a vynálezce Laurens Hammond).  Tento nástroj, v modifikacích vyráběný dodnes, bývá nazýván též jako předchůdce aditivní syntézy u syntetizérů a získal značnou oblibu u stylů jako jsou jazz, blues a rock.

14 RCA Mark I  Syntetizér RCA Mark I dokončili v roce 1954 Harry F.Olsen a Herbert Belar v univerzitním centru elektronické muziky v Columbii – Pricetonu. Tento nástroj vypadal už jako skutečný syntetizér.  Byl programovatelný pomocí dvou alfanumerických klávesnic a dokázal číst děrné štítky. Ovládal více oscilátorů, produkujících mnoho harmonických složek.  Jeho nástupce Mark II z roku 1959 vytvořili stejní lidé - skládal se z oscilátorů, filtrů, mixérů, každý komponent zvlášť.Obsahoval 1700 lamp, měřil 6m do délky a 2m do výšky a stál 250 000 dolarů. První koncert se uskutečnil v květnu 1961. Bohužel byl vytvořen pouze jeden exemplář nástroje, postavený ve studiích Columbia-Princeton v New Yorku.

15 Mellotron  V jiném stylu, na konci 50. let, se objevil Chamberlin, který v roce 1964 následoval Mellotron Mark II a dále Mellotron 400. Éru ukončil v polovině 70-tých let prototyp Birotron B90. Tyto nástroje používaly pro hru záznam zvuku na speciální jednotce s magnetofonovým pásem. Při každém stisku klávesy se pás přehrál. Tito předchůdci samplingu byly velmi drazí a zároveň díky velkému počtu mechanických dílu velmi křehcí. Pro změnu zvuku (výměna jednotky) bylo potřeba průměrně 2,5 hodiny času. Rozhodně se však jednalo o revoluční řešení, poskytující dosud nevídané možnosti,  Mellotron byl velmi slavný a velký nástroj, který využívali např.Genesis, Led Zeppelin nebo Jean-Michel Jarre.

16 Mellotron

17  Později samplery na digitální bázi rychle sesadily z trůnu přístroje na mechanickém principu díky své snazší ovladatelnosti a nesrovnatelné spolehlivosti.

18 Nastává věk syntetizérů (1960-1979)  V éře komerčních syntetizérů se výrazně uplatnil domácí kutil a génius Robert Moog. Rozhodl se vytvořit jednoduché syntetizéry, které by ulehčily práci hudebníkům a přitom nebyly zvukově ošizeny.  Na začátku 60-tých let zkonstruoval modulární nástroj, který umožňoval spojit více modulů dohromady a systém tak rozšiřovat podle potřeby. Druhý prototyp byl na výstavě v Americe. Zajímalo se o něj hodně lidí, kteří podnítili Mooga vrhnout se na konstrukci nástroje k prodeji.  V témže roce další dva vynálezci měli stejnou myšlenku jako R. Moog - vytvořit syntetizér na základě napětím řízených oscilátorů. Prvním vynálezcem VCO byl Donald Buchla. Objevil napětím řízené oscilátory několik měsíců před Moogem a na trh je uvedl v roce 1965 jako modul. Buchla pokračoval ve vytváření syntetizérů až do 80-tých let, ovšem jako produkty nikdy neměly zásadní komerční úspěch, ačkoliv se často jednalo o nadčasové nástroje a mezníky na poli elektronických nástrojů.

19 Moog Minimoog  V roce 1970 se na trhy dostává legenda - Moog Minimoog. Nemá modulární koncepci, je to kompaktní syntetizér s třemi oscilátory, typickým žebříčkovým zapojením filtru VCF, dvěma obálkami a LFO a propracovanými modulačními možnostmi. Nastavuje novou laťku v kompaktnosti a zvukové kvalitě syntetizérů.  Vyráběl se až do roku 1982.

20 Moog Minimoog

21 ARP 2500  V roce 1970 přichází na trh legendární ARP 2500, nekompromisní modulární systém, následovaný o rok později neméně uspéšným následníkem 2600.  Firma ARP je v té době považována za jednu z vůdčích společností v prodeji syntetizérů, z jejich dílem vzešlo mnoho legend.

22 CMI  V roce 1979 australská firma Fairlight představila projekt CMI (Computer Musical Instrument). Tento nástroj znamenal revoluci do hudebního světa. Převzal princip Mellotronu, ovšem s rozdílem, že nenahrával zvuky na pásek, nýbrž přímo do digitální paměti.  Jednalo se o první digitální sampler. Dovoloval zvuky upravovat přímo na svém monitoru a ukládat je na disketách, obsahoval sequencer a stal se snem mnoha muzikantů. Ovšem díky ceně (30 000 dolarů), byl vyhrazena pouze bohatým studiím a muzikantům. Masy toužící po samplingu si ještě musely pár let počkat na dostupnější samplery.  Muzikanti se vrhli na vzorkování a tento trend je zřejmý především v osmdesátých a devadesátých letech. Fairlight pokračoval ve výrobě luxusních nástrojů (verze II, IIx, IIt a IV).

23  Od r. 1980 se i k nadšení ze syntetizérů přidává i byznys. Začínají se objevovat rozdílné druhy digitálních nástrojů.

24 Roland  V roce 1980 uvedl Roland vlajkový model řady Jupiter – Jupiter 8. Byl fyzicky největším představitelem tehdejších výrobních řad Rolandu. Těšil a těší se velkému zájmu pro svůj výborný zvuk, patří mezi vyhledávané typy sběratelských nástrojů.

25 Jupiter 8

26 Analog v 90. letech  Devadesátá léta znamenají návrat analogů. Starší analogové nástroje byly podrobeny výzkumu, využívali je především muzikanti-sběratelé, ale objevily se i nové.  Hudebníky přestávala bavit studenost a cizost digitálních nástrojů a znovu zatoužili po snadno ovladatelných nástrojích s přímočarým programováním, jako to dřív uměly analogy.  Analogové nástroje, vyprodávané v období 86 až 91 za směšné ceny, začaly být opět atraktivní a ceny rostly, resp. rostou dodnes, nezřídka je použitý nástroj dražší, než co stál nový v době uvedení do prodeje.

27  3.11.1993 zemřel v 97-ti letech Leon Thérémin, vynálezce revolučního Théréminu. Bez něho by zřejmě svět hudební elektroniky šel jinými cestami.

28 Trendy  V roce 2000 se rovněž začínají prosazovat opravdu použitelné virtuální nástroje jako počítačový software.  Native Instruments B4, emulující zvuk Hammondových varhan Pro52, softwarová replika Prophetu-5 nebo FM7, replika DX7, ukazují, že tudy cesta zřejmě povede. Sice zvukově nestačí na předlohy, ale jsou snadno ovladatelné a nezabírají žádné místo.


Stáhnout ppt "Syntezátory Tomáš Kahl. Telharmonium  v roce 1897 jej patentoval kanadský vědec Thaddeus Cahill  přístroj měl cenu kolem 200 000 $, vážil 200 tun, a."

Podobné prezentace


Reklamy Google