Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Anatomie lidského oka ZŠ Komenského.  Oko je orgán zraku.  Vysílá do mozku vzruchy při podráždění sítnice světelnými paprsky, které jsou odráženy okolními.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Anatomie lidského oka ZŠ Komenského.  Oko je orgán zraku.  Vysílá do mozku vzruchy při podráždění sítnice světelnými paprsky, které jsou odráženy okolními."— Transkript prezentace:

1 Anatomie lidského oka ZŠ Komenského

2  Oko je orgán zraku.  Vysílá do mozku vzruchy při podráždění sítnice světelnými paprsky, které jsou odráženy okolními objekty a prostředím.  Mozek je zpracuje a vytvoří obraz.  Je uloženo v jamce na lebce (očnice) a chrání je oční víčka a řasy.

3 Anatomie oka

4  Bělima – tuhá, vláknitá, neprůhledná vrstva, protkaná cévami. Dává bílou barvu bělmu.  Sklivec – tuhý, rosolovitý. Vyplňuje hlavní dutinu oka, udržuje jeho tvar, chrání sítnici, vede světlo a napomáhá jeho lomu.  Komorová voda – tekutina obsahující cukry, soli a bílkoviny. Vyplňuje přední oční komoru, chrání čočku a vyživuje přední část oka. Neustále vysychá a je nahrazován.  Duhovka – reguluje vstup světla do oka neprůhledný kroužek tkáně, protkané cévami, s otvorem (zornicí) uprostřed Obsahuje svalová vlákna (některé v soustředných kruzích, jiná uprostřed paprsčitě). Obsahuje svalová vlákna (některé v soustředných kruzích, jiná uprostřed paprsčitě). Stahem prvních se na jasném světle zmenšuje zornice, stahem druhých se v šeru rozšiřuje. Může obsahovat různé množství pigmentu.

5  Zornice – středový otvor v duhovce.  Rohovka – průhledné pokračování bělimy. Chrání přední část oka a ohýbá světlo na čočku.  Spojivka – tenká sliznice vystýlající oční víčka a překrývající rohovku.  Čočka – průměrná lidská mohutnost čočky je 22 dioptrií, slouží k zaostřování procházejících světlených paprsků, tvořena velkým množstvím tenkých vrstev tkáně. Na místě ji drží vlákna vybíhající z řasnatého tělíska. To dokáže měnit tvar čočky, tak aby světelné paprsky dopadaly vždy na sítnici tzv. akomodace

6  Sítnice – tenká vrstva vystýlající nitro oka Zajišťuje vznik zrakového vjemu a má podobnou funkci jako film ve fotoaparátu.  Papila n. optici (slepá skvrna) - hlava zrakového nervu Při zeleném zákalu dochází k jejímu postupnému prohlubování.  Zrakový nerv - převádí obraz z oka do mozku.  Foeva centralis (žlutá skvrna) – centrální obraz sítnice zodpovědný za nejostřejší vidění Pokud je porušen bývá vidění významně omezeno.

7 Fotoreceptory  Světločivné buňky na sítnici zpracovávající jednotlivé dávky světelné energie (fotony) dopadající na sítnici  2 typy:  Tyčinky – dostatečně citlivé, aby reagovaly na už na dopad jediného fotonu jako základní jednotky světla – dohromady tvoří šedivý obraz, nestačí k vidění za horších světlených podmínek  Čípky – rozlišují jemnější detaily, potřebují více světla a pracují za jasného dne  V oku je 130 mil. Čípků a 7 mil. Tyčinek  Důmyslná kombinace pro nejlepší vidění ve tmě i na světle

8 Žlutá a slepá skvrna  Žlutá skvrna  Vpravo od středu sítnice  Obsahuje čípky  Oblast nejostřejšího vidění  Slepá skvrna  místo na sítnici, kde nelze zobrazit žádný obraz  V oblasti, v níž se spojují nervová vlákna oka – vytvářející zrakový nerv, kt. vystupuje z oční bulvy – v místech, kde prochází sítnicí – nejsou žádné senzorické buňky – slepá skvrna

9 Struktury obklopující oko  Okohybné svaly – 3 páry svalů připojující oční kouli k oční jamce (očnici). Jejich stahování vyvolává pohyby oční koule.

10 Slzné žlázy  2 exokrinní žlázy, po jedné v horní části každé očnice  Vylučují vodnatou tekutinu (soli, protibakteriální enzymy) na sliznici horního víčka  Omývá povrch oka, aby zůstalo vlhké a čisté  Odtéká slznými kanálky, které jsou umístěné po dvou ve vnitřním koutku oka a ústí do slzovodu vedoucího do nosní dutiny

11 Princip vidění  Světlo dopadající do oka prochází rohovkou, komorovou vodou, čočkou a sklivcem (tj. optickým aparátem oka).  Na sítnice se vytváří zmenšený, převrácený obraz okolního světa.  Předpokladem pro dokonalou reprodukci je obrazu je průhlednost, tvarová stálost a hladký povrch jednotlivých částí optického aparátu. Na rohovce to zajišťují slzy, ty se reflexním mrknutím roztírají po celém oku. Zlepšují optické vlastnosti rohovky:vyrovnávají nerovnosti, odplavují prach, … Vstup světla do oka reguluje duhovka – obsahuje vlákna a ty buď rozšiřují nebo zužují zornici. Udržení tvaru oční koule je zajištěno obalem (bělima) a vyšším nitroočním tlakem. Udržení tvaru oční koule je zajištěno obalem (bělima) a vyšším nitroočním tlakem.

12 Oční vady – krátkozrakost (myopie)  Oko soustřeďuje světelné paprsky dříve než mohou dopadnout na sítnici, od toho místa se paprsky opět rozbíhají.  Obraz se vytváří před sítnicí, na ní je pak neostrý.  Vadu vyrovnává konkávní čočka (rozptylka).

13 Oční vady – dalekozrakost (hypermetropie)  Dalekozraké oko nelomí světlené paprsky dostatečně, takže se nestačí spojit na sítnici, a obraz se promítá teprve za ní.  Konvexní čočka (spojka) – světelné paprsky soustřeďuje, již před jejich dopadem na rohovku.

14 Oční vady - astigmatismus  Nepravidelný tvar asymetrické rohovky soustřeďuje paprsky nerovnoměrně.  Na sítnici vzniká rozmazaný obraz.  Cylindrická čočka – usměrňuje určité světlené paprsky a tak kompenzuje cylindrický tvar astigmatické rohovky.

15 Oční vady – stařecká dalekozrakost (presbyopie)  Stárnoucí oko ztrácí mnoho ze svých schopností přenášet na sítnici obrazy blízkých objektů změnou tvaru čočky (schopnosti akomodace).  Bifokální čočka – konvexní (spojková čočka) doplněná ve spodní části bifokálu. Dovoluje stařeckému oku soustředit se na blízké předměty př. tištěný text.

16 Šedý zákal (katarakta)  Zakalení čočky  Odstranění operací – musí být nahrazena spojkou nejméně +15 D (brýle pro zákal nebo umělá čočka v oku).

17 Zelený zákal (glaukom)  V konečném stádiu glaukomu - rohovka (přední průhledná stěna oka) šedozeleně zakalená a duhovka za ní ztenčená a světle zelená.  Vysoký nitrooční tlak vedoucí k poškození zrakového nervu.  Jedna z nejčastějších příčin slepoty starších lidí.

18 Zdroje:  Hořejší, J. (1996): Lidské tělo. Cesty, Praha, 336 s.  Silbernagl, S., Despopoulos, A. (2004): Atlas fyziologie člověka. Grada, Praha, 448 s.  Stockley, C. (2000): Ilustrovaná encyklopedie biologie. Fragment, Havlíčkův Brod, 128 s.  Oficiální stránky Krajské nemocnice T. Bati a.s.(on-line) 2008 [cit. 25. 3. 2008] dostupné z:..  Oficiální stránky primar.sk (on-line) 2008 [cit. 25. 3. 2008] dostupné z:. Oficiální stránky Optique Bourdeau (on-line) 2008 [cit. 26. 3. 2008], dostupné z: www.optiquebourdeau.com/vue.php. http://www.primar.sk/images/Content/MD_CHOROBY/48.gif www.optiquebourdeau.com/vue.php http://www.primar.sk/images/Content/MD_CHOROBY/48.gif www.optiquebourdeau.com/vue.php  Oficiální stránky Omega optix (on-line) 2008 [cit. 26. 3. 2008], dostupné z:..


Stáhnout ppt "Anatomie lidského oka ZŠ Komenského.  Oko je orgán zraku.  Vysílá do mozku vzruchy při podráždění sítnice světelnými paprsky, které jsou odráženy okolními."

Podobné prezentace


Reklamy Google