Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Viktorčin Splav.  Starý dřevěný splav není původní, již několikrát změnil svou podobu. První změna byla provedena při stavbě rozsáhlého zavodňovacího.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Viktorčin Splav.  Starý dřevěný splav není původní, již několikrát změnil svou podobu. První změna byla provedena při stavbě rozsáhlého zavodňovacího."— Transkript prezentace:

1 Viktorčin Splav

2

3  Starý dřevěný splav není původní, již několikrát změnil svou podobu. První změna byla provedena při stavbě rozsáhlého zavodňovacího systému pro ratibořické louky v první polovině 19. století. Další změna byla provedena v letech 1874 a 1875. K dalším úpravám došlo při regulaci řeky Úpy ve 20. století. Proto, když režisér Moskalyk natáčel scény s Viktorkou pro film Babička, obložil celý splav dřevěnou kulatinou nařezanou z velkých stromů, aby místo připomínalo dobovou atmosféru z doby dětství Boženy Němcové. Právě zde šílená Viktorka hodila své děťátko do řeky Úpy a pak na toto místo chodila pravidelně zpívat ukolébavky.  Dnes je Viktorčin splav romantickým zákoutím, které se nachází přímo za Starým bělidlem.

4

5

6

7

8  první písemná zmínka o skalické farní škole je z roku 1407 i když podle pověsti zde škola byla již ve 13. století. Během třicetileté války byla škola v r. 1639 vypálena Švédy. Nová dřevěná škola byla postavena roku 1643. Z ní se do současnosti dochovala menší přední část.

9  Školní třída z 19. století je umístěna v roubené budově školy, do níž byla v letech 1824–1833 zapsána Barbora Panklová a později i její sourozenci. Expozice zprostředkovává atmosféru školství první poloviny 19. století.

10

11

12  Národní přírodní památka Babiččino údolí se rozkládá v povodí řeky Úpy, v úseku mezi Českou Skalicí a obcí Červená Hora, v okrese Náchod, a spadá pod správu CHKO Broumovsko.  Z přírodního bohatství zde nalezneme lesní a luční společenstva, a údolí rovněž patří např. k nejvýznamnějším místům výskytu měkkýšů u nás – žije jich zde na devadesát druhů.

13  amotný název „Babiččino“ údolí pochází již z roku 1878, kdy jej tak poprvé nazval smiřický lékař, spisovatel a novinář Otakar Jedlička (1845–1883). Již v roce 1952 byla zdejší oblast vyhlášena státní přírodní rezervací, později národní přírodní památkou. Zároveň je významnou národní kulturní památkou, jelikož se zde odehrává děj nejznámějšího díla spisovatelky Boženy Němcové – Babičky. Naučná stezka nás provede romantickým přírodním údolím, turisticky hojně navštěvovaným zejména díky památkám, které jsou spjaté s rodištěm spisovatelky a dějem románuBabička. Navštívíme Barunčinu školu, staré bělidlo, Viktorčin splav, Ratibořický zámek, Lovecký pavilon nebo Rýzmburský altán, kde se v díle Boženy Němcové setkává babička a děti s paní kněžnou. Na konci aleje od Panského mlýna stojí pod lipami Pomník babičky s vnoučaty. Vytesal jej akademický sochař Otto Gutfreund. Jeho základní kámen byl položen za účasti Aloise Jiráska u příležitosti 100. výročí narození Boženy Němcové.

14

15

16

17 Válka byla vedena Pruským královstvím, Italským královstvím proti Rakouskému císa ř ství a jejich spojenci Rakousko Prusko Sasko Itálie Bavorsko Bádensko Württembersko Hannoversko 600 000 Rakušanů a německých spojenců 500 000 Prusů a německých spojenců 300 000 Italů

18 Jehlovka Tesák Bodák Kord Šavle

19  Vít ě zství Pruska nad Rakouským císa ř stvím vedlo ke vzniku Rakouska- Uherska a pruské hegemonii v Severon ě meckém spolku

20  Válčící strany Tmavá modrá:Prusko Světle modrá: Spojenci Pruska Č ervená: Rakousko Růžová: Spojenci Rakouska Zelená: Neutrální Ž lutá: Šlesvicko-Holštýnsko

21

22  K nejnavštěvovanějším místům údolí patří Staré bělidlo, domek u Viktorčina splavu. Zde prožila Božena Němcová roku 1844 prázdniny se svými dětmi a v románu.

23

24

25

26  Starý dřevěný splav není původní, již několikrát změnil svou podobu dnes už je z kamene a betonu

27

28  Právě zde šílená Viktorka podle hodila své děťátko do řeky Úpy a pak na toto místo chodila pravidelně zpívat ukolébavky

29

30

31  První písemná zpráva pochází z roku 1388. Jako majitel je uveden rytíř Vaněk ze Žampachu.  Po vévodově smrti v roce 1800 zdědila Náchod a Ratibořice vévodova nejstarší dcera Kateřina Frederika Vilemína Benigna vévodkyně Zaháňská, princezna Kuronská, která měla zámek jako letní sídlo.  Nejtěsnější svazky byly navázány s dánskou královskou rodinou. V držení rodu Schaumburg - Lippe zůstal zámek až do zestátnění v roce 1945.

32

33  Je kulturní národní památka ve správě národního památkového ústavu.  Je znám Boženou Němcovou a jejím dílem Babička.  Zámek má nyní dva malé okruhy(30 minut jeden) a jeden velký (1 hodina)

34

35

36  Před zámkem jsme konečně dostali čas na svačinu

37

38

39  Božena Němcová - největší česká spisovatelka, v České Skalici vychodila školu a později zde měla svatbu  Josef Arnošt Kolisko - učitel, zakladatel první knihovny na Náchodsku (přes něho věnovala B. Němcová knihy místní knihovně), byl dopisovatelem Havlíčkových novin a zástupcem Náchodska na Slovanském sjezdu  Dr. Augustin Kordina - oblíbený lékař, 27 let starosta České Skalice, 41 let okresní starosta, poslanec Sněmu Království českého, nositel rytířského řádu císaře Františka Josefa I. a zlatého knížecího řádu Schaumburg-Lippe.  Josef František Smetana - národní buditel, přírodovědec, student V. K. Klicpery a celoživotní přítel Josefa Jungmanna, bratranec Bedřicha Smetany  František Hurdálek - zakladatel obrozeneckých "Slavností jiřinek"  Ing. Antonín Blahník - narodil se v v České Skalici zemřel v Paříži. Společník elektrotechnického závodu Francoise - Blahník v Paříži, vynálezce elektrické obloukové lampy.  Jaroslav Falta - učitel na Měšťanské škole v České Skalici, spolupracoval s odbojovou skupinou S 21 B, byl zatčen a v roce 1942 zahynul v koncentračním táboře Mauthausen.  Stanislav Pitaš - signatář Charty 77, disident, přítel Václava Havla  Petr Fejfar - polistopadový starosta města a senátor za Náchodsko

40

41  V kulturním povědomí město spjato s českým národním obrozením. Jiřinkové slavnosti, konané poprvé roku 1837, se staly nejvýznamnější kulturně-společenskou akcí. Kromě přírodních krás, spousty historických památek i památných míst spojených se jménem spisovatelky Boženy Němcové naleznete v České Skalici a okolí mnoho zajímavých míst k odpočinku i vhodných míst ke sportovním výkonům. Odkazu spisovatelky se věnuje Muzeum Boženy Němcové. Národní kulturní památka Babiččino údolí, soubor pozemků a objektů včetně zámku, starého bělidla, mlýna, mandlu, sousoší Babičky s dětmi, Panského hostince, vytváří společně s přírodou významný estetický celek, který svojí neopakovatelnou atmosférou působí na návštěvníky představu doby, kterou zachytila ve svých dílech spisovatelka Božena Němcová.

42

43  Je to technická památka z 19. století, v mandlu je umístěna expozice s technickým zázemím, mandl je funkční a návštěvníci si mohou prohlédnout též přilehlou výstavu o plátenictví.

44  Od zámku Ratibořice nebo od Starého Bělidla směrem k Ludrovu mlýnu. Vodní mandl je přilehlá budova mlýna.

45

46 Konec


Stáhnout ppt "Viktorčin Splav.  Starý dřevěný splav není původní, již několikrát změnil svou podobu. První změna byla provedena při stavbě rozsáhlého zavodňovacího."

Podobné prezentace


Reklamy Google