Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ŠTEDRÝ DEN ZVYKY A POVĚRY DĚTI RÁNO JEDLY CHLÉB S MEDEM, ABY BYLY SLADKÉ(HODNÉ) CELÝ ROK VAŘILA SE POLÉVKA ŠTĚDRAČKA, ABY BYLO VŽDY V CHALUPĚ DOSTATEK.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ŠTEDRÝ DEN ZVYKY A POVĚRY DĚTI RÁNO JEDLY CHLÉB S MEDEM, ABY BYLY SLADKÉ(HODNÉ) CELÝ ROK VAŘILA SE POLÉVKA ŠTĚDRAČKA, ABY BYLO VŽDY V CHALUPĚ DOSTATEK."— Transkript prezentace:

1

2

3 ŠTEDRÝ DEN ZVYKY A POVĚRY
DĚTI RÁNO JEDLY CHLÉB S MEDEM, ABY BYLY SLADKÉ(HODNÉ) CELÝ ROK VAŘILA SE POLÉVKA ŠTĚDRAČKA, ABY BYLO VŽDY V CHALUPĚ DOSTATEK JÍDLA. NA ŠTĚDRÝ DEN SE NESMĚLY HRÁT KARTY DO TĚSTA NESMĚL SPADNOUT VLAS, JINAK BY HOSPODYNĚ ČEKALY VELKÉ MRZUTOSTI KDO SE CELÝ DEN POCTIL, UVIDĚL ZLATÉ PRASÁTKO. NEPRALO SE PRÁDLO, PŘINESLO BY TO SMŮU. NESMĚLY SE PSÁT MILOSTNÉ DOPISY, JINAK BY SE ZAMILOVANÍ ROZEŠLI KDO SI STOUPNUL BOSOU NOHOU NA SEKYRU, TOHO NEBOLELY CELÝ ROK NOHY. ODPOLEDNE SE ZDOBIL STROMEČEK

4 ŠTĚDRÝ VEČER K VEČEŘI SE ZASEDALO VE SVÁTEČNÍM OBLEČENÍ
POD TALÍŘE SE DÁVALY MINCE NEBO ŠUPINY, ABY SE NÁS DRŽELY PENÍZE CELÝ ROK. NOHY OD STOLU SE ZAMOTÁVALY ŘETĚZEM, PROTI ZLODĚJŮM NA POLI. KDYŽ VYŠLA PRVNÍ HVĚZDIČKA, NOSILO SE NA STŮL. NA STOLE BYL BÍLÝ UBRUS, DOŽÍNKOVÝ VĚNEC,SVÍCEN, MED, ČESNEK,CHLEBA. PŘI ZAPÁLENÍ SVÍČEK SE VŠICHNI POMODLILI A USEDLI KE STOLU. HOSPODÁŘ ROZKROJIL JABLÍČKO NA TOLIK DÍLŮ, KOLIK BYLO LIDÍ U STOLU, ABY SE OPĚT PO ROCE SEŠLI.

5 NEZAPOMÍNALO SE ANI NA HOSPODÁŘSKÁ ZVÍŘATA
NEZAPOMÍNALO SE ANI NA HOSPODÁŘSKÁ ZVÍŘATA. DÁVALA SE JIM VÁNOČKA I JINÉ DOBROTY OD ŠTĚDROVEČERNÍHO STOLU. HOSPODÁŘ OBVAZOVAL STROMY SLÁMOU, ZATŘÁSL, ABY SE NA JAŘE VČAS PROBUDILY A DOBŘE PLODILY. PODLE SMĚRU SFOUKNUTÉ SVÍCE SE VĚŠTILA BUDOUCNOST. POKUD STOUPEL KOUŘ VZHŮRU, TAK MĚL V PŘÍŠÍM ROCE KYPĚT ZDRAVÍM, KOMU SMĚŘOVAL DO KOUTA, TAK MĚL ZŮSTAT DOMA A KOMU VEN, TEN MĚL DO ROKA ODEJÍT Z DOMOVA. ROZKROJOVALA SE JABLÍČKA, HVĚZDIČKA ZNAMENALA ŠTĚSTÍ A ZDRAVÍ, KŘÍŽ NEBO ČERVIVOST NEMOC ČI SMRT. DO VNITŘKU SKOŘÁPKY SE UMÍSTILA SVÍČKA A PUŠTĚNÁ PO VODĚ NAZNAČOVALA SVÝM CHOVÁNÍM NĚCO MÁLO Z BUDOUCNOSTI. MAJITELE LODIČKY, KTERÁ VYDRŽÍ NEJDÉLE SVÍTIT A NEPOTOPÍ SE, ČEKÁ DLOUHÝ A ŠŤASTNÝ ŽIVOT. POKUD SE LODIČKA DRŽÍ PŘI KRAJI NÁDOBY, JEJÍ MAJITEL SE BUDE CELÝ ROK DRŽET DOMA. JESTLIŽE LODIČKA PLUJE KE STŘEDU NÁDOBY, VYDÁ SE DO SVĚTA. SVOBODNÉ A NEZADANÉ DÍVKY SE POSTAVILY ZÁDY KE DVEŘÍM A DO PRAVÉ RUKY VZALY PANTOFEL, KTERÝ HODILY ZA SEBE. MÍŘIL-LI STŘEVÍC ŠPIČKOU KE DVEŘÍM, OČEKÁVALA SE SVATBA A ODCHOD Z DOMU. VŠICHNI CHODILI NA PŮLNOČNÍ MŠI.

6 VÁNOČNÍ SYMBOLY ZVON BERÁNEK BETLÉM DĚTÁTKO STROM DÁRKY JMELÍ RYBA
VÁNOČNÍ PEČIVO

7

8

9

10

11 http://www. zbynekmlcoch
Koledy

12


Stáhnout ppt "ŠTEDRÝ DEN ZVYKY A POVĚRY DĚTI RÁNO JEDLY CHLÉB S MEDEM, ABY BYLY SLADKÉ(HODNÉ) CELÝ ROK VAŘILA SE POLÉVKA ŠTĚDRAČKA, ABY BYLO VŽDY V CHALUPĚ DOSTATEK."

Podobné prezentace


Reklamy Google