Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Románský sloh – umělecký sloh, který se ve středověku v 11. - 13. století rozšířil ve stavitelství a výtvarném umění v západních zemích, jižní a střední.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Románský sloh – umělecký sloh, který se ve středověku v 11. - 13. století rozšířil ve stavitelství a výtvarném umění v západních zemích, jižní a střední."— Transkript prezentace:

1 Románský sloh – umělecký sloh, který se ve středověku v 11. - 13. století rozšířil ve stavitelství a výtvarném umění v západních zemích, jižní a střední Evropy. Na východě Evropy se v té době prosazoval byzantský sloh. Vývoj slohu nebyl jednoduchý, vzniká na území bývalé Západořímské říše.

2 Románský portál kostela sv. Mikuláše patří mezi nejvýznamnější památky v Chebu.

3 Nejkrásnější románský portál v Chebu. Sloupkový portál zdoben drobnými reliéfy s figurálními motivy. Místo tympanonu vloženy volně visící gotické kroužkové nosy.

4 Památka v běhu času 1220 – 1230 stavba románské baziliky 1270 po požáru výstavba nového gotického chóru 1456 – 1475 pozdně gotická přestavba lodi 1809 celý kostel vážně poškozen požárem Zajímavosti 1945 věže a střecha kostela poškozeny při ostřelování Chebu 2008 věže opět původní

5 Bazilika – původně stavba v antickém Řecku, v níž úřadovali archonti Chór – pro kněžiště, tedy pro tu část kostela, ve které stojí hlavní oltář a v níž se slouží bohoslužba a čte Písmo Reliéf – plastické výtvarné dílo, které vystupuje z plochy pozadí Portál – architektonicky a umělecky zdůrazněný vchod nebo vjezd do objektu Pojmy

6 Romanesque style is an artistic style, which in the Middle Ages in the 11th-13th century spread in engineering and fine art in the West, South and Central Europe. Romanischen Stil ist ein künstlerischer Stil, der im Mittelalter im 11. und 13. Jahrhundert Verbreitung in Technik und Kunst in der West-, Süd-und Mitteleuropa. The Romanesque portal church. Nicholas is one of the most important monument in Cheb. Das romanische Portal der Kirche. Nikolaus ist einer der bedeutendsten Denkmal in Cheb. Anotace


Stáhnout ppt "Románský sloh – umělecký sloh, který se ve středověku v 11. - 13. století rozšířil ve stavitelství a výtvarném umění v západních zemích, jižní a střední."

Podobné prezentace


Reklamy Google