Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

NÁZEV ŠKOLY: ČÍSLO PROJEKTU: NÁZEV MATERIÁLU: TÉMA SADY: ROČNÍK:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "NÁZEV ŠKOLY: ČÍSLO PROJEKTU: NÁZEV MATERIÁLU: TÉMA SADY: ROČNÍK:"— Transkript prezentace:

1 NÁZEV ŠKOLY: ČÍSLO PROJEKTU: NÁZEV MATERIÁLU: TÉMA SADY: ROČNÍK:
GYMNÁZIUM JOSEFA JUNGMANNA, LITOMĚŘICE, Svojsíkova 1, příspěvková organizace ČÍSLO PROJEKTU: CZ.1.07/1.5.00/ NÁZEV MATERIÁLU: VY_32_INOVACE_8A_18_Renata Štulcová a Jaroslav Balvín TÉMA SADY: Litoměřicko literární ROČNÍK: 4. ročník DATUM VZNIKU: únor 2013 AUTOR: Petr Bašus

2 Anotace Výukový materiál je určený pro využití na středních školách. Vzhledem k tématu především školám na Litoměřicku. Je možné i jeho využití na školách základních. Je vhodný pro doplnění výuky českého jazyka a literatury, dějepisu či základů společenských věd. Je složen z krátkého úvodu, ale především textových ukázek, vztahujících se k tématu. Po přečtení je možné provádět jejich rozbor na základě stanovených otázek. Ty jsou voleny tak, aby bylo možné zadávat i úkoly k domácí přípravě ještě před otevřením tématu. Psané ukázky doprovází v některých případech i audioukázky (čtené nahrávky textů). Časová náročnost: 45 minut K maximálnímu využití výukového materiálu jsou potřebné reproduktory.

3 Renata Štulcová, Jaroslav Balvín
Současní litoměřičtí autoři

4 Renata Štulcová

5 Renata Štulcová stručné životopisné údaje
Narodila se v Rakovníku Roku 1976 se přestěhovala do Litoměřic Studovala matematiku a geografii na UJEP v Ústí n.L. a anglický jazyk a literaturu na UK Od roku 1993 učí na základní škole v Litoměřicích Vydala již deset knih: trilogii Nemetonburk, romány Růže a krokvice, Mojmír: Cesta pravého krále, Slovo paměti, Pohádky pro kulíšky V současné době pracuje především na sérii nazvané Rafaelova škola (zatím tři díly), který vedle knižní podoby píše také v podobě „blogového románu“ na svých internetových stránkách Za své knihy získala již řadu ocenění – román Růže a krokvice byl zařazen mezi 250 nejvýznamnějších dětských knih světa roku 2009

6 Renata Štulcová román Růže a krokvice
Román Růže a krokvice je koncipován jako detektivně-fantastický příběh, ve kterém nás autorka zavádí do 14.století, do Prahy krále Karla IV. Ilustrátorka Renáta Fučíková ho nazvala dokonce českou Šifrou mistra Leonarda (kniha nese podtitul „aneb Šifra krále Karla“). Hlavním hrdinou je Matěj, syn pekaře, který dodává pečivo na královský dvůr. Matěj studuje architekturu (spolu s královým synem) a pracuje na stavbě katedrála Sv.Víta. Jednoho dne potká krásnou Dorotku a zamiluje se. Zároveň se v knize rozvíjí zápletka pátrání po tajemné záři, která v noci vystupuje z katedrály. Ta hrdiny dovede ke stopě tajemného grálu… Kniha se odehrává na různých přitažlivých místech – v Praze, Kutné Hoře, na Karlštejně. Vystupují v ní skutečné historické postavy – král Karel IV., Petr Parléř; postavy smyšlené i postavy fantastické – bezhlavý rytíř. Kniha je koncipovaná (stejně jako jiné autorčiny knihy) jako četba pro děti a mládež.

7 Renata Štulcová román Růže a krokvice - ukázka
Záře Léta Páně 1375 přijel svatý Martin opravdu na bílém koni, a tak na svatého Ondřeje bylo královské sídelní město Praha pod sněhem. Bílý jas se mihotal za úzkým oknem vyplněným barevnými sklíčky. Matěj by přísahal, že je to jen okamžik, co usnul, a už je zase den. A on zaspal. Mátožně se posadil a pak si uvědomil, že do okna jeho komůrky takhle v zimě slunce nikdy nesvítí.  Přistoupil k oknu a zvědavě je otevřel.  Mihotání přicházelo z noční oblohy nad dvorkem. Matěj se vykláněl do mrazu, udiveně kroutil hlavou a náhle dostal nápad. Potichu, ale hbitě vyšel z komůrky na kamennou chodbu. Vyšplhal po žebříku a otevřel poklop nad hlavou. Byl na půdě a z ní se po dalším žebříku dostal na střechu.  A tam v úžasu zůstal ztuhlý jako komíny, které ho obklopovaly. Hleděl do dálky, na západ Prahy, odkud záře tryskala.

8 Renata Štulcová román Růže a krokvice - ukázka
Tryskala z místa za chrámem. Anebo z chrámu? V jejím svitu viděl obrysy královského hradu tyčícího se na vysokém ostrohu. Viděl obrysy mohutných hradeb, které palác zaštiťují, viděl obrysy rozestavěného chrámu. Záře se odrážela od pozlacených střech Bílé a Černé věže. Vždyť chrám hoří! zhrozil se. Postavili jsme teprve půlku, a on teď shoří! Záře zaklela Matěje k nehybnosti, jak se vznášela pod těžkými mraky, odrážela se po střechách Prahy, ozařovala štíty domů. A vtom pohasla. Nastala tma. Zakletí pominulo a Matějovi byla v noční košili ukrutná zima. Audioukázka

9 Renata Štulcová náměty k rozboru
1/ Které prvky (příp. jazykové prostředky apod.) napovídají, že se jedná o knihu určenou spíše mladším čtenářům ? 2/ Který slohový postup je v ukázce především využit ? 3/ Který motiv bude nejpravděpodobněji v knize dále rozvíjen ? 4/ Ke kterému žánru ukázka nejspíše směřuje ? Proč ? 5/ Kterými prostředky autorka dosahuje dynamičnosti vypravování ?

10 Jaroslav Balvín

11 Jaroslav Balvín základní životopisné údaje
Narodil se v České Lípě Vystudoval Základy humanitní vzdělanosti na Pedagogické fakultě Univerzity J.E.Purkyně v Ústí n.L. a sémiotiku a elektronickou kulturu na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze) Žije v Litoměřicích Od roku 2009 je šéfredaktorem Portálu české literatury Věnuje se redakční činnosti, je organizátorem autorských čtení a jiných kulturních akcí Debutoval novelou "Mácha: Deníky. Turistický průvodce", za níž obdržel jednu ze tří nominací na Cenu Jiřího Ortena pro autory do 30 let V roce 2011 vyšla jeho druhá kniha „Lásko, teď!“, kterou se přihlásil k tzv. severočeské škole a Vladimíru Páralovi, v roce 2013 vychází autorův třetí titul "Host a ryba"

12 Jaroslav Balvín Mácha: Deníky – Turistický průvodce(2010)
Letní milostný román Mácha: Deníky se odehrává v současném Máchově kraji a je prosycen citacemi i „překrady“ z Máchových děl i z knížek o Máchovi, od jehož narození v roce 2010 uplyne 200 let. Hlavním hrdinou je dnešní mladý poutník a tři jeho milé – Márinka, Lori a Ela. Málokdy se umějí rozesmát od srdce, to jen když se trochu víc napijí. Ale to také není dobré! Pověst tedy čili děj knihy této nesmí se co věc hlavní považovati, nýbrž jen tolik z děje toho, jak daleko k dosažení oučelu hlavního nevyhnutelně třeba. 6/ Opravdu pozorný čtenář si už v autorově anotaci povšimne „překradu“ z Máchova díla. Naleznete ho ? Víte, odkud pochází ?

13 Jaroslav Balvín Mácha: Deníky – Turistický průvodce(2010) ukázka I.
Jdeme do kuchyně Jdeme do kuchyně. Márinka si balí cigaretu, zapaluje ji. Povídáme si, začnu ji hladit po ruce. Nebrání se. Zdvihnu ji ze židle a posadím si ji na klín. Pak ji nosím po místnosti, mávám s ní. Je tak úžasně lehká. Vedle ní jsem si prvně připadal jako chlap. Nechám se objímat jejíma nohama kolem pasu. „Jsi úžasná, pořád tě mám rád.“ „Není co mít rád,“kroutí hlavou. „Já jsem pukavec,“ říká pusou drobnou jako kočičí tlamka. „Zvenku krásná, vevnitř ošklivá. Možná že jsem jenom kost a kůže.“ „Chtěl bych si tě odnýst do tvýho pokoje.“ „Mám pořád deprese, chtěla bych to skončit,“ povídá ona a rty jí sládnou božstvím. „Ale nedokážu to udělat, i když jsem to už zkoušela, byla jsem blízko. Zvolila jsem si pomalou sebevraždu,“ dodává.

14 Jaroslav Balvín Mácha: Deníky – Turistický průvodce(2010) ukázka II.
V týdnu V týdnu mi volá Lori! Nadšeně to zvednu. „Co to má bejt?“ vyjede místo pozdravu. „Co jako?“ spadne mi testosteron zase na nulu. „No ten průvodce…Dyť to hlavně žádnej průvodce není. To je …bulvár, nebo co já vim!“ „Experimentuju trochu s žánrem…“ „Aha, experimentuješ s žánrem… Prosim tě, Karle, já měla hroznej víkend a do toho ještě tohle! To, co tam píšeš, je přece strašnej omyl, já ten výlet takhle vůbec neprožívala!“ „Jo, já vim… Nebo si to aspoň dokážu představit. Poslal jsem ti to ale taky kvůli tomu, že chci vědět, jaks to prožívala ty…“ „A to jako myslíš, že teď s tebou ještě někam pojedu, jo?“

15 Jaroslav Balvín Mácha: Deníky – Turistický průvodce(2010) ukázka II
Jaroslav Balvín Mácha: Deníky – Turistický průvodce(2010) ukázka II.+ náměty k rozboru „Máme to naplánovaný, ne?“ „ A to pak o tom jako zase napíšeš takový blábol?“ „Když mi řekneš, co cejtíš ty, třeba už to bude menší kravina.“ Nakonec výlet neodvolá. Za skvělou argumentaci se doma pozvu na panáka. Na dva, na tři. audioukázka 7/ V obou předchozích ukázkách vyhledejte všechny vystupující postavy. Jaká je jejich spojitost s Máchou ? 8/ Našli byste v ukázkách ještě jinou podobnost s Máchovým životem nebo dílem ? 9/ Charakterizujte autorův jazyk a styl psaní.

16 Zdroje BALVÍN, Jaroslav. Mácha: Deníky: Turistický průvodce. Praha: Novela Bohemica, 2010, ISBN Fotografie Jaroslava Balvína, autor Zdenko Pavelka (archiv J.Balvína, fotografie použita se souhlasem autora) AUTOR NEUVEDEN. Facebook - Renata Štulcová [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: (fotografie použita se souhlasem spisovatelky z jejího facebookového profilu) ŠTULCOVÁ, Renata. Růže a krokvice. Praha: Knižní klub, 2009, ISBN


Stáhnout ppt "NÁZEV ŠKOLY: ČÍSLO PROJEKTU: NÁZEV MATERIÁLU: TÉMA SADY: ROČNÍK:"

Podobné prezentace


Reklamy Google