Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 Z řeckého kryptós – utajený, gráphein – psát  Šifrování se vyvíjelo v průběhu celých dějin.  První doložení o zašifrování pochází 480 př. n.l. za.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " Z řeckého kryptós – utajený, gráphein – psát  Šifrování se vyvíjelo v průběhu celých dějin.  První doložení o zašifrování pochází 480 př. n.l. za."— Transkript prezentace:

1

2  Z řeckého kryptós – utajený, gráphein – psát  Šifrování se vyvíjelo v průběhu celých dějin.  První doložení o zašifrování pochází 480 př. n.l. za období řecko-perských válek.  Julius Caesar – po něm pojmenovaná šifra.  Šifrování představuje důležitý prostředek pro utajení např. vojenských či politických plánů.

3  Mužeme rozdělit do dvou období:  Do 20. let 20. století, kdy stačil k šifrování pouze papír a tužka  A od 20. let kdy se začaly vyvíjet různé stroje které byly čím dál složitější.  Nyní nejčastěji používané normální počítače se speciálními programy a algoritmy.

4  Je to předchůdce Kryptografie.  Jde o ukrývání zprávy jako takové.  Patří zde např. neviditelné inkousty, vyrývání textu do dřevěné tabulky, která se potom zalije voskem.  Dnes lze ukrýt tajný text v obrázku nebo v hudebním souboru.

5  Monoalfabetická  Jednoduchá šifra kdy zaměníme jednotlivé písmeno za jiné pomocí jednoho jednoduchého pravidla.  Uděláme tabulku záměn písmene.  ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ  KSVHPLIJQGXCZADYBEWRTMFONU

6  Jako první použil Julius Casesar  Je to velice jednoduchá šifra  Posunujeme dané písmeno o určitý počet v abecedě.  Příklad:  posunujeme o 3  A=D, B=E, C=F atd.  Nevýhoda, existuje pouze 26 možnách kombinací klíče.

7  Složitější šifra než Caesarova  Posunujeme o proměnný počet znaků.  Zvolíme se klíč např. bagr  Slovo které chceme zašifrovat : MOBIL  Výsledné slovo: NOHZM  Existuje Vigenèrova tabulka pomocí které převádíme písmena.

8

9  Zase posunujeme text v abecedě podle určitého klíče  Příklad: Aldebaran = FMRCKAUJG  Použitý klíč 5, 1, 14, 24, 9, 0, 3, 9, 19  Číselný se dá nahradit písmenným kódem.  Nerozluštitelná šifra pokud:  Klíč je tak dlouhý jako přenášená zpráva  Klíč je dokonale náhodný  Klíč nelze použít opakovaně  Použití: studená válka

10  Mřížka pomocí ní lze přepsat tajnou zprávu do čtvercové tabulky.  Mřížku vždy otáčíme 4x o devadesát stupňů  Pokud máme více znaků než je velikost tabulky musíme rozdělit do více tabulek.  Můžeme využít i jiné než čtvercovité tabulky.

11

12  Jednoduché šifrování  Často požívané při táborech a soutěžích.  Původní text: SHAMAN  Výsledek:  Kódovací tabulka

13  Kombinací různých šifer můžeme udělat text složitěji odhalitelný.  Nemůžeme kombinovat dvakrát stejnou šifru.  Při použití dvakrát např. Caesarovy šifry, není rozluštění složitější.  Pokud jsme posunuli o nejprve o 2 a v druhém kroku o 3 tak bychom celkově posunuli o 5 znaků v abecedě.

14  Německo za druhé světové války.  Šifra prolomena už za války.  Původně měla tři rotory, každý měl jinak propojené výstupní a vstupní kontakty.  Později 4 rotorové Enigmy.  Pokud se Enigma používá správně, není ani dnes lehké rozluštit její kódování.

15


Stáhnout ppt " Z řeckého kryptós – utajený, gráphein – psát  Šifrování se vyvíjelo v průběhu celých dějin.  První doložení o zašifrování pochází 480 př. n.l. za."

Podobné prezentace


Reklamy Google