Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Péče o digitální archiválie - výzva pro vznik nových studijních oborů Oskar Macek.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Péče o digitální archiválie - výzva pro vznik nových studijních oborů Oskar Macek."— Transkript prezentace:

1 Péče o digitální archiválie - výzva pro vznik nových studijních oborů Oskar Macek

2 Péče o digitální archiválie - výzva pro vznik nových studijních oborů Současný stav je nevyhovující jak ve většině zemí EU, tak i v ostatních vyspělých zemích.

3 Péče o digitální archiválie - výzva pro vznik nových studijních oborů Situace je převážně řešena provizorně, buď se šikovný archivář přeučí na informatika, nebo se šikovný informatik přeučí na archiváře.

4 Péče o digitální archiválie - výzva pro vznik nových studijních oborů Je nutné implementovat nové studijní obory, a to jak středoškolské, tak i vysokoškolské.

5 Péče o digitální archiválie - výzva pro vznik nových studijních oborů Implementace není zásadním problémem. Zásadním problémem je naprostý nedostatek vhodných uchazečů.

6 Péče o digitální archiválie - výzva pro vznik nových studijních oborů Potenciálně vhodný uchazeč musí inklinovat jak k vědám technickým, tak i humanitním.

7 Péče o digitální archiválie - výzva pro vznik nových studijních oborů S určitou nadsázkou lze přirovnat křížení informatika s archivářem ke slučování vody s ohněm.

8 Péče o digitální archiválie - výzva pro vznik nových studijních oborů Mnoho klasických archivářů inklinuje k vědám historickým, a vše, co není v archivech aspoň několik staletí, považují za ne příliš hodnotné.

9 Péče o digitální archiválie - výzva pro vznik nových studijních oborů Mnoho, a to zejména mladých, nezkušených informatiků považuje vše, co je starší přibližně deseti let, za zastaralé, dávno překonané a nepotřebné.

10 Péče o digitální archiválie - výzva pro vznik nových studijních oborů Z výše uvedeného vyplývá nutnost vytváření diferenciovaných studijních programů jak pro informatiky, tak i pro studenty pomocných věd historických. Diferenciace se nevyhne ani studiu postgraduálnímu.

11 Péče o digitální archiválie - výzva pro vznik nových studijních oborů Děkuji za pozornost. Oskar Macek


Stáhnout ppt "Péče o digitální archiválie - výzva pro vznik nových studijních oborů Oskar Macek."

Podobné prezentace


Reklamy Google