Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Gamblering Biologické a sociální příčiny vzniku, důsledky pro společnost a rodinu. Možnosti léčby.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Gamblering Biologické a sociální příčiny vzniku, důsledky pro společnost a rodinu. Možnosti léčby."— Transkript prezentace:

1 Gamblering Biologické a sociální příčiny vzniku, důsledky pro společnost a rodinu. Možnosti léčby.

2 Definice gamblerství Časté, opakované epizody hráčství, které dominují v životě jedince a vedou k poškození sociálních, pracovních, materiálních a rodinných hodnot a k zadlužení.

3 Biologické a sociální příčiny vzniku
Biologické příčiny: 1. nižší hladina dopaminu a zvýšená hladina jeho metabolitu DHPA, 2. osobnostní vlastnosti. Sociální příčiny: 1. nevyřešený nevědomý vnitřní konflikt, 2. dluhy, bytové problémy, příp.bezdomovectví, 3. nezaměstnanost, 4. nabídka hry jako spouštěcí podnět.

4 Důsledky pro společnost a rodinu
těžké finanční ztráty a v souvislosti s tím problémy v práci, dluhy, často statisícové nebo milionové, trestná činnost (nejčastěji krádeže, zpronevěra, neplacení dluhů a výživného), odcizení od druhých, osamělost, vyšší riziko rozvoje závislosti na drogách a alkoholu, onemocnění související s nadměrným stresem, duševní krize, deprese, myšlenky na sebevraždu, pokusy o sebevraždu. Důsledky pro rodinu zanedbávání rodiny, zadlužení rodiny, nedůvěra a zhoršení vztahů, nárůst projevů agresivity, rozvod.

5 Vznik patologického hráčství.
Fáze výher. Fáze prohrávání. Fáze zoufalství. Fáze kritičnosti. Fáze znovu vytváření. Fáze růstu.

6 Možnosti léčby Přiznání si, že u mě existuje závislost.
Kontaktování specializovaných ambulancí. Existují 2 varianty léčby: ambulantní hospitalizace. 4. Cílem je úplná abstinence od hráčství.

7 Jak si udržet život bez hazardní hry
Přestaňte hrát . Jestliže to dokážete sám, tím lépe. Pokud to nedokážete, vyhledejte odbornou pomoc. Pověřte spravováním svých financí a majetku někoho spolehlivého (například manželku). Chladnokrevně spočítejte své měsíční výdaje a přidejte k nim malou rezervu na nepředvídané platby. Udělejte seznam všech věřitelů a věřitele seřaďte podle stupně naléhavosti. Na základě částky peněz, které budete mít měsíčně k dispozici na splácení dluhů, a podle seznamu věřitelů, spočítejte, za jak dlouho budete schopen tomu kterému věřiteli dluhy zaplatit. Zanechte snění a buďte realista. Své výpočty za pomoci kalkulačky a kamaráda, nejlépe obojího, ještě jednou pečlivě zkontrolujte a přidejte malou rezervu na nepředvídané výdaje. Informujte věřitele, že jste patologický hráč, ale že jste se rozhodl s hraním přestat a že se léčíte. Řekněte nebo napište jim také, kdy mohou očekávat splacení svého dluhu. Někteří hráči si půjčují z velmi pochybných zdrojů a jejich velmi pochybní věřitelé se namísto k soudům utíkají k výhrůžkám nebo k násilí. Tady je třeba si uvědomit, že patologický hráč má stejná občanská práva jako kdokoliv jiný. bandám. Přestaňte se stýkat s lidmi, kteří jsou pro Vás rizikoví. Mějte trpělivost. K patologickému hráčství náleží chtít všechno hned. K uzdravování patří postupnost, soustavnost a cílevědomost.

8 Hráčské bludy Blud o rychlém zbohatnutí. Blud o zajímavosti hry.
Blud o úniku a odreagování. Blud o vlastní genialitě. Blud o tom, že mám přece vše pod kontrolou a nikdo se nic nedozví. Blud o výhře. Blud o tom, že když člověk vyhrál jednou, musí vyhrát pokaždé.

9 Očekávání od hazardní hry Typická skutečnost
Bohatství Nouze a dluhy. Zmírnění nervozity a úzkosti Z dlouhodobého hlediska se tyto stavy jen prohlubují. Navíc vznikají problémy v různých oblastech života. Mírnění smutku a depresí Podobně se prohlubují i deprese. Touha po štěstí a příjemných pocitech Míra utrpení a bolesti roste a na tom nic nemění krátkodobé zaujetí hazardní hrou. Samota, vzdalování se normálním vrstevníkům i rodině. Společenskost Samota, vzdalování se normálním vrstevníkům i rodině. Odreagování rodině.Patologické hráčství vede k chudému a k únavnému životnímu stylu. Vznikají problémy různých oblastech v oblastech. Zesílení příjemného stavu Zbytečné problémy, krize a utrpení. Zvědavost, hledání nových podnětů, únik před nudou Jednotvárný život točící se kolem hazardní hry. Únik před rodinnými problémy Zhoršení rodinné situace, klesá prestiž a autorita. Únik před samotou Problémy s okolím a větší samota. Vynahradit si domnělá nebo skutečná příkoří. Hazardní hra jako pomsta, hraní „na just“. Člověk si tak zbytečně sám ubližuje a působí si problémy v různých oblastech života.

10 Výhody, když přestanu hrát Nevýhody, kdybych v hraní pokračoval
Kartička kamarád strana Výhody, když přestanu hrát Větší pohoda Víc času na sebe i rodinu Lepší svědomí Postupně zaplatím dluhy Na práci se lépe soustředím 2. strana Nevýhody, kdybych v hraní pokračoval Každý se na mě vykašle Manželka se rozvede Porostou mi dluhy Zas mě vyhodí z práce Kriminál

11 Dotazník na patologické hráčství organizace Gamblers Anonymous
1.  Ztrácíte často kvůli hře čas? 2.  Učinila hra váš život doma nešťastný? 3.  Poškodila hra vaši pověst? 4.  Cítíte po hře výčitky svědomí? 5.  Hrál jste někdy proto, abyste získal peníze, jimiž byste zaplatil dluhy nebo vyřešil finanční těžkosti? 6.  Zmenšilo hraní vaši ctižádost a výkonnost? 7.  Když prohrajete, máte pocit, že se musíte co nejdříve vrátit a vyhrát, co jste prohrál? 8.  Když vyhrajete, máte silnou touhu se ke hře vrátit a vyhrát ještě víc? 9.  Hrajete často tak dlouho, dokud neprohrajete poslední peníze? 10.  Půjčil jste si někdy proto, abyste financoval hru? 11.  Prodal jste někdy něco, abyste financoval hru? 12.  Nechce se vám používat peníze ze hry pro normální účely? 13.  Způsobila hra to, že se nestaráte o prospěch rodiny? 14.  Hrál jste někdy déle, než jste měl původně v úmyslu? 15.  Hrál jste někdy, abyste unikl trápení a starostem? 16.  Spáchal jste někdy, nebo jste někdy uvažoval o spáchání nezákonného činu, abyste financoval hru? 17.  Působí vám hra potíže se spaním? 18.  Vedou hádky, nespokojenost nebo zklamání k tomu, že ve vás vzniká touha hrát? 19.  Když se na vás usměje štěstí, cítíte touhu to oslavit pár hodinami hry? 20.  Uvažoval jste někdy o sebezničení v důsledku hry?


Stáhnout ppt "Gamblering Biologické a sociální příčiny vzniku, důsledky pro společnost a rodinu. Možnosti léčby."

Podobné prezentace


Reklamy Google