Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Označení:Sada: Ověření ve výuce:Třída: Datum: Registrační číslo projektu:CZ.1.07/1.5.00/34.0199 3VY_32_INOVACE_CJL_HR_3_20.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Označení:Sada: Ověření ve výuce:Třída: Datum: Registrační číslo projektu:CZ.1.07/1.5.00/34.0199 3VY_32_INOVACE_CJL_HR_3_20."— Transkript prezentace:

1 Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Označení:Sada: Ověření ve výuce:Třída: Datum: Registrační číslo projektu:CZ.1.07/1.5.00/34.0199 3VY_32_INOVACE_CJL_HR_3_20 26. 11. 20131.L 21. 11. 2013

2 Jméno autora (vč. titulu): Škola – adresa: Ročník: Předmět: Anotace: 1. ročník Český jazyk a literatura Svatava Heroutová OA a VOŠE Tábor, Jiráskova 1615 Hrdinská epika – Francie, Píseň o Rolandovi, rozbor ukázky Tematická oblast: Literatura starověku a středověku Hrdinská epika Píseň o Rolandovi

3 Středověká lit. ve Francii  Francie - Píseň o Rolandovi - nejznámější francouzský epos z 12. stol.  oslavuje rytířskou čest, statečnost, oddanost. Postavy charakterizuje jejich jednání. Skladba opěvuje hrdinské činy rytíře Rolanda. Oddaní a stateční bojovníci jsou však idealizovaní (podobně je tomu u zobrazování světců). Představy o ideálu rytíře se prolínají s obrazem křesťanské etiky: dokonalý hrdina-rytíř je odvážný, věrný svému pánu i Bohu a pohrdá smrtí.

4 Obsah  Děj se odehrává za vlády Karla Velikého v době bojů se Saracény a pohany na území Španělska, jejíchž poslední baštou je obléhaná Zaragoza. Křesťané se rozhodnou pro vyjednávání. Statečný rytíř Roland navrhne vyslat k saracenskému králi Marsilovi svého nevlastního otce Ganelona. Ganelon je však přesvědčen, že je poslán na smrt, a pomstí se - poradí Marsilovi, aby předstíraným podrobením přiměl Karla Velikého k odchodu a potom přepadl zadní voj vedený Rolandem.

5  Vrcholem písně je líčení bitvy v pyrenejském průsmyku Roncevaux, kde dvacet tisíc Franků bojuje proti mnohonásobné přesile nepřátel. Roland zde odmítá rady moudrého Oliviera a nepřivolá pomoc, protože mu v tom brání rytířská čest. Zvolí boj, i když ví, že porážka je nevyhnutelná. Teprve po marném boji se odhodlá zatroubit na kouzelný roh Olifant. Mocné zatroubení znamená jeho smrt - praskne mu tepna na spánku. Karel Veliký ale díky tomu poráží Saracény a zmocňuje se Zaragozy. Křesťanství vítězí, Roland však umírá. Boží soud rozhodl proti zrádci Genelonovi - bude rozčtvrcen. Karlovi se ve spánku zjeví archanděl Gabriel a volá jej k nové svaté válce.

6 Ukázka  Kdo slyšet chce, ať tiše poslouchá.  Povím teď příběh, sotva kdo jej zná,  jak rytíř Roland cti své věrně dbal,  a do smrti až při svém králi stál...

7 Otázky  Kdo je hlavním hrdinou hrdinského eposu a čím se liší od hrdinů homérského eposu?  Kterými typickými morálními vlastnostmi se vyznačuje Roland?  Co je jeho povinností?  Srovnejte mravní zákony raně středověké společnosti s dnešní morálkou.

8 Použitá literatura  http://cs.wikipedia.org/wiki/P%C3%ADse%C5%88_o_Rolandovi  Literatura (přehled středoškolského učiva), kolektiv autorů, 2006  Čítanka I. k literatuře v kostce, Marie Sochrová, 2007  http://cs.wikipedia.org/wiki/P%C3%ADse%C5%88_o_Rolandovi


Stáhnout ppt "Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Označení:Sada: Ověření ve výuce:Třída: Datum: Registrační číslo projektu:CZ.1.07/1.5.00/34.0199 3VY_32_INOVACE_CJL_HR_3_20."

Podobné prezentace


Reklamy Google