Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

EL E K TR I C KÉ OBVODY 1. část ELEKTRICKÉ OBVODY JEDNODUCHÝ ELEKTRICKÝ OBVOD PARALELNÍ ZAPOJENÍ ŽÁROVEK SÉRIOVÉ ZAPOJENÍ ŽÁROVEK SÉRIO-PARALELNÍ ZAPOJENÍ.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "EL E K TR I C KÉ OBVODY 1. část ELEKTRICKÉ OBVODY JEDNODUCHÝ ELEKTRICKÝ OBVOD PARALELNÍ ZAPOJENÍ ŽÁROVEK SÉRIOVÉ ZAPOJENÍ ŽÁROVEK SÉRIO-PARALELNÍ ZAPOJENÍ."— Transkript prezentace:

1

2 EL E K TR I C KÉ OBVODY 1. část

3 ELEKTRICKÉ OBVODY JEDNODUCHÝ ELEKTRICKÝ OBVOD PARALELNÍ ZAPOJENÍ ŽÁROVEK SÉRIOVÉ ZAPOJENÍ ŽÁROVEK SÉRIO-PARALELNÍ ZAPOJENÍ ŽÁROVEK TESTAUTORKONEC

4 JEDNODUCHÝ ELEKTRICKÝ OBVOD Nevíš proč svítí žárovka v kapesní svítilně? Již jsi o tom někdy přemýšlel, ale marně? Nevadí, teď máš příležitost dozvědět se více a pochopit princip funkce nejen kapesní svítilny, ale i dalších podobných zařízení. Jistě asi víš, že je zapotřebí do kapesní svítilny vložit baterie, tu a tam je vyměnit, když jsou vybité a občas vyměnit prasklou žárovičku. Jistě jsi si všiml i vypínače. Kapesní svítilna funguje na principu jednoduchého elektrického obvodu. Co je to ale elektrický obvod? Jednoduchý elektrický obvod je tvořen několika prvky obvodu, které jsou vhodně propojeny. Jde zpravidla o zdroj elektrické energie, vodiče, spínač a spotřebič.

5 JEDNODUCHÝ ELEKTRICKÝ OBVOD Zdrojem elektrické energie pro svítilnu může být monočlánek nebo baterie. Elektrická energie se v nich vyrábí chemickou reakcí. Někdy je třeba dát pozor na polaritu, tj. správné připojení kladného (+) a záporného (-) pólu. Vodiče umožňují vodivé propojení jednotlivých prvků elektrického obvodu. Zpravidla se jedná o kovový drát obalený izolantem např. plastem. Spotřebiče mohou mít různou podobu a sloužit k různým účelům. V našem případě je spotřebičem žárovka a slouží ke svícení. Světlo vzniká rozžhavením wolframového vlákna. Zpravidla je do obvodu zařazen ještě spínač, které umožňuje pohodlné a bezpečné spínání a rozpínání obvodu, což pozorujeme že žárovka svítí či nikoliv. K zobrazení zapojení elektrického obvodu se používají schematické značky, jako je tomu i v následujícím obrázku.

6 JEDNODUCHÝ ELEKTRICKÝ OBVOD spínač 4,5 V bateri e žárovk a vodič Chceš-li uzavřít obvod, klikni myší na spínač v obvodu!

7 JEDNODUCHÝ ELEKTRICKÝ OBVOD 4,5 V Chceš-li uzavřít obvod, klikni myší na spínač v obvodu!

8 JEDNODUCHÝ ELEKTRICKÝ OBVOD 4,5 V Chceš-li rozpojit obvod, klikni myší na spínač v obvodu!

9 SÉRIOVÉ ZAPOJENÍ ŽÁROVEK 4,5 V žárovka Chceš-li uzavřít obvod, klikni myší na spínač v obvodu! žárovky jsou zapojeny v řadě za sebou Žárovek do obvodu lze zapojit libovolný počet, ovšem odpovídat tomu musí i zdroj.

10 SÉRIOVÉ ZAPOJENÍ ŽÁROVEK 4,5 V Chceš-li uzavřít obvod, klikni myší na spínač v obvodu! Žárovek do obvodu lze zapojit libovolný počet, ovšem odpovídat tomu musí i zdroj.

11 SÉRIOVÉ ZAPOJENÍ ŽÁROVEK 4,5 V Chceš-li rozpojit obvod, klikni myší na spínač v obvodu! Žárovek do obvodu lze zapojit libovolný počet, ovšem odpovídat tomu musí i zdroj.

12 PARALELNÍ ZAPOJENÍ ŽÁROVEK 4,5 V Chceš-li uzavřít obvod, klikni myší na spínač v obvodu! žárovky jsou zapojeny vedle sebe Žárovek do obvodu lze zapojit libovolný počet, ovšem odpovídat tomu musí i zdroj. žárovky jsou zapojeny vedle sebe

13 PARALELNÍ ZAPOJENÍ ŽÁROVEK 4,5 V Chceš-li uzavřít obvod, klikni myší na spínač v obvodu! Žárovek do obvodu lze zapojit libovolný počet, ovšem odpovídat tomu musí i zdroj.

14 PARALELNÍ ZAPOJENÍ ŽÁROVEK 4,5 V Chceš-li rozpojit obvod, klikni myší na spínač v obvodu! Žárovek do obvodu lze zapojit libovolný počet, ovšem odpovídat tomu musí i zdroj.

15 SÉRIO-PARALELNÍ ZAPOJENÍ ŽÁROVEK 4,5 V Chceš-li uzavřít obvod, klikni myší na spínač v obvodu! Žárovek do obvodu lze zapojit libovolný počet, ovšem odpovídat tomu musí i zdroj.

16 SÉRIO-PARALELNÍ ZAPOJENÍ ŽÁROVEK 4,5 V Chceš-li rozpojit obvod, klikni myší na spínač v obvodu! Žárovek do obvodu lze zapojit libovolný počet, ovšem odpovídat tomu musí i zdroj.

17 TEST 4,5 V ? Jak se nazývá část obvodu označená otazníkem? ZÁŘIDLOŽÁROVKA

18 TEST SPRÁVNĚ

19 TEST ŠPATNĚ

20 TEST 4,5 V Jak se nazývá uvedený způsob zapojení žárovek? PARALELNÍSÉRIOVÝ

21 TEST SPRÁVNĚ

22 TEST ŠPATNĚ

23 AUTOR Autorem tohoto programu je PhDr. Jiří Dostál. dos003@seznam.cz Program vznikl jako inspirace pro podporu tvorby výukových programů samotnými učiteli. Vytvořeno v aplikaci MS PowerPoint. Program je volně šiřitelný! 2005 http://www.elektrotechnickestavebnice.aktualne.cz


Stáhnout ppt "EL E K TR I C KÉ OBVODY 1. část ELEKTRICKÉ OBVODY JEDNODUCHÝ ELEKTRICKÝ OBVOD PARALELNÍ ZAPOJENÍ ŽÁROVEK SÉRIOVÉ ZAPOJENÍ ŽÁROVEK SÉRIO-PARALELNÍ ZAPOJENÍ."

Podobné prezentace


Reklamy Google