Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

EL E K TR I C KÉ OBVODY 1. část ELEKTRICKÉ OBVODY JEDNODUCHÝ ELEKTRICKÝ OBVOD PARALELNÍ ZAPOJENÍ ŽÁROVEK SÉRIOVÉ ZAPOJENÍ ŽÁROVEK SÉRIO-PARALELNÍ ZAPOJENÍ.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "EL E K TR I C KÉ OBVODY 1. část ELEKTRICKÉ OBVODY JEDNODUCHÝ ELEKTRICKÝ OBVOD PARALELNÍ ZAPOJENÍ ŽÁROVEK SÉRIOVÉ ZAPOJENÍ ŽÁROVEK SÉRIO-PARALELNÍ ZAPOJENÍ."— Transkript prezentace:

1

2 EL E K TR I C KÉ OBVODY 1. část

3 ELEKTRICKÉ OBVODY JEDNODUCHÝ ELEKTRICKÝ OBVOD PARALELNÍ ZAPOJENÍ ŽÁROVEK SÉRIOVÉ ZAPOJENÍ ŽÁROVEK SÉRIO-PARALELNÍ ZAPOJENÍ ŽÁROVEK TESTAUTORKONEC

4 JEDNODUCHÝ ELEKTRICKÝ OBVOD Nevíš proč svítí žárovka v kapesní svítilně? Již jsi o tom někdy přemýšlel, ale marně? Nevadí, teď máš příležitost dozvědět se více a pochopit princip funkce nejen kapesní svítilny, ale i dalších podobných zařízení. Jistě asi víš, že je zapotřebí do kapesní svítilny vložit baterie, tu a tam je vyměnit, když jsou vybité a občas vyměnit prasklou žárovičku. Jistě jsi si všiml i vypínače. Kapesní svítilna funguje na principu jednoduchého elektrického obvodu. Co je to ale elektrický obvod? Jednoduchý elektrický obvod je tvořen několika prvky obvodu, které jsou vhodně propojeny. Jde zpravidla o zdroj elektrické energie, vodiče, spínač a spotřebič.

5 JEDNODUCHÝ ELEKTRICKÝ OBVOD Zdrojem elektrické energie pro svítilnu může být monočlánek nebo baterie. Elektrická energie se v nich vyrábí chemickou reakcí. Někdy je třeba dát pozor na polaritu, tj. správné připojení kladného (+) a záporného (-) pólu. Vodiče umožňují vodivé propojení jednotlivých prvků elektrického obvodu. Zpravidla se jedná o kovový drát obalený izolantem např. plastem. Spotřebiče mohou mít různou podobu a sloužit k různým účelům. V našem případě je spotřebičem žárovka a slouží ke svícení. Světlo vzniká rozžhavením wolframového vlákna. Zpravidla je do obvodu zařazen ještě spínač, které umožňuje pohodlné a bezpečné spínání a rozpínání obvodu, což pozorujeme že žárovka svítí či nikoliv. K zobrazení zapojení elektrického obvodu se používají schematické značky, jako je tomu i v následujícím obrázku.

6 JEDNODUCHÝ ELEKTRICKÝ OBVOD spínač 4,5 V bateri e žárovk a vodič Chceš-li uzavřít obvod, klikni myší na spínač v obvodu!

7 JEDNODUCHÝ ELEKTRICKÝ OBVOD 4,5 V Chceš-li uzavřít obvod, klikni myší na spínač v obvodu!

8 JEDNODUCHÝ ELEKTRICKÝ OBVOD 4,5 V Chceš-li rozpojit obvod, klikni myší na spínač v obvodu!

9 SÉRIOVÉ ZAPOJENÍ ŽÁROVEK 4,5 V žárovka Chceš-li uzavřít obvod, klikni myší na spínač v obvodu! žárovky jsou zapojeny v řadě za sebou Žárovek do obvodu lze zapojit libovolný počet, ovšem odpovídat tomu musí i zdroj.

10 SÉRIOVÉ ZAPOJENÍ ŽÁROVEK 4,5 V Chceš-li uzavřít obvod, klikni myší na spínač v obvodu! Žárovek do obvodu lze zapojit libovolný počet, ovšem odpovídat tomu musí i zdroj.

11 SÉRIOVÉ ZAPOJENÍ ŽÁROVEK 4,5 V Chceš-li rozpojit obvod, klikni myší na spínač v obvodu! Žárovek do obvodu lze zapojit libovolný počet, ovšem odpovídat tomu musí i zdroj.

12 PARALELNÍ ZAPOJENÍ ŽÁROVEK 4,5 V Chceš-li uzavřít obvod, klikni myší na spínač v obvodu! žárovky jsou zapojeny vedle sebe Žárovek do obvodu lze zapojit libovolný počet, ovšem odpovídat tomu musí i zdroj. žárovky jsou zapojeny vedle sebe

13 PARALELNÍ ZAPOJENÍ ŽÁROVEK 4,5 V Chceš-li uzavřít obvod, klikni myší na spínač v obvodu! Žárovek do obvodu lze zapojit libovolný počet, ovšem odpovídat tomu musí i zdroj.

14 PARALELNÍ ZAPOJENÍ ŽÁROVEK 4,5 V Chceš-li rozpojit obvod, klikni myší na spínač v obvodu! Žárovek do obvodu lze zapojit libovolný počet, ovšem odpovídat tomu musí i zdroj.

15 SÉRIO-PARALELNÍ ZAPOJENÍ ŽÁROVEK 4,5 V Chceš-li uzavřít obvod, klikni myší na spínač v obvodu! Žárovek do obvodu lze zapojit libovolný počet, ovšem odpovídat tomu musí i zdroj.

16 SÉRIO-PARALELNÍ ZAPOJENÍ ŽÁROVEK 4,5 V Chceš-li rozpojit obvod, klikni myší na spínač v obvodu! Žárovek do obvodu lze zapojit libovolný počet, ovšem odpovídat tomu musí i zdroj.

17 TEST 4,5 V ? Jak se nazývá část obvodu označená otazníkem? ZÁŘIDLOŽÁROVKA

18 TEST SPRÁVNĚ

19 TEST ŠPATNĚ

20 TEST 4,5 V Jak se nazývá uvedený způsob zapojení žárovek? PARALELNÍSÉRIOVÝ

21 TEST SPRÁVNĚ

22 TEST ŠPATNĚ

23 AUTOR Autorem tohoto programu je PhDr. Jiří Dostál. Program vznikl jako inspirace pro podporu tvorby výukových programů samotnými učiteli. Vytvořeno v aplikaci MS PowerPoint. Program je volně šiřitelný! 2005


Stáhnout ppt "EL E K TR I C KÉ OBVODY 1. část ELEKTRICKÉ OBVODY JEDNODUCHÝ ELEKTRICKÝ OBVOD PARALELNÍ ZAPOJENÍ ŽÁROVEK SÉRIOVÉ ZAPOJENÍ ŽÁROVEK SÉRIO-PARALELNÍ ZAPOJENÍ."

Podobné prezentace


Reklamy Google