Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vrozená vývojová vada kyčlí Informace pro rodiče Ortopedické oddělení Dětské oddělení Krajská nemocnice Pardubice.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vrozená vývojová vada kyčlí Informace pro rodiče Ortopedické oddělení Dětské oddělení Krajská nemocnice Pardubice."— Transkript prezentace:

1 Vrozená vývojová vada kyčlí Informace pro rodiče Ortopedické oddělení Dětské oddělení Krajská nemocnice Pardubice

2 Dysplazie kyčelního kloubu  Dysplazie kyčelního kloubu označuje vývojovou odchylku v oblasti kyčelní jamky, stehenní kosti nebo celého kloubu.  Příčina této odchylky není zcela jasná, ale svoji roli může hrát dědičnost, uložení plodu v děloze, předčasný porod, případně poruchy žláz s vnitřní sekrecí u maminek.

3 Dysplazie kyčelního kloubu  Vzhledem k tomu, že různý stupeň vrozené dysplazie kyčelního kloubu se vyskytuje až u 5% všech novorozenců, je pravidelně prováděno preventivní vyšetření kyčelních kloubů a to u dětí ještě v porodnici, dále v 6. týdnu a následně v 12.-16.týdnu věku.

4 Maminko a tatínku  Právě při pravidelné preventivní prohlídce ortoped zjistil u vašeho miminka větší stupeň poruchy vývoje kyčelního kloubu a rozhodl o nutnosti léčení při pobytu v nemocnici.  Ortoped vám jistě vysvětlil všechny okolnosti a způsob léčby, ale myslíme, že oceníte možnost získat touto prezentací další potřebné informace.

5 Jak dlouho budeme v nemocnici ?  Úprava správného postavení kyčelního kloubu je postup, který vyžaduje dostatek času a proto hospitalizace trvá většinou celých 7 týdnů celých 7 týdnů  Budete hospitalizována s miminkem přímo na pokoji a můžete se po celou dobu hospitalizace o své miminko starat a samozřejmě je můžete dále kojit.

6 Jak dlouho budeme v nemocnici ?  Maminkám, které kojí, umožňujeme možnost občasných propustek z oddělení mezi jednotlivými kojeními.  U miminek, které dostávají umělou stravu, se mohou v pobytu střídat i jiní členové rodiny (tatínek, babička).

7 Jak dlouho budeme v nemocnici ?  Můžeme Vám nabídnout, abyste se v předstihu podívali na dětské oddělení a mohli se zeptat na potřebné věci přímo sestřiček na oddělení. V případě Vašeho zájmu najdete kontakty na konci prezentace. a mohli se zeptat na potřebné věci přímo sestřiček na oddělení. V případě Vašeho zájmu najdete kontakty na konci prezentace.

8 Jak bude probíhat samotná léčba?  Snahou léčby je dosáhnout nenásilnou formu správného postavení kyčelního kloubu. K tomu využíváme tahu a zavěšení miminka za dolní končetiny a to nejprve ve vodorovném a následně ve svislém směru.  Na další obrázcích uvidíte, jak bude léčba vypadat.

9 Vodorovnýtah za dolní končetiny

10

11 Svislý závěs za dolní končetiny

12

13 Co bude po 7 týdnech ?  Po 6 týdnech tohoto způsobu léčby provedeme rentgenologické vyšetření, kdy v celkovém znecitlivění (narkóze) vstříkneme kontrastní látku do kloubu, abychom si ozřejmili postavení kyčelního kloubu a rozhodli o dalším postupu léčby.

14 Co bude po 7 týdnech ?  Možnými dalšími postupy jsou :  Zajištění správné polohy kyčelního kloubu sádrovou fixací na dalších 6 týdnů.  Nebo zajištění správné polohy ve zvláštním zařízení (mechanickém aparátu)  Výjimečně je nutné operační řešení.  Po dání sádry nebo aparátu je další léčení v domácím prostředí.

15 Vybraný postup léčení u Vašeho miminka Vám pro provedení rentgenologického vyšetření vysvětlí ortoped, v jehož Jste péči. Vybraný postup léčení u Vašeho miminka Vám pro provedení rentgenologického vyšetření vysvětlí ortoped, v jehož Jste péči.

16 Co bude po propuštění ?  Vhledem k tomu, že po propuštění bude Vaše miminko 6 týdnů v sádrovém lůžku nebo aparátu, budete po propuštění na tuto dobu potřebovat širší kočárek (dvojčatový), aby se Vaše miminko do kočárku v pohodě vešlo.

17 Co je potřeba vzít s sebou do nemocnice ?  Pro miminko –očkovací průkaz –kartičku pojišťovny –zprávu od lékaře  Pro maminku –občanský průkaz –kartičku pojišťovny

18 Jaké oblečení pro miminko ?  Na oblečení vezměte „body“, košilka se shrnuje pod zádíčka dítěte a tlačí jej  Ponožky, případně pletené bačkorky.  Počítejte s papírovými plenami 10 – 12/den  Ubrousky na zadeček  Olejíček,vámi užívanou dětskou kosmetiku, žínku  Malou přikrývku nebo rychlozavinovačku  Závěsné hračky z domova

19 Co vzít, maminko, pro vás ?  Domácí oblečení  Hygienické potřeby a toaletní papír  Odsávačku mléka (pokud kojíte a máte ji doma)  Cokoliv na ukrácení dlouhé chvíle (knihy, časopisy, ruční práce,mobilní telefon, CD přehrávače, videokazety apod.)

20 Výživa miminka  V případě, že své miminko kojíte, budete zde v kojení pokračovat, jen spolu se sestřičkou najdete vhodnou polohu tak, abyste mohla kojit své miminko i při současném zavěšení.  V případě, že dostává miminko umělou stravu, budeme Vám ji připravovat v nemocnici.

21 Návštěvy na dětském oddělení  Návštěvy na dětském oddělení nejsou omezeny a vždy se přímo zde domluvíme na tom, jak s návštěvami Vaší rodiny.

22 Potřebné informace  Telefonní číslo na oddělení: 466015411  Webové stránky dětského oddělení www.nem.pce.cz/NemPce_odd_det.htm www.nem.pce.cz/NemPce_odd_det.htm  Ortopedické odd.- ambulance 466012406  E-mail MUDr. Němec Vladimír, prim. dětského oddělení nemec@nem.pce.cz nemec@nem.pce.cz  Pedagog a herní specialista Mgr. Ondráčková Pavla 466015411

23 Milá maminko a tatínku, na závěr Vám přejeme dostatek trpělivosti a pochopení při léčbě Vašeho miminka, kdy naším cílem je správný vývoj kyčelního kloubu. pracovníci ortopedického a dětského oddělení Krajská nemocnice Pardubice


Stáhnout ppt "Vrozená vývojová vada kyčlí Informace pro rodiče Ortopedické oddělení Dětské oddělení Krajská nemocnice Pardubice."

Podobné prezentace


Reklamy Google