Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní škola Karviná – Nové Město tř. Družby 1383

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní škola Karviná – Nové Město tř. Družby 1383"— Transkript prezentace:

1 Základní škola Karviná – Nové Město tř. Družby 1383
Ekosystém les Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT VY_32_INOVACE_785_4TR_PRV Autor: Jana Stolá, Mgr. Základní škola Karviná – Nové Město tř. Družby 1383

2 METODICKÝ LIST VÝUKOVÉHO MATERIÁLU
CZ.1.07/1.4.00/ – EU Peníze školám METODICKÝ LIST VÝUKOVÉHO MATERIÁLU Název vzdělávacího materiálu Ekosystém les Číslo vzdělávacího materiálu VY_32_INOVACE_785_4TR_PRV Číslo šablony III/2 Autor Jana Stolá, Mgr. Ročník 4. dle zařazení v ŠVP Vyučovaný předmět dle ŠVP Přírodověda Téma Živá příroda Očekávaný výstup Žák rozeznává význam hub, rostlin a organismů, orientuje se ve vzájemných vztazích mezi organismy Anotace (způsob použití) Inovovaný výukový materiál slouží k seznámení žáků s nejdůležitějšími informacemi o ekosystému a jeho základních součástech Datum vytvoření Září 2012 Druh výukového materiálu Prezentace v PowerPointu Klíčová slova Ekosystém Rozvíjené klíčové kompetence Kompetence k učení a k řešení problémů Použitá literatura a zdroje Viz poslední snímek

3 ROSTLINY A ŽIVOČICHOVÉ NAŠICH LESŮ
Dub letní Bříza bělokorá Smrk ztepilý Habr obecný Borůvka brusnice Lýkovec Jahodník Vraní oko čtyřlisté Přeslička Slepýš křehký Výr velký Datel černý Sýkora Pěnkava Sojka obecná Rejsek obecný Veverka obecná Prase divoké Jelen lesní Srnec lesní Jezevec lesní Liška obecná Klíště obecné Vosa obecná Mravenec lesní Lýkožrout smrkový Hřib smrkový aj.

4 ROSTLINY NAŠICH LESŮ Živé organismy žijí v lesích v několika patrech:
V půdě se nachází kořenové patro. U země je mechové patro. Byliny a nízké keříky rostou v bylinném patře. Nad bylinným patrem je keřové patro. Koruny stromů tvoří stromové patro.

5 1. Kořenové patro Nacházejí se zde podzemní části rostlin (kořeny) a podhoubí hub. Symbióza – výhodné soužití dvou živých organismů. Např. podhoubí některých hub žije na kořenech určitých stromů, strom dává houbě to, co vyrobil fotosyntézou, houba zásobuje strom vodou a výživnými látkami (např. kozák březový x bříza, klouzek modřínový x modřín)

6 2. Mechové patro V mechovém patře najdeme mechy a houby.
Mech dokáže vsáknout až dvacetkrát tolik vody, kolik je jeho vlastní hmotnost. Druhy mechů: např. ploník ztenčený, bělomech sivý.

7 3. Bylinné patro Je bohaté především v listnatých a smíšených lesích, často zde rostou byliny s jedlými plody. Rostou zde však i rostliny jedovaté. Proto trhejte jen ty plody, které bezpečně poznáte!

8 3. Bylinné patro JAHODNÍK OBECNÝ – na světlých pasekách a okrajích cest. Má chutné plody, léčivé listy. BRUSNICE BORŮVKA – nízký opadavý keřík zvaný borůvčí, plody borůvky jsou velmi zdravé. BRUSNICE BRUSINKA – stálezelený keřík s červenými plody. Zdravá. RULÍK ZLOMOCNÝ – vysoká statná bylina s černými lesklými plody, které jsou jedovaté. VRANÍ OKO ČTYŘLISTÉ – plodem je jedovatá modročervená bobule, pod ní vyrůstají čtyři listy.

9 4. Keřové patro Na okrajích lesa a pasekách rostou keře, z nichž některé mají jedlé plody. OSTRUŽINÍK MALINÍK – až 2 m vysoký opadavý keř. Plodem jsou červené maliny. OSTRUŽINÍK KŘOVITÝ - keř s dlouhými trnitými šlahouny, plody – ostružiny – červenomodré až fialovočerné, zdravé. LÝKOVEC JEDOVATÝ – prudce jedovaté červené plody dozrávají začátkem léta.

10 5. Stromové patro LESY JEHLIČNATÉ SMÍŠENÉ LISTNATÉ
pouze jehličnaté stromy listy ve tvaru jehlic jehličí neopadavé, stále zelené semena uložena v šiškách SMRK ZTEPILÝ JEDLE BĚLOKORÁ BOROVICE LESNÍ MODŘÍN OPADAVÝ pouze listnaté stromy listy různých tvarů opadavé DUB LETNÍ BUK LESNÍ BŘÍZA BĚLOKORÁ HABR OBECNÝ JAVOR MLÉČ LÍPA SRDČITÁ VÝZNAM LESA Les je významný ekosystém. Produkuje velké množství kyslíku. Zadržuje vodu a chrání tak krajinu před povodněmi. Je zásobárnou vody. Zabraňuje odnosu půdy. Snižuje rychlost větru. Je zdrojem dřeva, domovem a úkrytem mnoha rostlin, hub a živočichů. Je místem odpočinku pro člověka.

11 ŽIVOČICHOVÉ NAŠICH LESŮ
V lese žije velké množství živočichů. Pro některé z nich je les domovem (veverka), pro jiné slouží jako úkryt před nepřáteli (zajíc). BEZOBRATLÍ ŽIVOČICHOVÉ – mravenec lesní, lýkožrout smrkový, klíště obecné atd. PLAZI – zmije lesní, užovka obojková atd. PTÁCI – datel černý, kukačka obecná atd. SAVCI – veverka obecná, kuna lesní, jelen lesní, prase divoké, liška obecná atd.

12 SHRNUTÍ V lese rozlišujeme pět lesních pater: kořenové, mechové, bylinné, keřové a stromové. V kořenovém patře se nacházejí podzemní části rostlin a podhoubí hub. V mechovém patře rostou mechy. Bylinné patro je bohatší v listnatých lesích. Na okrajích lesů se rozkládá keřové patro. Stromové patro tvoří stromy, například jehličnany. V lese nacházíme byliny nebo keře s jedlými plody. Jejich plody nesmíme zaměnit s plody jedovatých rostlin.

13 ÚKOLY Jaký je základní rozdíl mezi houbami a rostlinami?
Jak se jmenuje část houby, která je skryta pod zemí? Vyhledej na internetu příklady symbiózy. Jaký je rozdíl mezi stromem a keřem? Jaký je rozdíl mezi bylinou a keřem? Zjistěte na internetu, co jsou letokruhy a co se z nich dá vyčíst. Vyhledej v encyklopedii klíště obecné a zjisti, jak nejlépe odstranit přisáté klíště z kůže. Zjisti, jaký druh lesa roste v okolí tvého bydliště. Fotosyntéza Podhoubí (např. kozák březový x bříza, klouzek modřínový x modřín) Strom má kmen, keř ne Dřevnatý – dužnatý stonek Přírůstek dřeva, které nám říkají, jak je strom starý Vytáhnout pinzetou Smíšený les

14 ZDROJE INTERNET: [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: <http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a5/Fragaria_vesca_close-up_4.jpg> [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: <http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2a/Atropa_belladonna_Prague_2011_3.jpg (autor: Karelj)> [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: <http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/df/Paris_quadrifolia_2011_G1.jpg> [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: <http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f1/Vaccinium_vitis-idaea_ _003.jpg> [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: <http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/68/Bilberries.jpg (autor: Filip Vaculík)> [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: <http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7d/Malina.jpg> [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: <http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d1/Blackberries_on_bush.jpg> [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: <http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/33/HPIM7608b.JPG> Microsoft PowerPoint – klipart


Stáhnout ppt "Základní škola Karviná – Nové Město tř. Družby 1383"

Podobné prezentace


Reklamy Google