Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ZŠ a MŠ Lhoty u Potštejna Představení projektu. Lhoty u Potštejna Nadmořská výška: 335 m n. m. Rozloha: 5,71 km 2 Počet obyvatel :299 (k 1.1.2011) Obec.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ZŠ a MŠ Lhoty u Potštejna Představení projektu. Lhoty u Potštejna Nadmořská výška: 335 m n. m. Rozloha: 5,71 km 2 Počet obyvatel :299 (k 1.1.2011) Obec."— Transkript prezentace:

1 ZŠ a MŠ Lhoty u Potštejna Představení projektu

2 Lhoty u Potštejna Nadmořská výška: 335 m n. m. Rozloha: 5,71 km 2 Počet obyvatel :299 (k 1.1.2011) Obec Lhoty u Potštejna se skládá ze dvou částí: Velké Lhoty a Malé Lhoty. Obec je členem DSO Mikroregion Brodec a DSO Orlice

3 Historie Do roku 1953 byly Lhoty u Potštejna dvě samostatné obce - Malá Lhota a Velká Lhota. O Malé, dříve Lipanské Lhotě, jsou první zmínky až z 15. století. Roku 1526 koupil Lhotu Vojtěch z Pernštejna a Lhota tak patřila načas k Potštejnu. Roku 1617 koupil Jan z Bubna Borovnici a od té doby patřila Malá Lhota k Borovnici.

4 Historie První známí držitelé Velké, dříve Dobešovy Lhoty, byli Příbkové z Otoslavic. Velkou Lhotu roku 1690 koupila Terezie Eleonora z Ugarte a připojila ji k Borovnici. Ve Velké Lhotě byla dříve tvrz a poplužní dvůr. Ke sloučení obou Lhot a vzniku obce Lhoty u Potštejna došlo v roce 1953.

5 Naše škola Základní škola a Mateřská škola Lhoty u Potštejna je malá vesnická škola, založená v roce 1878. Od 1. září 2004 byla v budově školy zřízena i škola mateřská. Součástí školy je školní družina a školní jídelna. Stará škola na Homoli Naše nová škola

6 Představení projektu Ahoj, já jsem puštík obecný, patřím mezi sovy a říkají mi Amos. Pamatuji už dávná léta tady v kraji, a protože tu nedaleko bydlím, mohu vás provést a povědět o tom, co se tu odehrávalo kdysi i velmi nedávno.

7 Brodec Tok potoka Brodce - popis od pramene po ústí – mapa. Zmapování části toku Lhotami - zaměření a zakreslení- vlastní nákresy. Základní rozbor vody - pH, tvrdost, život v potoce- odběry vzorků, mikroskopování, určování organismů i v závislosti na ročním období. Určování stromů, bylin, hub na březích potoka - sběr vzorků v terénu, poznávání jednotlivých druhů. Fotodokumentace v různých ročních obdobích.

8 Ukázky fotodokumentace Brodec

9 Louky a pastviny Druhové složení rostlin v různých obdobích vegetace - vycházky, sběr a určování druhů. Herbář základních druhů lučních rostlin. Vzácné a chráněné druhy rostlin – fotodokumentace. Třídění rostlin podle různých nároků na prostředí - různé ekosystémy.

10 Ukázky fotodokumentace Louky a pastviny

11 Obec Lhoty u Potštejna, Homol, Chlum, Borovnice - obecní kronika, beseda s pamětníky. Místní pověsti a báje. Významné osobnosti Lhot a nejbližšího okolí. Srovnání současnosti a minulosti vesnice ve fotografii. Historie Lhot a okolí

12 Ukázky fotodokumentace Historie Lhot a okolí

13 Poutní místo Homol Poutní místo na návrší Homole nechala vybudovat hraběnka Terezie Eleonora Ugarte v letech 1690-96. Největším lákadlem pro turisty je kamenné schodiště z roku 1767, které je evropským unikátem. Má 153 schodů a 16 odpočívadel, jejichž počet je zvolen pro poutníky symbolicky, a to podle počtu Zdrávasů a Otčenášů růžence v modlitbě Velký růženec.

14 Ukázky fotodokumentace Poutní místo Homol

15 Ukázky fotodokumentace

16 Projekt realizují: Dagmar Bachmanová Markéta Bubnová Jana Florianová Jan Havel 6. a 7. ročník Další fotodokumentace na našich stránkách www.zslhoty.estranky.cz


Stáhnout ppt "ZŠ a MŠ Lhoty u Potštejna Představení projektu. Lhoty u Potštejna Nadmořská výška: 335 m n. m. Rozloha: 5,71 km 2 Počet obyvatel :299 (k 1.1.2011) Obec."

Podobné prezentace


Reklamy Google