Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mgr. Hana Hoberlová, ZŠ Rajhrad

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mgr. Hana Hoberlová, ZŠ Rajhrad"— Transkript prezentace:

1 Mgr. Hana Hoberlová, ZŠ Rajhrad
Slavkov u brna Mgr. Hana Hoberlová, ZŠ Rajhrad

2 Slavkov u Brna

3 Slavkov u Brna Historicky významné město Slavkov u Brna leží v Jihomoravském kraji, přibližně 20 km východně od Brna, na pravém břehu malebné řeky Litavy. V současné době zde žije přibližně obyvatel. Historické jádro města je od roku 1990 městskou památkovou zónou. Nejstarší písemná zmínka o Slavkově se objevuje v listině krále Václava I., která je datována 12. května

4 Slavkov u Brna Do historie se však město zapsalo nejvýrazněji bitvou tří císařů, neboť kromě francouzského císaře Napoleona Bonaparta byli přítomni se svými armádami také rakouský císař František I. a ruský car Alexandr I. Tato bitva proběhla 2.prosince 1805. Napoleon sehrál hru na váhajícího a slabého a svou bitvu, v níž použil skvělou taktiku, vyhrál. Napoleon v té době měl už jen mužů zatímco spojenci (Rakousko a Rusko) jich měli

5 Slavkov u Brna Alexandr I. Napoleon František I.

6 Slavkov u Brna Spojenci obsadili Prateckou výšinu, Napoleon nížiny a vrcholy Santon a Žuráň. Mohyla míru Nejvýznamnějším místem bojiště je bezesporu Pratecký kopec, místo, o něž svedla několikahodinovou bitvu s rusko-rakouskou přesilou francouzská divize generála Saint-Hilaira. Mohyla míru je dnes symbolem bojiště, zdůrazňuje smíření národů, a je připomínkou tisíců obětí bitvy, vojenských i civilních.

7 Slavkov u Brna

8 Slavkov u Brna Santon Původní název kopce nad obcí Tvarožná je Padělek a nové jméno, Santon, mu dali francouzští vojáci v roce Podle nejpravděpodobnějšího vysvětlení proto, že jim připomínal svým tvarem podobná návrší v Egyptě. Coby skvělou obrannou pozici si jej již několik dní před bitvou vybral sám Napoleon. Na Santonu lze dnes vidět repliku francouzského kanónu typu Gribeauval, kterou zde ctitelé vojenské historie umístili v roce 1988.

9 Slavkov u Brna Na poli pod Santonem, mezi kopcem a příjezdovou silnicí od Brna, se každoročně ve výročí bitvy pořádá rekonstrukce bitvy.

10 Slavkov u Brna Žuráň Návrší Žuráň bylo na začátku bitvy velitelským stanovištěm císaře Napoleona, jenž v jeho blízkosti strávil také noc před bitvou. Ze Žuráně pak Napoleon udílel rozkazy ráno a dopoledne 2. prosince. V roce 1930 byl na Žuráni jako připomínka slavného vítězství za přítomnosti československé a francouzské generality odhalen kamenný památník s plastickou mapou, znázorňující postavení jednotlivých armád před rozhodujícím střetem.

11 Slavkov u Brna

12 Slavkov u Brna Bitvu vyhrál Bonaparte a považoval ji do konce svého života za nejskvělejší vítězství. Je o ní psáno i na Vítězném oblouku v Paříži. 6. prosince bylo na slavkovském zámku podepsáno příměří, 26. prosince pak v Prešpurku, dnešní Bratislavě, uzavřena mírová smlouva. Napoleonovo vítězství mělo vliv na uspořádání státních celků v celé tehdejší střední Evropě.

13 Slavkov u Brna Slavkovské legendy Asi nejznámější legenda slavkovského bojiště se váže k přechodu přes zamrzlou hladinu rybníků Žatčanského a Měnínského. Podání této události rozšířil zejména sám císař Napoleon, který se snažil svému vítězství dodat ještě většího lesku. ...Konečně největší počet nepřátel, převážně Rusů, hledal přechod po ledě rybníků. Byl velmi silný a pět či šest tisíc mužů, zachovávajících zbytek kázně, prošlo do půli Žatčanského rybníku.

14 Slavkov u Brna Tehdy Napoleon povolal dělostřelce gardy a přikázal střílet kulemi na led. Ten se na mnoha místech protrhl a bylo slyšet obrovské praskání...! Voda pronikající trhlinami brzy zaplavila led a my viděli tisíce Rusů stejně jako jejich četné koně, děla a povozy mizet zvolna v propasti...! V okamžiku se hladina rybníka pokryla vším, co mohlo a umělo plavat. Někteří, ve velmi malém počtu, se dokázali zachránit s pomocí bidel a provazů, které jim naši vojáci nastavovali do břehů, většina se však utopila.

15 Slavkov u Brna Otázky: 1.Jakou bitvou je proslaven Slavkov u Brna? 2.Kdy se tato bitva uskutečnila? 3.Pojmenuj všechny císaře. 4.Kdo bitvu vyhrál? Otázka pro bystré hlavy: Mezi jakými třemi kopci se bitva odehrála?

16 Slavkov u Brna Zápis: -Slavkov u Brna leží v Jihomoravském kraji, přibližně 20 km východně od Brna, na pravém břehu malebné řeky Litavy -do historie se město zapsalo bitvou tří císařů,kdy proti sobě stáli císař Napoleon Bonaparte proti rakouskému císaři Františkovi I. a ruskému carovi Alexandrovi I. -bitva proběhla 2.prosince 1805 -spojenci obsadili Prateckou výšinu, Napoleon nížiny a vrcholy Santon a Žuráň -bitvu vyhrál Bonaparte a považoval ji do konce svého života za nejskvělejší vítězství, uplatnil zde svou skvělou strategii -každoročně probíhá rekonstrukce této bitvy -památníky:1.Mohyla míru-památník na počest všech obětí této bitvy 2.kamenný památník s plastickou mapou na Žuráni 3.replika francouzského kanónu na Santonu

17 Slavkov u Brna Prameny: http://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_Slavkova
Slavkova Vše platné ke dni

18 Konec


Stáhnout ppt "Mgr. Hana Hoberlová, ZŠ Rajhrad"

Podobné prezentace


Reklamy Google