Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mgr. Hana Hoberlová, ZŠ Rajhrad SLAVKOV U BRNA. Slavkov u Brna.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mgr. Hana Hoberlová, ZŠ Rajhrad SLAVKOV U BRNA. Slavkov u Brna."— Transkript prezentace:

1 Mgr. Hana Hoberlová, ZŠ Rajhrad SLAVKOV U BRNA

2 Slavkov u Brna

3  Historicky významné město Slavkov u Brna leží v Jihomoravském kraji, přibližně 20 km východně od Brna, na pravém břehu malebné řeky Litavy.  V současné době zde žije přibližně 6 350 obyvatel.  Historické jádro města je od roku 1990 městskou památkovou zónou.  Nejstarší písemná zmínka o Slavkově se objevuje v listině krále Václava I., která je datována 12. května 1237.

4 Slavkov u Brna  Do historie se však město zapsalo nejvýrazněji bitvou tří císařů, neboť kromě francouzského císaře Napoleona Bonaparta byli přítomni se svými armádami také rakouský císař František I. a ruský car Alexandr I.  Tato bitva proběhla 2.prosince 1805.  Napoleon sehrál hru na váhajícího a slabého a svou bitvu, v níž použil skvělou taktiku, vyhrál.  Napoleon v té době měl už jen 73 400 mužů zatímco spojenci (Rakousko a Rusko) jich měli 85 400.

5 Slavkov u Brna Alexandr I. Napoleon František I.

6 Slavkov u Brna  Spojenci obsadili Prateckou výšinu, Napoleon nížiny a vrcholy Santon a Žuráň. Mohyla míru Nejvýznamnějším místem bojiště je bezesporu Pratecký kopec, místo, o něž svedla několikahodinovou bitvu s rusko-rakouskou přesilou francouzská divize generála Saint-Hilaira. Mohyla míru je dnes symbolem bojiště, zdůrazňuje smíření národů, a je připomínkou tisíců obětí bitvy, vojenských i civilních.

7 Slavkov u Brna

8 Santon Původní název kopce nad obcí Tvarožná je Padělek a nové jméno, Santon, mu dali francouzští vojáci v roce 1805. Podle nejpravděpodobnějšího vysvětlení proto, že jim připomínal svým tvarem podobná návrší v Egyptě. Coby skvělou obrannou pozici si jej již několik dní před bitvou vybral sám Napoleon. Na Santonu lze dnes vidět repliku francouzského kanónu typu Gribeauval, kterou zde ctitelé vojenské historie umístili v roce 1988.

9 Slavkov u Brna Na poli pod Santonem, mezi kopcem a příjezdovou silnicí od Brna, se každoročně ve výročí bitvy pořádá rekonstrukce bitvy.

10 Slavkov u Brna Žuráň Návrší Žuráň bylo na začátku bitvy velitelským stanovištěm císaře Napoleona, jenž v jeho blízkosti strávil také noc před bitvou. Ze Žuráně pak Napoleon udílel rozkazy ráno a dopoledne 2. prosince. V roce 1930 byl na Žuráni jako připomínka slavného vítězství za přítomnosti československé a francouzské generality odhalen kamenný památník s plastickou mapou, znázorňující postavení jednotlivých armád před rozhodujícím střetem.

11 Slavkov u Brna

12  Bitvu vyhrál Bonaparte a považoval ji do konce svého života za nejskvělejší vítězství.  Je o ní psáno i na Vítězném oblouku v Paříži.  6. prosince bylo na slavkovském zámku podepsáno příměří, 26. prosince pak v Prešpurku, dnešní Bratislavě, uzavřena mírová smlouva.  Napoleonovo vítězství mělo vliv na uspořádání státních celků v celé tehdejší střední Evropě.

13 Slavkov u Brna Slavkovské legendy Asi nejznámější legenda slavkovského bojiště se váže k přechodu přes zamrzlou hladinu rybníků Žatčanského a Měnínského. Podání této události rozšířil zejména sám císař Napoleon, který se snažil svému vítězství dodat ještě většího lesku....Konečně největší počet nepřátel, převážně Rusů, hledal přechod po ledě rybníků. Byl velmi silný a pět či šest tisíc mužů, zachovávajících zbytek kázně, prošlo do půli Žatčanského rybníku.

14 Slavkov u Brna Tehdy Napoleon povolal dělostřelce gardy a přikázal střílet kulemi na led. Ten se na mnoha místech protrhl a bylo slyšet obrovské praskání...! Voda pronikající trhlinami brzy zaplavila led a my viděli tisíce Rusů stejně jako jejich četné koně, děla a povozy mizet zvolna v propasti...! V okamžiku se hladina rybníka pokryla vším, co mohlo a umělo plavat. Někteří, ve velmi malém počtu, se dokázali zachránit s pomocí bidel a provazů, které jim naši vojáci nastavovali do břehů, většina se však utopila.

15 Slavkov u Brna Otázky: 1.Jakou bitvou je proslaven Slavkov u Brna? 2.Kdy se tato bitva uskutečnila? 3.Pojmenuj všechny císaře. 4.Kdo bitvu vyhrál? Otázka pro bystré hlavy: Mezi jakými třemi kopci se bitva odehrála?

16 Slavkov u Brna Zápis: -Slavkov u Brna leží v Jihomoravském kraji, přibližně 20 km východně od Brna, na pravém břehu malebné řeky Litavy -do historie se město zapsalo bitvou tří císařů,kdy proti sobě stáli císař Napoleon Bonaparte proti rakouskému císaři Františkovi I. a ruskému carovi Alexandrovi I. -bitva proběhla 2.prosince 1805 -spojenci obsadili Prateckou výšinu, Napoleon nížiny a vrcholy Santon a Žuráň -bitvu vyhrál Bonaparte a považoval ji do konce svého života za nejskvělejší vítězství, uplatnil zde svou skvělou strategii -každoročně probíhá rekonstrukce této bitvy -památníky:1.Mohyla míru-památník na počest všech obětí této bitvy 2.kamenný památník s plastickou mapou na Žuráni 3.replika francouzského kanónu na Santonu

17 Slavkov u Brna Prameny:  http://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_Slavkova http://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_Slavkova  http://www.slavkov.cz/pdf/mesto_cz.pdf http://www.slavkov.cz/pdf/mesto_cz.pdf  http://ireferaty.lidovky.cz/301/5077/Bitva-u- Slavkova http://ireferaty.lidovky.cz/301/5077/Bitva-u- Slavkova Vše platné ke dni 10.2.2012

18 Konec


Stáhnout ppt "Mgr. Hana Hoberlová, ZŠ Rajhrad SLAVKOV U BRNA. Slavkov u Brna."

Podobné prezentace


Reklamy Google