Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Sukulenty. Stonkové Ukládají vodu do stonku, listy se redukovaly na minimum, často se přeměnily na trny. Ke stonkovým sukulentům patří většina kaktusů.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Sukulenty. Stonkové Ukládají vodu do stonku, listy se redukovaly na minimum, často se přeměnily na trny. Ke stonkovým sukulentům patří většina kaktusů."— Transkript prezentace:

1 Sukulenty

2 Stonkové Ukládají vodu do stonku, listy se redukovaly na minimum, často se přeměnily na trny. Ke stonkovým sukulentům patří většina kaktusů. Listové Ukládají vodu do listů, stonky se redukovaly na minimum. K listovým sukulentům patří většina nekaktusových sukulentů. mapa výskytu Název sukulenty je odvozen z řeckého slova SUKUS - šťáva.

3 Aby se mohly roztahovat podle potřeby. Když mají v sobě hodně vody, tak se roztáhnou, a když ne, tak se naopak stáhnou. Stonkové sukulenty - přizpůsobení Mívají žebra Mívají chlupy Mívají trny Bílá barva snižuje, odráží sluneční záření a chlupy zastiňují celý kaktus. Tím snižují výpar. Jednak jako obranu proti zvířatům, jednak je mají místo listů, aby zmenšily výpar.

4 Velké květy rychle upoutají a přilákají opylovače, takže rostlina nemusí kvést dlouho, a proto nevypaří mnoho vody. Mívají velké květy Mívají tvar koule či válce Mívají silnou vrstvu kutikuly Koule či válec má nejvýhodnější poměr mezi objemem a plochou. Velký objem umožní skladovat maximum vody, malá plocha omezuje výpar. Mají ji, aby minimalizovali výpar. zpět

5 Voda stéká po listech ke kořenům. Navíc růžice chrání půdu kolem kořenů před výparem. Listové sukulenty - přizpůsobení Mívají listové růžice Mívají okénka v listech V případě zavátí pískem či zasypání kaménky vykukují rostlinám jen vršky listů. Díky okénkům proniká do rostliny sluneční záření, takže rostlina může provádět fotosyntézu i uvnitř. Zvětšuje tak plochu pro fotosyntézu. zpět

6 KaktusyNekaktusové sukulenty


Stáhnout ppt "Sukulenty. Stonkové Ukládají vodu do stonku, listy se redukovaly na minimum, často se přeměnily na trny. Ke stonkovým sukulentům patří většina kaktusů."

Podobné prezentace


Reklamy Google