Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Reklama a hygiena potravin. Hygiena potravin Hygienou potravin se rozumí veškerá opatření nutná pro zajištění bezpečnosti, nezávadnosti a bezchybnosti.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Reklama a hygiena potravin. Hygiena potravin Hygienou potravin se rozumí veškerá opatření nutná pro zajištění bezpečnosti, nezávadnosti a bezchybnosti."— Transkript prezentace:

1 Reklama a hygiena potravin

2 Hygiena potravin Hygienou potravin se rozumí veškerá opatření nutná pro zajištění bezpečnosti, nezávadnosti a bezchybnosti potravin ve všech fázích počínaje pěstováním, přes vlastní produkci a výrobu až po konečné podávání jednotlivým osobám.

3 Úprava potravin Na stránkách http://www.zijzdrave.cz/co- jist/uprava-potravin.html si přečti informace o úpravě potravin a do pracovního listu vypiš: A)Hygienické zásady při úpravě potravin. B)Nejvhodnější tepelné úpravy pokrmů.

4 Etické zásady reklamy • Reklama na potraviny a nealkoholické nápoje 1. Reklama musí pravdivě představovat propagované vlastnosti výrobků včetně jejich velikosti a složení, stejně jako výživových a zdravotních přínosů potraviny či nápoje, a nesmí v žádné z těchto vlastností klamat zákazníka. 2. Tvrzení o výživovém či zdravotním přínosu se musí opírat o vědecká zjištění. 3. Reklama na potraviny a nealkoholické nápoje by neměla podporovat jejich nadměrnou spotřebu a velikosti zobrazovaných porcí by měly být přiměřené scéně v reklamě. 4. Tam, kde je propagovaný výrobek zobrazen v kontextu celého jídla, celková skladba zobrazených potravin by měla v přiměřeném rozsahu odpovídat všeobecně akceptovaným zásadám výživy. 5. Reklama na potraviny a nealkoholické nápoje nesmí zpochybňovat zdravý a vyvážený způsob stravování. 6. Reklama na potraviny a nealkoholické nápoje nesmí zpochybňovat zdravý či aktivní životní styl. 7. Potraviny, které nejsou určeny k tomu, aby byly náhradou celého jídla, by neměly být za takovou náhradu vydávány.

5 Etické zásady reklamy • Reklama na potraviny a nealkoholické nápoje zaměřená na děti 1. Reklama nesmí klamat ohledně kladného efektu spojeného s konzumací potraviny či nápoje. 2. Reklama na potraviny a nealkoholické nápoje nesmí zpochybňovat roli rodičů nebo jiných osobností, které jsou pro děti kladnými vzory, při vedení dětí ohledně správné výživy. 3. Reklama na potraviny a nealkoholické nápoje by neměla přímo vyzývat děti k přesvědčování rodičů nebo jiných dospělých, aby jim koupili výrobek, jenž je předmětem reklamy. 4. Reklama na potraviny a nealkoholické nápoje nesmí vyvolávat dojem naléhavosti či nezbytnosti koupě. 5. Jakkoliv užití fantazijních prvků, včetně animace, je možné pro komunikaci s menšími i většími dětmi, nesmí při něm docházet ke zneužití dětské představivosti pro propagaci nevhodných stravovacích návyků. 6. Potraviny a nealkoholické nápoje, které jsou odvozeny z obsahu televizních programů či s nimi přímo asociují, nesmějí být bez zřetelného oddělení inzerovány v rámci takových programů či bezprostředně před nimi či bezprostředně po nich. 7. Postavy (živé či animované) z televizního programu či z tisku nesmějí být užity k propagaci potravin a nealkoholických nápojů způsobem, který zastírá rozdíl mezi televizním programem či tiskem a reklamou. Například, dětský televizní program nesmí být bez zřetelného oddělení spojen s reklamou, ve které účinkují shodné postavy.

6 Poznáš produkt, na který je tato reklama? Správné odpovědi se zobrazí po kliknutí myší. C B A D

7 Správné odpovědi A tyčinka Snickers B tavený sýr Veselá kráva www.tvspoty.cz/snickers-nutcase-tym/ www.tvspoty.cz/vesela-krava-je-ta-prava/ www.tvspoty.cz/muller-gracie-tresne/ www.tvspoty.cz/dr-oetker-pizza-ristorante/ C jogurt M ü ller Gracie D Dr Oetker Pizza ristorante

8 Poznáš produkt, na který je tato reklama? Správné odpovědi se zobrazí po kliknutí myší. G F E H

9 Správné odpovědi E F Mattoni www.tvspoty.cz/coca-cola-light-loutky/ www.tvspoty.cz/mattoni-jan-kraus-kontrola/ www.tvspoty.cz/korunni-citron-s-kapkou-lemongrass-cesko-slovenska-superstar/ www.tvspoty.cz/kofola-vanoce-a-zlate-prasatko// G Minerální voda Korunní - citron H Kofola Coca-cola light

10 Tisková reklama Navrhni TISKOVOU REKLAMU NA LIBOVOLNÝ PRODUKT ZDRAVÉ VÝŽIVY. Kritéria hodnocení: • Grafické a výtvarné zpracování • Působení – poutavost • Reklamní slogan

11 Práce žáků třídy 8. A

12

13

14

15

16

17 Zpracovala Inge Čechová Zdroje: http://www.foodnet.cz/ http://www.tvspoty.cz/ http://www.ceskenoviny.cz/ http://www.vyziva-energiv.cz/vyziva.php http://www.fitweb.cz/ http://www.vyzivaspol.cz http://www.zijzdrave.cz/


Stáhnout ppt "Reklama a hygiena potravin. Hygiena potravin Hygienou potravin se rozumí veškerá opatření nutná pro zajištění bezpečnosti, nezávadnosti a bezchybnosti."

Podobné prezentace


Reklamy Google