Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

H USTÉ POKUSY A AKCE Z P LZNĚ A S TŘÍBRA. L EHKÁ C OLA Úkol: Úkol: Je „lehká“ Cola opravdu lehká? Pomůcky: Pomůcky: plechovka Pepsi light a Pepsi s cukrem,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "H USTÉ POKUSY A AKCE Z P LZNĚ A S TŘÍBRA. L EHKÁ C OLA Úkol: Úkol: Je „lehká“ Cola opravdu lehká? Pomůcky: Pomůcky: plechovka Pepsi light a Pepsi s cukrem,"— Transkript prezentace:

1 H USTÉ POKUSY A AKCE Z P LZNĚ A S TŘÍBRA

2 L EHKÁ C OLA Úkol: Úkol: Je „lehká“ Cola opravdu lehká? Pomůcky: Pomůcky: plechovka Pepsi light a Pepsi s cukrem, průhledná nádoba s vodou Postup: Postup: ponoříme obě plechovky do nádoby s vodou Vysvětlení: Vysvětlení: Plechovka s Colou light se ve vodě ustálí výše než druhá plechovka – má tedy opravdu menší hustotu. Místo cukru obsahuje umělá sladidla, ale co je pro hustotu hlavní – je pro lepší chuť více sycená oxidem uhličitým.

3 L EHKÁ C OLA Obrázky:

4 HUSTÝ CITRON Úkol: Úkol: Zjisti, kdy má citrus větší hustotu! S kůrou nebo bez ní? Pomůcky: Pomůcky: dva citrony nebo jiné citrusy, nůž, průhledná nádoba s vodou Postup: Postup: jeden z citrusů za pomoci nože opatrně oloupeme a oba je ponoříme do nádoby s vodou Vysvětlení: Vysvětlení: Citrus s kůrou se bude vznášet, ten bez ní se potopí. Kůra citrusů má velmi malou hustotu a na vodě plave. Pokud citrus oloupeme, zvětšíme jeho průměrnou hustotu a on se potopí.

5 HUSTÝ CITRON Obrázky:

6 Fotografie:

7 D NY VĚDY A TECHNIKY P LZEŇ

8

9 B UBLAJÍCÍ KAPALINY Úkol: Úkol: Vytvoř různé druhy takzvaných lávových lamp. U slyšíš bublinky šeptat! Pomůcky: Pomůcky: olej, potravinářské barvy, ocet, jedlá soda, voda, sůl, šumivé tablety, 2 sklenice, láhev, brčko Postup - Šampaňské: 1) 1) do sklenice nalijeme olej, nasypeme sodu 2) 2) ve druhé sklenici rozmícháme barvu a ocet 3) 3) brčkem nanášíme kapky octa do sklenice s olejem a sodou Vysvětlení: Vysvětlení: Hustější ocet klesá olejem ke dnu a reaguje se sodou za vzniku CO 2, který se na něj naváže v bublinkách a vynese ho na hladinu, kde opět unikne. Děj se tak opakuje.

10 Š AMPAŇSKÉ Obrázky:

11 Š AMPAŇSKÉ Fotografie:

12 B UBLAJÍCÍ KAPALINY Postup – Solná lampa: 1) olej obarvíme olejovou barvou 2) do sklenice nalijeme vodu a na ní vrstvu oleje 3) na povrch přisypáváme sůl Vysvětlení: Vysvětlení: Sůl strhne s sebou ke dnu olej, začne se ale rozpouštět ve vodě a olej opět vyplave na povrch. Pokud přisypeme další sůl, vše se bude opakovat.

13 S OLNÁ LAMPA Fotografie:

14 B UBLAJÍCÍ KAPALINY Postup – Šumivý nápoj: Postup – Šumivý nápoj: 1) do velké sklenice nebo lahve nalijeme z poloviny olej a ze čtvrtiny vodu 2) nakapeme různé potravinářské barvy 3) přihodíme jednu až dvě šumivé tablety 4) sledujeme reakci barevných bublin Vysvětlení: Vysvětlení: Po rozpuštění šumivé tablety se začne uvolňovat oxid uhličitý, který sníží hustotu barevné vody tak, že se tato bouřlivě promísí s olejem. Na povrchu oxid uhličitý uniká a barevné kapky opět putují olejem zpět ke dnu.

15 ŠUMIVÝ NÁPOJ Fotografie:

16 L ÁVOVÁ LAMPA Jak vlastně funguje?  Skládá se ze skleněného válce naplněného vodou a voskem a z topné spirály nebo jen žárovky  Vosk má ale v kapalném i plynném stavu menší hustotu než voda, tak jak to tedy funguje?

17 L ÁVOVÁ LAMPA Jak vlastně funguje?  Do vosku je přidáno těžké nehořlavé rozpouštědlo tetrachlotmethan, který zajistí, že je vosk o trochu těžší než voda  U dna se vosk zahřeje topným tělesem nebo žárovkou  Ohřátý vosk stoupá na hladinu, kde je o pár stupňů menší teplota  Vosk se znovu ochladí a klesá ke dnu  Tomuto ději říkáme konvekce  Princip proudění kapalin

18 I STANBUL MEF - EBAV

19

20 T EPLÁ VS. STUDENÁ Úkol: Zajisti, aby se voda v lahvích postavených na sebe začala vyměňovat a promíchávat Pomůcky:čtyři průhledné láhve s víčky, studená a teplá voda, potravinářské barvivo (vhodné jsou kombinace modrá + červená, žlutá + zelená, žlutá + červená atp.), karta Postup: 1) do víček uděláme ve stejném místě otvory o průměru 0,5 - 1 cm (například horkým hřebíkem) 2) do dvou lahví nalijeme teplou a do dvou studenou vodu

21 T EPLÁ VS. STUDENÁ 3) teplou vodu obarvíme v obou láhvích jednou barvou, studenou vodu druhou 4) láhve uzavřeme víčky a pomocí karty obrátíme vždy dvě a dvě na sebe tak, aby jednou byla teplá voda dole a studená nahoře a podruhé naopak 5) kartu vyjmeme a sledujeme proudící kapaliny Vysvětlení: Pokud je dole studená a nahoře teplá voda, obarvené kapaliny se nesmísí a barvy zůstanou oddělené. V opačném případě dojde k promísení barev a vzniku barvy třetí. Teplá voda má menší hustotu než studená, proto se v prvním případě drží nahoře na svém původním místě a ve druhém případě se dostává nahoru a studená voda klesá ke dnu a barviva se prouděním smísí.

22 T EPLÁ VS. STUDENÁ Obrázky

23 T EPLÁ VS. STUDENÁ Fotografie

24 Š ŤÁVA A OLEJ Úkol: vyměň obsah naprosto plných sklenic s olejem a šťávou tak, aby se kapaliny nevylily Pomůcky: dvě stejné sklenice, zalaminovaný papír nebo plastová destička větší než hrdlo sklenic, olej, šťáva Postup: 1) do jedné sklenice nalijeme olej, do druhé barevnou šťávu 2) sklenici se šťávou přiklopíme kartou nebo fólií 3) šťávu překlopíme na olej a pomalu povytáhneme kartu

25 Š ŤÁVA A OLEJ 4) bonus pro šikulky: až se kapaliny vymění, kartu zasuneme zpět a opatrně sundáme horní sklenici s olejem – máme opět dvě plné sklenice – ovšem se zaměněným obsahem Vysvětlení: Pokud kartu jen trochu povytáhneme a držíme sklenice pevně u sebe, začne se šťáva tlačit dolů a vytlačuje olej, který „teče“ nahoru. Kapaliny se tak díky hustotám beze zbytku vymění. Obměna pro dospělé: zkuste si vyměnit vodku a rum v „panácích“ pomocí kreditní karty ;-)

26 Š ŤÁVA A OLEJ Obrázky:

27 Š ŤÁVA A OLEJ Fotografie:

28 PORT 1 - 3

29


Stáhnout ppt "H USTÉ POKUSY A AKCE Z P LZNĚ A S TŘÍBRA. L EHKÁ C OLA Úkol: Úkol: Je „lehká“ Cola opravdu lehká? Pomůcky: Pomůcky: plechovka Pepsi light a Pepsi s cukrem,"

Podobné prezentace


Reklamy Google