Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Domácí násilí nad dětmi v Rusku: přičiny a cesty odporu prof. Galina Efremova DrSc., prof. Galina Efremova DrSc., děkanka Psychologické fakulty, Ruská.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Domácí násilí nad dětmi v Rusku: přičiny a cesty odporu prof. Galina Efremova DrSc., prof. Galina Efremova DrSc., děkanka Psychologické fakulty, Ruská."— Transkript prezentace:

1 Domácí násilí nad dětmi v Rusku: přičiny a cesty odporu prof. Galina Efremova DrSc., prof. Galina Efremova DrSc., děkanka Psychologické fakulty, Ruská státní sociální univerzita, Ruská státní sociální univerzita, Moskva Moskva

2  Domácí násilí je traumatizující zkušenost, jejíž následky si obět` nese celý svůj život – fyzické i psychické. Pokud jsou oběťmi či svědky domácího násilí děti, je jejich situace ještě těžší. To vyplývá z jejich větší zranitelnosti a omezeným možnostem jak situaci řešit. jejíž následky si obět` nese celý svůj život – fyzické i psychické. Pokud jsou oběťmi či svědky domácího násilí děti, je jejich situace ještě těžší. To vyplývá z jejich větší zranitelnosti a omezeným možnostem jak situaci řešit.  U dětí, které jsou oběťmi bití, týrání nebo zneužívání, mohou vznikat různé vývojové poruchy, šokové reakce a snahy o únik z této situace, které mohou vést až k sebevražedným myšlenkám či dokonce pokusům.  Všechní víme, že domácí násilí je absolutní zlo a nedovolená věc. Ale co myslí na tento problém veřejnost a jak ho rozumí? Kde je ta čára, která rozhraničují rodičovské potrestání a domácí násilí?

3  Surové zacházení sdětmi bylo tématem sociologického průzkumu, který proběhl v 3 městech Ruské Federace (Iževsk, Samara, Saratov) v 2006 r.  Použené metody: - verbální dotazování v ulicích (expres-dotazování) - 1783 osob, včetně 842 rodičů - verbální dotazování v ulicích (expres-dotazování) - 1783 osob, včetně 842 rodičů - vyplnění dotazníků - vyplnění dotazníků - interview - interview  Účastníky tohoto průzkumu byly různého věku: obyvatelé měst, rodiči neplnoletých, žáci základních škol a odborníci sociálních služeb

4 Výsledku průzkumu Co si lidé myslí na ulicích? verbálním dotazování (1783 osob, vč. 842 rodičů) - 1/3 dotázaných vědí o případech surového zacházení s dětí - 1/2 považují tělesné potrestání za nedovolenou věc - 1/3 se domnívají, že tělesné potrestání je možné používat jako způsob výchovy, ale to záleží na situaci - kolem 10% se domnívají, že bít dětí je možné

5 Výsledku průzkumu 45% rodičů tělesně trestali své děti. Z nich:  Lidi středního věku (36-50 let) dělali to častější (57%).  mladší rodiči (18-35 let) nemají alternativních humanistických nastavení - 43% trestají své dětí.  Starší lidi vypadají humanitnějšími: jen třetina z nich trestali někdy své dětí. Faktem je, že ženy trestají častější (64%), než muži (37%) jelikož v Rusku ženy 2-3krát více tráví čas s dětmi. Faktem je, že ženy trestají častější (64%), než muži (37%) jelikož v Rusku ženy 2-3krát více tráví čas s dětmi. Není žádného genderového rozdílu ve způsobě potrestání – víc 30% používají tělesné tresty (výprask páskem, zbití). Není žádného genderového rozdílu ve způsobě potrestání – víc 30% používají tělesné tresty (výprask páskem, zbití). Jenom 14% rodičů působí na dítě rozhovorem. Jenom 14% rodičů působí na dítě rozhovorem.

6 Výsledku průzkumu Co lidé budou dělat, když se stáli svědky surové zacházení s dětí? Co lidé budou dělat, když se stáli svědky surové zacházení s dětí?  30% respondentů uvědomili, že se ne budou míchat v tuto situaci.  70% se budou snažit zastavit násilí a nějakým způsobem pomoci děcku.  jen 14% znají ten konkretní způsob odporů násilí – vlastní mocí nebo voláním na linku polici, školy, neziskovky a sociálních služeb. Takhle na jedné stráně lidé netolerují surové zacházení s dětmi, nejsou lhostejné k jejich strádáním; na druhé straně jen půlka respondentů pokládají tělesní tresty za nedovolenou věc. Takhle na jedné stráně lidé netolerují surové zacházení s dětmi, nejsou lhostejné k jejich strádáním; na druhé straně jen půlka respondentů pokládají tělesní tresty za nedovolenou věc.

7 Výsledku průzkumu Co si o násilí myslí sami děti a jejích rodiči? Bylo dotazováno 700 žáku od 8 do 14 let a 510 rodičů dětí stejného věku z čtyřech měst (Saratov, Samara, Iževsk, Kazan`). Bylo dotazováno 700 žáku od 8 do 14 let a 510 rodičů dětí stejného věku z čtyřech měst (Saratov, Samara, Iževsk, Kazan`).  Vědí, že praxe násilí existuje nad jejích vrstevníky - 57% dětí.  60% rodičů vědí, že ve známých rodinách mlátí dětí, i jen 12% tvrdí, že v jejích známých rodinách nebijí dětí.  Většina žáků si ne chtějí stěžovat na svých rodiči, takové chtění mají jenom 16% respondentů.

8 Mytologie domácí nasili nad dětí: profesionální nastaveni odborníků Bylo sebráno 41 interview specialistů vůči 20 případů surového zacházení s dětmi (case study, pohovor, analýz dokladů). Vše dotázané vyslovili negativní reakce na nasili, ale zajímavé jsou vysvětlení příčin oné ukrutenství. Bylo sebráno 41 interview specialistů vůči 20 případů surového zacházení s dětmi (case study, pohovor, analýz dokladů). Vše dotázané vyslovili negativní reakce na nasili, ale zajímavé jsou vysvětlení příčin oné ukrutenství.  Za prvé individuální příčiny – psychické zvláštnosti rodičů, zvláštnosti rodinných vztahů.  Za druhé specifika kultury rodičovství – násilí je přírodní zvláštnost rodičovství a její praxe.  Za třetí zdůvodnění legitimita násilí – provinění (např. špatný prospěch, špatné chování) má být potrestané.  Za čtvrté nízká životní kvalita rodin – stres, nedostatek peněz, nedostatečné životní podmínky atd. Všechní interpretace příčin, které používají specialisty je možné předložit jako několik mýtů. Všechní interpretace příčin, které používají specialisty je možné předložit jako několik mýtů.

9 Mytologie domácí nasili nad dětí: profesionální nastaveni odborníků 1. mýtus „Děti jsou zdrojem problém“ prohlašuje, že děti sami provokují násilí а kdyby se chovali slušně tak bude v pohodě – k násilí vede chování oběti. 2 mýtus „Netypická rodina“ – na násilí má vliv demografické charakteristiky a sociální status rodiny (tnz. „mateřská rodina“). Trest závisí na kulturní praxi výchovy. 3 mýtus „Alkoholismus rodí agresi“ – shání příčiny agresí v rodičovském alkoholismu. Ale mezi násilníky většina alkohol nepřijímá a ne kouří. Alkohol je naprosto ne příčina a ospravedlnění agresivního chování. 4 mýtus „Nevyhnutelnost zla“ – tvrdí, že násilí existovalo rozsáhle vždycky a všude, bude existovat i dále. Ale je pozorovaná odlišnost údajů o úrovni násilí v státech CIS a EU – index úmrtnosti kvůli násilí v EU 3-krát nižší.

10 Systém prevence násilí nad dětmi: problémy fungování Vše případy násilí které došli k odborníkům a k soudu jsou nejkrutější (jedná se o životním riziku, traumatismu). Totiž většina případů je neznáma. Vše případy násilí které došli k odborníkům a k soudu jsou nejkrutější (jedná se o životním riziku, traumatismu). Totiž většina případů je neznáma.  rávnická dokázání je složitá věc kvůli: 1) neveřejnosti privátní sféry, 2) souvislosti rodinných příslušníků, 3) nedostatku alternativ vlastní rodině 4) nedokonalosti mechanismu ověření ukrutnosti.  Právnická dokázání je složitá věc kvůli: 1) neveřejnosti privátní sféry, 2) souvislosti rodinných příslušníků, 3) nedostatku alternativ vlastní rodině 4) nedokonalosti mechanismu ověření ukrutnosti.  Zdokonalování systému justice (složite zažalovat trestní stíhání, chybí spolupráce státních orgánů, které mají různé kriteria viny).  Nedostatek humanitnějších trestání (rodinné poradenství, skupinová práce).  Nedostatek veřejní diskusi  Negativní a neobjektivní správy mass media.

11 Systém prevence násilí nad dětmi: problémy fungování  Nutné vysvětlovat dětem jejích práva, učit jich využívat – to je povinnost právníků.  Exitují specifické latentní formy násilí (emocionální a psychologické).  Nedostatek profesionálních sítí, specialisti se v malých obcích a vesničkách cítí sami.  chybí styku a spolupráce mezi státní organizacemi a neziskovkami.  Zlepšení školní psychologické pomoci, profesionální školení psychologů, zvyšování jejích nezávislosti od školní administrace


Stáhnout ppt "Domácí násilí nad dětmi v Rusku: přičiny a cesty odporu prof. Galina Efremova DrSc., prof. Galina Efremova DrSc., děkanka Psychologické fakulty, Ruská."

Podobné prezentace


Reklamy Google