Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PLACENTÁLOVÉ - PLOUTVONOŽCI  Jsou příbuzní šelem.  Jsou to šelmy přizpůsobené životu ve vodě.  Nejblíže mají k medvědům.  Na pevnině se páří, rodí.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PLACENTÁLOVÉ - PLOUTVONOŽCI  Jsou příbuzní šelem.  Jsou to šelmy přizpůsobené životu ve vodě.  Nejblíže mají k medvědům.  Na pevnině se páří, rodí."— Transkript prezentace:

1 PLACENTÁLOVÉ - PLOUTVONOŽCI  Jsou příbuzní šelem.  Jsou to šelmy přizpůsobené životu ve vodě.  Nejblíže mají k medvědům.  Na pevnině se páří, rodí a kojí.  Pětiprsté končetiny mají tvar veslovací ploutve.

2 PLACENTÁLOVÉ - PLOUTVONOŽCI  Zadní končetiny fungují jako ploutev ocasní.  Mohutná vrstva podkožního tuku je chrání proti chladu i proti tlaku.  Pro potápění jsou vybaveni uzavíratelnými ušními a nosními otvory.  Živí se hlavně rybami.

3 PLACENTÁLOVÉ - PLOUTVONOŽCI a) Tuleň obecný  Další názvy: tuleň atlantský, tuleň ostrovní  Obývá pobřežní část a ostrovy v severních oblastech Atlantského a Tichého oceánu.  V evropských vodách se vyskytuje od Belgie po Island, kde se drží v mělkých vodách při pobřeží s písčitým dnem.

4 PLACENTÁLOVÉ - PLOUTVONOŽCI

5  Mohou se vyskytovat i ve sladké vodě, dokonce se nachází i několik set kilometrů od ústí řeky.  Pevný vztah tuleně obecného ke svému revíru napomáhá k tvorbě odlišných ras.  Vytváří stáda i o 50 jedincích.

6 PLACENTÁLOVÉ - PLOUTVONOŽCI  Loví hlavně ryby, které dokáže vybrat i z rybářských sítí.  Další složkou jeho jídelníčku jsou sépie, krabi a korýši.  Denně spotřebuje až 6 kilogramů ryb.  Hmotnost: až 150 kg, přičemž samice jsou menší než samci.

7 PLACENTÁLOVÉ - PLOUTVONOŽCI  Tuleň obecný má většinou tmavě nebo světle šedohnědou barvu těla s malými kroužky a skvrnami, avšak zbarvení se může lišit.  Vousy má tuhé bílé a odstávají od kulaté hlavy.  Obvykle pobývá pod vodou okolo 5 minut, v případě nebezpečí vydrží pod hladinou i mnohem déle.

8 PLACENTÁLOVÉ - PLOUTVONOŽCI  Ve vodě se orientuje pomocí zraku i sluchu.  Tuleň obecný je rychlý a hbitý plavec.  Ve vodě tráví většinu času.  Na písčitý břeh vylézá kvůli odpočinku.  Kosatka dravá a žraloci se řadí mezi jeho přirozené nepřátelé.

9 PLACENTÁLOVÉ - PLOUTVONOŽCI  Z kůží mláďat se mohou dělat tulení kožíšky.  Vzhledem k tomu, že loví komerčně významné ryby, se může dostat do konfliktu s rybáři.  Samci svádí boje o samice, nevytváří si však harémy.  Tuleň obecný se páří koncem léta ve vodě.

10 PLACENTÁLOVÉ - PLOUTVONOŽCI

11  Po 11 měsících březosti vrhá samice jedno až dvě mláďata na souši.  Při narození dosahuje mládě 65 – 100 cm a 8 – 15 kg.  Po osmi měsících od narození se pohybují tuleni obecní samostatně.  Samec dosahuje pohlavní zralosti ve 4 – 5 letech života.

12 PLACENTÁLOVÉ - PLOUTVONOŽCI

13  Samice se dožívají až 35 let a samci 25 let, nejvyšší možný dosažený věk se liší podle poddruhů.  U nás ho chovají zoo Jihlava a Ústí nad Labem.  K rozmnožování v zajetí dochází jen zřídka.  Díky rychlému strávení potravy se musí krmit 2 – 3 krát denně

14 PLACENTÁLOVÉ - PLOUTVONOŽCI

15

16

17

18 b) Mrož lední  Převážně se živí živočichy žijícími při mořském dně (červi, mlži, plži), ale nepohrdne ani rybou.  Za potravou se potápí až do sta metrů po dobu i 25 minut.  Zde vyhledá potravu pomocí vousů na čenichu a díky proudu vystřikovaného z tlamy ji vyhrabe.

19 PLACENTÁLOVÉ - PLOUTVONOŽCI

20  Takto vyhrabanou potravu nasaje jako vysavačem, oddělí měkkou část od skořápek či lastur a zaslouženě si pochutnává.  Hmotnost :  Samice váží 800 kg, samec 1 500 kg, avšak může dosáhnout i hmotnosti 2 500 kg.

21 PLACENTÁLOVÉ - PLOUTVONOŽCI

22  Rozlišujeme dva poddruhy (rasy) : mrož lední atlantský a mrož lední pacifický.  Mrož lední je druhým největším ploutvonožcem hned po rypouši sloním.  Přední ploutve mají 65 cm na délku a 37 cm na šířku, zadní jsou jen o trochu menší.

23 PLACENTÁLOVÉ - PLOUTVONOŽCI

24  Kůže je u mláďat stejnoměrně pokryta jemnou srstí, které s věkem ubývá.  U starších jedinců můžeme vidět šedou až skořicově hnědou pokožku, avšak s delší dobou pobytu na slunci se mění v růžovou až rudou.  Funkci tepelné izolace plní u mrože velmi silná vrstva tuku.

25 PLACENTÁLOVÉ - PLOUTVONOŽCI  Čenich má tupý s hustými vousy.  Z pusy mu čouhají dlouhé charakteristické horní špičáky, které nemají kořen.  Ve věku 4 až 5 měsíců mu začnou vyčnívat z tlamy a postupně mu rostou, přičemž mohou dorůst až do délky 50 cm, u samic až 75 cm délky.

26 PLACENTÁLOVÉ - PLOUTVONOŽCI

27  Tyto kly slouží jak k trhání potravy, tak i k boji mezi samci.  Mrož lední žije ve skupinách či stádech, v kterých si staří samci drží harém samic.  Rozmnožování :  K páření dochází v období dubna až června. Březost trvá 12 měsíců. Při narození dosahuje malý mrož délky až 1,2 metru a hmotnosti 75 kg.

28 PLACENTÁLOVÉ - PLOUTVONOŽCI

29  O mládě je ve stádu dobře postaráno.  Samice si své mládě velmi dobře brání a v případě, že mládě osiří, adoptuje ho jiná samice.  U samců dochází k boji o samice, při kterém vystavují své kly soupeřům na odiv a případně s nimi i bojují.

30 PLACENTÁLOVÉ - PLOUTVONOŽCI

31 VÝSKYT

32 PLACENTÁLOVÉ - PLOUTVONOŽCI  Vítěz získá lepší pozici na shromaždišti,  což znamená i lepší přístup k samicím.  Při těchto bojích někdy dochází i k bodným ranám, avšak většinou nejsou smrtelné, a tak mají starší samci množství jizev.  Většina samců se začíná pářit zhruba ve věku deseti let.

33 PLACENTÁLOVÉ - PLOUTVONOŽCI

34 c) Lachtan hřívnatý  Vyskytuje se na pobřeží a pobřežních ostrovech Jižní Ameriky od Peru až k jižní Brazílii.  Obývá vody s písčitým či plochým skalnatým pobřežím.  Jeho populace je odhadována na 265 000.

35 PLACENTÁLOVÉ - PLOUTVONOŽCI Potrava :  Živí se rybami, korýši, hlavonožci a tučňáky.  Jakmile uloví tučňáka, odebírá se s ním do hlubších vod, kde smýkáním zbaví tělo kůže. Hmotnost :  Samec váží kolem 300 kg, samice zhruba 150 kg.

36 PLACENTÁLOVÉ - PLOUTVONOŽCI Popis :  Lachtan hřivnatý má velmi velkou hlavu.  Srst má charakteristickou hnědou barvu.  Své jméno dostal podle prodloužené srsti na krku, která připomíná hřívu.  Patří mezi výborné plavce a ve vodě vydrží i několik hodin.

37 PLACENTÁLOVÉ - PLOUTVONOŽCI  Byl vybíjen kvůli své kůži a obavám rybářů, kteří ho považovali za svého konkurenta.  Dnes jejich stav stabilizován.  Mezi jeho přirozené nepřátele patří žraloci a kosatky.

38 PLACENTÁLOVÉ - PLOUTVONOŽCI

39 Rozmnožování :  Samci dosahují pohlavní dospělosti v 5 – 6 letech, samice ve 4 – 6 letech.  V době rozmnožování si samec v kolonii vytváří určité místo, které brání před ostatními samci, a láká partnerku.  Ti nejsilnější mohou mít až 80 samic, většinou však harém nečítá více jak 20 zvířat.

40 PLACENTÁLOVÉ - PLOUTVONOŽCI

41  V tomto období nepřijímají žádnou potravu, a tak využívají své zásoby podkožního tuku.  Rodí jedno mládě.  Průměrný samec váží při narození 13,7 kg a měří 82 cm, samice 12,3 kg a 79 cm. Novorozené mládě je černé a v průběhu několika měsíců se zbarví do hnědé až hnědočervené.

42 PLACENTÁLOVÉ - PLOUTVONOŽCI

43  Ve věku 3 – 4 týdnů začne malý lachtan hřivnatý plavat a ani ne ve dvou měsících je skvělým plavcem.  Dožívá se až 25 let. Chov :  Patří mezi méně často chované druhy lachtanů.  Rozmnožuje se i v zajetí.  U nás ho chová např. Zoo Liberec a Zoo Zlín.


Stáhnout ppt "PLACENTÁLOVÉ - PLOUTVONOŽCI  Jsou příbuzní šelem.  Jsou to šelmy přizpůsobené životu ve vodě.  Nejblíže mají k medvědům.  Na pevnině se páří, rodí."

Podobné prezentace


Reklamy Google