Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Ohrožené druhy zvířat AfrikA.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Ohrožené druhy zvířat AfrikA."— Transkript prezentace:

1 Ohrožené druhy zvířat AfrikA

2 Afrika - kolébka lidstva s nejúžasnější faunou a florou světa.
Afrika - kontinent unikátní velkými počty divokých zvířat nad jejichž krásou se tají dech. Afrika – kontinent s neuvěřitelným počtem živočišných a rostlinných druhů, které se nikde jinde na světě nevyskytují. Afrika - magický kontinent plný tajů a kouzel, avšak zdá se, jakoby hlavní kouzelník někde zapomněl svoji kouzelnou hůlku, která by udržovala rovnováhu mezi světem lidí a zvířat.

3 Divoká příroda je dnes soustředěna pouze v národních parcích a rezervacích. Africké savany patří mezi nejbohatší travní ekosystémy světa s velkým zastoupením endemických druhů savců. Vodní a zejména bažinaté plochy představují velmi citlivé ekosystémy s největší biodiverzitou na Zemi. Působením člověka však došlo k degradaci původního prostředí na většině kontinentu, řada druhů byla vyhubena (např. zebra kvaga, antilopa modrá, aj.), mnoho druhů žije na hranici vyhynutí (nosorožec tuponosý, voduška červená, gorila horská).

4 zebra Grévyho

5 Zebra Zebra je označení pro jeden ze tří podrodů kopytníků, jejichž srst je charakteristicky bílo-černě pruhovaná („zebrovaná“). Tito zástupci skupiny koňovitých lichokopytníků žijí obvykle v rodinných skupinách, které jsou tvořeny jedním hřebcem, doprovázeným klisnami a mláďaty. Zebra se dožívá 30 až 40 let.

6 Výskyt Rozdělení zeber
zebra stepní zebra horská zebra Grévyho zebra kvaga (Byla vyhubena.)

7 Zebra v ohrožení Zebra Grévyho je největší a nejdivočejší ze tří druhů zeber. Tato zebra žije pouze v Keni a Etiopii. Z přirozených predátorů tuto zebru loví pravidelně pouze lvi, kterých žije v celé Keni sotva a lvi tak logicky nemají na stavy zeber prakticky žádný vliv. Za drastický úbytek tohoto druhu může samozřejmě člověk, který zebry připravil o jejich biotopy a zebry tak silně pociťují neblahý vliv neustále rostoucí lidské populace v Africe.

8 Od roku 1970, tyto zebry ztratili obrovské oblasti, ve kterých dříve žily právě kvůli lidskému osídlování a zemědělství. Výsledek je pro tento druh snad až příliš krutý. Populace zebry Grévyho čítá nyní jen až zvířat. Několik organizací v Africe nyní velmi rychle pracuje na záchraně tohoto nádherného druhu. Dalšími hrozbami jsou pytláci. Pastevci často blokují zebrám přístup k vodě, protože se snaží napojit vlastní dobytek. Zebry potom logicky trpí nedostatkem vody, na které jsou závislé a také nemocemi – zejména antraxem a různými nemocemi přenášenými klíšťaty. Dalším problémem je stále častější křížení se zebrou stepní.

9 Žirafa Rothschildova

10 Žirafa Rothschildova Žirafa Rothschildova je druhým nejvíce ohroženým poddruhem žirafy jen s několika sty žijícími jedinci. 

11 Historie Před hodně lety na žirafách nic moc zajímavého nebylo, krk moc dlouhý neměly. Později byla objevena pralesní žirafa zvaná okapi, mezitím mnoho dalších poddruhů a potom žirafa Rotschildova, která je dnes nejznámější žirafou.

12 Okapi

13 Ohrožení Žirafa patří mezi nejznámější a také nejkrásnější zvířata. Stejně jako u ostatních a známých zvířat Afriky, ale málokdo tuší, že některé z žirafích poddruhů jsou těsně před vyhubením. Populace žiraf se zmenšují zejména díky mizení jejich přirozeného prostředí. Obrovské oblasti ve kterých dříve žily, jsou dnes rozdrobeny na malinká území, ve kterých jsou žirafy dále pronásledovány a zabíjeny například lovci trofejí nebo pytláky. Někdy jsou žirafy zabíjeny pouze kvůli svému ocasu, ze kterého se vyrábí suvenýry pro turisty nebo je používán k odhánění hmyzu.

14

15 Slon africký

16 Slon africký je největší žijící suchozemské zvíře
Slon africký je největší žijící suchozemské zvíře. Sloni jsou velmi společenská zvířata, která mají silné sociální vazby na členy své rodné skupiny. Člověk tyto vazby násilím přerušuje a sloni se na některých místech Afriky začínají bránit.

17 Počty slonů v Africe Podle některých odhadů žilo v Africe dříve kolem 10 milionů slonů. Dnes se jejich stavy odhadují někde kolem až To znamená, že jsme vyhubili více jak 90% slonů hlavně kvůli slonovině, ze které se vyrábějí suvenýry nebo reklamní předměty. Největší hrozbou pro slony, ale to platí i pro ostatní africká zvířata, jsou lidé a jejich populační exploze.

18 Hrozby Sloni jako největší africká zvířata, pro které bylo dříve přirozené migrovat za vodou nebo potravou i stovky kilometrů, tímto velmi trpí. V neposlední řadě také silná populační exploze domorodého obyvatelstva vede k tomu, že všechna divoká zvířata ztrácí svůj biotop doslova před očima. Slony také občas zabíjí například masajové, protože jim sloni příležitostně zabíjí dobytek. Sloni pak trpí velkými bolestmi, když mívají v těle například zapíchnuté oštěpy.

19 Nosorožec

20 Ohrožení Nosorožec dvourohý i nosorožec tuponosý patří mezi kriticky ohrožená africká zvířata. Jsou zabíjeni pytláky zejména kvůli svým rohům. Co je ale neuvěřitelné, že je dnes možné si zaplatit jeho lov!!!!!!!!!

21

22 Gorila

23 Gorily horské asi nejvíc proslavila Dian Fossey, která se nejvíc zasloužila o to, že na světě zbývají alespoň poslední zbytky těchto nádherných zvířat. Za svoji snahu zaplatila cenu nejvyšší. V roce 1985 byla zabita pytláky.

24 Počty goril v Africe V Africe najdeme dva druhy goril - gorilu východní a gorilu západní. Gorila východní se dělí na dva poddruhy. Prvním je Gorila horská  je kriticky ohrožena. Tuto gorilu nenajdeme v žádné ZOO na světě. Gorily horské najdeme ve dvou izolovaných populacích. Druhým poddruhem gorily východní je Gorila nížinná - kterých žije přibližně  

25 Hrozby Stavy goril jsou už několik desetiletí decimovány zejména kvůli neustále probíhajícím vojenským konfliktům v různých částech Afriky. Dalším důvodem jsou opět lidé, kteří postupně zabírají zbytky gorilích biotopů. Vytlačují gorily a zmenšují tím jejich teritoria drastickým způsobem, ať už se jedná o kácení horských lesů pro palivo nebo o zemědělce.

26

27 Gepard

28 Gepard Gepard je nejrychlejší zvíře pohybující se po zemi.
Každý do viděl jeho úchvatný sprint na afrických pláních, patří mezi hrstku šťastlivců, kteří měli to štěstí a byli svědky jeho obrovského zrychlení z 0 na 100 km/h do 3 sekund.

29 ohrožení Tohle úžasné zvíře je kriticky ohroženo a v moha zemích je již vyhuben. Po celé Africe zbývají již jen malá a silně fragmentovaná území, na kterých geparda najdeme.

30

31 Pes hyenový

32 Pes hyenový nepatří mezi známá a příliš oblíbená zvířata
Pes hyenový nepatří mezi známá a příliš oblíbená zvířata. V médiích je totiž neznalými autory často označován za krvežíznivého zabijáka a tak o jeho vlastnostech mají lidé často zkreslené představy.

33 Výskyt:  Tento divoký africký pes byl kdysi široce rozšířen po celé Africe. Jeho populace se ale snižuje protože je stále pronásledován, chytán do pastí a nastražených ok i střílen, ale i neúmyslně zabíjen vozidly na afrických cestách a silnicích. Trpí ztrátami životního prostředí i nemocemi, jako psinkou a vzteklinou, přenášenými domácími psy.

34 Ohrožení Mimo jiných šelem ho zabíjí nemoci, kterým není schopen čelit. Některé z nich pochází například od domácích zvířat. Farmáři a domorodci ho také považují za škodnou a mají na něj spadeno. V neposlední řadě je zabita spousta psů auty na silnicích, protože jejich teritoria jsou obrovská. Psi jsou schopni za den běžně urazit desítky kilometrů a střetů na silnicích proto přibývá. V celé Africe zbývá podle posledních odhadů asi  posledních zvířat, což je alarmující stav a právě je poslední čas pokusit se zachránit poslední zbytky těchto nádherných šelem.

35 Fotogalerie

36 Afrika je jediný kontinent, na kterém žijí poslední zbytky divokých zvířat ve velkých počtech. Jejich stavy se ovšem snižují obrovskou rychlostí. Ničení Afriky pokračuje mílovými kroky a jsme pravděpodobně jedna z posledních generací, která má možnost vidět velká stáda zvířat v divočině.  Proč chránit zvířata?  Čísla hovoří jasně. Například počet slonů v Africe byl v první polovině minulého století odhadován na 10 milionů kusů a dnes jich přežívá kolem tisíc. Stavy nosorožců byly odhadovány až na 1 milion jedinců, dnes jich zbývá několik a tak bychom mohli pokračovat i s jinými druhy zvířat.

37 zPRACOVALY: Daniela Svobodová Nikola Holubková Kristýna Krykorková

38 Čerpání http://www.google.cz


Stáhnout ppt "Ohrožené druhy zvířat AfrikA."

Podobné prezentace


Reklamy Google