Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Látky jsou složeny z částic, které se pohybují

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Látky jsou složeny z částic, které se pohybují"— Transkript prezentace:

1 Látky jsou složeny z částic, které se pohybují
Zapiš si! (Učebnice strana 29 – 31) Už starořečtí filozofové tušili, že různé vlastnosti látek souvisí s tím, že všechny látky se skládají z nepatrných částic. Předpokládali, že různé látky se skládají z různých částic. Tyto domněnky se podařilo experimentálně popvrdit až o mnoho století později díky speciálním mikroskopům.

2 Rozstříknutí vody rozprašovačem
Voda z nádoby se rozstřikuje na malinké kapky, které nevidíme.

3 Vyluhování sáčku čaje ve vodě.
Do sklenice vložíme sáček čaje a opatrně zalejeme vodou. Přestože nebudeme vodu ve sklenici promíchávat, po určité době se voda ve sklenici obarví.

4 Částice vody i barviva čaje se ve sklenici neustále neuspořádaně pohybují všemi směry. To umožňuje pronikání částic jedné látky mezi částice jiné látky. Samovolné pronikání částic jedné látky mezi částice jiné látky nazýváme difuze.

5 V roce 1827 pozoroval skotský botanik Robert Brown zrnka pylu v kapce vody a zjistil jejich trhavý pohyb. Částice vody se neustále neuspořádaně pohybují a přitom narážejí do pylových zrnek (nebo jiných částeček) ze všech stran. Tím se tyto částečky posouvají a otáčejí. Výsledkem je trhavý neuspořádaný pohyb těchto částeček nazývaný Brownův pohyb. Difuze i Brownův pohyb nepřímo potvrzují, že částice, ze kterých jsou složeny látky, se neustále a zcela neuspořádaně pohybují. Zapiš si! Všechny látky jsou složeny z částic nepatrných rozměrů. Částice látek se neustále neuspořádaně pohybují. O tomto pohybu částic nepřímo svědčí Brownův pohyb a difuze. Otázky a úlohy k opakování – učebnice strana 31.


Stáhnout ppt "Látky jsou složeny z částic, které se pohybují"

Podobné prezentace


Reklamy Google