Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autobiografie. Albert Schweitzer. Český jazyk 2. stupeň ZŠ Eva Beranová, Základní škola Klatovy, Čapkova 126 1.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autobiografie. Albert Schweitzer. Český jazyk 2. stupeň ZŠ Eva Beranová, Základní škola Klatovy, Čapkova 126 1."— Transkript prezentace:

1 Autobiografie. Albert Schweitzer. Český jazyk 2. stupeň ZŠ Eva Beranová, Základní škola Klatovy, Čapkova 126 1

2 Dokážeme vysvětlit? Budoucnost lidstva závisí na tom, aby se každý na svém místě snažil vůči ostatním lidem chovat jako opravdový člověk.

3 Autor citátu Albert Schweitzer Budoucnost lidstva závisí na tom, aby se každý na svém místě snažil vůči ostatním lidem chovat jako opravdový člověk.

4 Albert Schweitzer Narodil se 1875 v Alsasku (území patřilo Německu, pak Francie). Velmi nadaný, v předškolním věku hrál na klavír, pak na varhany. Studoval filosofii a teologii. Byl úspěšný, vydával filosofická, teologická i hudební díla. Potřebuješ najít význam některého slova z tohoto textu?

5 a)KINO, VE KTERÉM MŮŽEME FILM SLEDOVAT Z AUTA b)AUTOMOBIL JEZDÍCÍ NA BIOODPAD c)VLASTNÍ ŽIVOTOPIS d)GRAF VLASTNÍHO ŽIVOTA Může ti poradit:

6 Z Wikipedie: Autobiografie (z řeckého auton „vlastní“, bios „ži vot“ a graphein „psát“) je epický literární žánr spočívající v autorově vylíčení vlastního života, popřípadě některých jeho úseků.epickýliterárnížánr

7 ČEŇKOVÁ, Jana; DEJMALOVÁ, Kateřina; MARINKOVÁ, Helena. Čítanka pro 7. ročník základní školy a pro odpovídající ročníky víceletých gymnázií. Praha : Fortuna, s. Albert Schweitzer: Z mého života a díla strana

8 Albert Schweitzer: Z mého života a díla Čítanka str odstavec přečti a vyhledej odpovědi a)Kterou školu začal studovat ve 30 letech? b)Kde chce později působit? c)Proč se takto rozhodl? Když bylo Schweitzerovi třicet let… a)medicína b)rovníková Afrika c)Připadalo mi nepochopitelné, že bych mohl žít šťastně, když jsem kolem sebe viděl tolik lidí zápasit s utrpením a starostmi.

9 Albert Schweitzer: Z mého života a díla Čítanka str odstavec (Nejméně rozumné…) Čítanka str odstavec Proč nejel do Afriky jako misionář? Kde získal peníze na studia medicíny?

10 Albert Schweitzer: Z mého života a díla Čítanka str Co museli nakoupit? 2.Jak přistupoval k psaní objednávek a podobným nepříjemným záležitostem? 3.Proč se mu dařilo získávat peníze, přestože měl zatím jen plány a ne výsledky?

11 Albert Schweitzer: Z mého života a díla Čítanka str Srovnej s textem na str. 82 a zjisti, jak dlouho se Schweitzer připravoval. 2.V kterém místě se usadili? 3.Proč bylo výhodné, že se usadili u řeky Ogoué? 4.Které nemoci často léčil?

12 Cíl cesty Lambaréné (tehdy Francouzská rovníková Afrika, dnes Gabon)

13 Albert Schweitzer: Z mého života a díla Dočteme další vzpomínky Vyprávěj, co tě nejvíce zaujalo Albert Schweitzer s africkým dítětem

14 Lambaréné Albert Schweitzer pokračoval i v Africe v psaní knih. Občas z Lambaréné odjížděl, ale strávil tam většinu života. Vybudoval velkou a úspěšnou nemocnici.

15 Albert Schweitzer Tato tři jména spojuje cena, kterou A. Schweitzer získal v r Která cena to je? Jaroslav Heyrovský A. Schweitzer Jaroslav Seifert Nobelova cena cs.wikipedia.org/wiki/Nobelova_cena

16 Ve svém Lambaréné A. Schweitzer zemřel v roce v devadesáti letech

17 Vyber si citát A. Schweitzera a napiš krátké zamyšlení nad těmito slovy Nechť každý usiluje v tom prostředí, v němž žije, aby projevil svému bližnímu opravdový humanismus, na němž záleží budoucnost lidstva. Nikdo nesmí zavírat oči a myslet si, že utrpení, od něhož se odvrátil, vlastně neexistuje.

18 Něco navíc Pocta Albertu Schweitzerovi - Sláva (Rangers) Česká televize (12 minut) svedci/ albert-schweitzer/ Studentská expedice Lambaréné z Prahy Píseň Dokument A později D

19 Zdroje: ČEŇKOVÁ, Jana; DEJMALOVÁ, Kateřina; MARINKOVÁ, Helena. Čítanka pro 7. ročník základní školy a pro odpovídající ročníky víceletých gymnázií. Praha : Fortuna, s %20in%20Lambarene%20(1933).jpg &tbs=lr:lang_1cs&tbm=isch&tbnid=4Xcewm8pNzumpM:&imgrefurl=http://www.flickr.com/photos/mo odyworld/ /&docid=fqBtJH6s6EuEYM&w=500&h=333&ei=D15iTqrHH6Tc4QTzyfG_Cg&zoom= 1&iact=rc&dur=360&page=5&tbnh=125&tbnw=167&start=130&ndsp=33&ved=1t:429,r:11,s:130&tx=7 0&ty=69 schweitzer/


Stáhnout ppt "Autobiografie. Albert Schweitzer. Český jazyk 2. stupeň ZŠ Eva Beranová, Základní škola Klatovy, Čapkova 126 1."

Podobné prezentace


Reklamy Google