Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Staré Vsi nad Ondřejnicí

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Staré Vsi nad Ondřejnicí"— Transkript prezentace:

1 Staré Vsi nad Ondřejnicí
Z Ostravy-Zábřehu do Staré Vsi nad Ondřejnicí Foto: tondakov Květen 2011

2 Kousek za Ostravou,na cyklostezce ze Staré Bělé směrem na Krmelín
se objeví za dobrého počasí toto nečekaně krásné panorama Beskyd v popředí s pásy ostře žluté řepky, či ostrůvky vlčích máků nebo zralého obilí.

3

4

5 Tento a další záběry jsou z Krmelína, z mírného kopečku pod vodárenskou věží.Pak už jedeme do skoro neznámé Staré Vsi nad Ondřejnicí s bíle zářícím krajkovím sgrafit barokní tvrze a ještě starším kostelíkem.

6

7

8

9

10 Půvabný kostelík sv.Jana Křtitele ve Staré Vsi nad Ondřejnicí byl vystavěn na místě staršího kostela v letech 1587 – 1589 Ctiborem Syrakovským z Pěrkova. Posvěcen byl 28. dubna 1591 olomouckým biskupem Stanislavem Pavlovským; slavení patrocinia (zasvěcení kostela) bylo pak ustanoveno na nejbližší neděli po 29. srpnu.

11 Kostelík byl rozsáhle opraven
v letech za přispění dárců uvedených na pamětní destičce.

12 Kostel je jednolodní stavba s pětibokým závěrem a průčelní kvadratickou věží pevnostního charakteru.Stavbu zevně podepírá řada klenáků, presbytář uzavírá křížová klenba.

13

14 Interiér kostela sv.Jana Křtitele zdobí především kvalitní sochařské práce neznámých kameníků-renesanční náhrobníky rodu Syrakovských.Zleva : Jaroš Syrakovský,jeho žena Kateřina Petřvaldská, rytíř Ctirad Syrakovský a jeho manželka Alina z Víckova.

15 Ctibor Syrakovský. Jaroš Syrakovský
Zámek a kostel stavěli v letech 1560 – 1589).

16 Presbytář- Vlevo- portál vchodu do sakristie. Nahoře- křížová klenba,svorník zobrazuje erb rodu Syrakovských

17

18 V roce 2000 byla pod vrstvami nátěrů objevena renesanční freska s biblickým výjevem na motiv Kalvarie s figurami Krista,Arona a Mojžíše. Restauraci provedla akad.malířka Romana Balcarová v následujících dvou letech. Nahoře jsou sondy po po objevu fresek, vlevo pohled po restaurování.

19

20 Kvalitní náhrobek rodiny Sládků – před vchodem do kostela.

21 První pohled na zámek od zrekonstruovaného parčíku a starobylé studny.

22 Zámek ve Staré vsi nad Ondřejnicí upoutá už z dálky zářící zdobenou fasádou. Znalci a milovníci umění ocení jeho slohovou čistotu, která jej řadí k architektonickým klenotům renesančního stavitelství na severní Moravě a ve Slezsku. Sídlem majitelů vsi byla původně středověká tvrz. Změnu přinesl až příchod pana Jaroše Syrakovského, vrchnostenského úředníka na Hukvaldech, roku Ten se rozhodl vybudovat pohodlné a výstavné rodinné sídlo, jak tehdy velel duch renesanční doby. Vznikl tak třípodlažní zámek s téměř čtvercovým půdorysem, s vnitřním malým nádvořím zdobeným otevřenými arkádami a představěnou věží. Stavba probíhala asi v letech Na otcovo dílo navázal syn Ctibor, komorník biskupa Viléma Prusinovského z Víckova a nejvyšší písař markrabství moravského. Jeho postavení a finanční možnosti mu umožnily zámek asi v letech dostavět a zejména vyzdobit - po italském vzoru a zřejmě i s přispěním italských kameníků a malířů - kamennými interiérovými portálky a sgrafitovou výzdobou. Sgrafitáři využili kombinace psaníčkového sgrafita s tvorbou figurální. Můžeme tak sledovat výjevy z bible, zachycení epizod z bojů s Turky i vyobrazení šlechticů. Lunetová římsa je zdobena freskovou malbou. Podobu obou stavitelů zámku zachytili neznámí kameníci v pískovcových figurálních náhrobcích umístěných v nedalekém kostele svatého Jana Křtitele.

23

24 Erb stavitele zámku Jaroše Syrakovského z Pěrkova a jeho druhé manželky Kateřiny
Petřvaldské z Petřvaldu

25 Restaurovaná renesanční fasáda je skvostná a v lokalitě průmyslového ostravska naprosto nečekaná, také není příliš známá.Upoutá každého, kdo se zde na trase Ostrava-Mošnov zastaví. Při tom byla tato krása po mnoha staletích „objevena“ pod opadávající omítkou v roce 1916 – tehdy ovšem byly zcela jiné starosti. Až po roce 1935 započal s její obnovou prof.Blažíček.Další etapa-asi v dnešní podobě-započala v roce 1953.

26

27

28

29 Renesanční arkády uvnitř zámku obíhají všechny čtyři strany a jsou třípodlažní.
V dnešní době slouží ke koncertům a folklorním slavnostem.

30 V přízemí nesou arkády osmiboké
pilíře,v patře jsou hladké,válcovité, stojí na patce a zakončené jsou nízkou hlavicí.

31

32 Vjezd do zámku ,vlastně průchod zámeckou věží, má křížovou hřebín-
kovou klenbu.

33 Symboly a ornamenty jsou jedinečné tím,že
se neopakují a nejsou ani přisně souměrné.

34

35

36

37 Louka nad zámkem i samotné nádvoří s arkádami slouží k pořádání pěveckých i folklorních vystoupení a to ne jen domovského souboru Ondřejnica a Ondřejnička.

38 K O N E C


Stáhnout ppt "Staré Vsi nad Ondřejnicí"

Podobné prezentace


Reklamy Google