Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

OSMÝ DIV SVĚTA? Úžasné chrámy tajně vytesané pod zemí „paranormálním“ excentrikem. Vnořené do úpatí Alp v severní Itálii, 50 km od starodávného.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "OSMÝ DIV SVĚTA? Úžasné chrámy tajně vytesané pod zemí „paranormálním“ excentrikem. Vnořené do úpatí Alp v severní Itálii, 50 km od starodávného."— Transkript prezentace:

1 OSMÝ DIV SVĚTA? Úžasné chrámy tajně vytesané pod zemí „paranormálním“ excentrikem. Vnořené do úpatí Alp v severní Itálii, 50 km od starodávného města Turín, leží údolí Valchiusella. Jsouc poseta středověkými vesnicemi, je scenérie horských kopců vskutku malebná. Ale hluboko pod zemí, pohřben do staré skály, se ukrývá největší div této oblasti. Zde, 30 metrů pod povrchem a skryto před zraky veřejnosti, leží úžasné tajemství – takové, které si řeklo o srovnání s proslulým městem Atlantis a kterému začala italská vláda přezdívat "osmý div světa". Na vlnité cestě pod povrch hory se na pěti úrovních nachází devět zdobných chrámů, jejichž rozměry a bohatá výzdoba berou dech. Postaveny jako trojrozměrná kniha vykreslující historii lidstva jsou propojeny stovkami metrů bohatě zdobených tunelů a zabírají téměř m² – jen pro srovnání: Big Ben má obsah asi 500 m²

2 Síň Země: Nádherná prostora zbudovaná podle „nadpřirozené“ vize svého tvůrce

3 Světelná fantazie: obrovský skleněný dóm Síně zrcadel

4 Jen málo lidem byl vstup povolen a mohli tak spatřit tyto divy.
Dokonce si italská vláda ještě před několika lety nebyla ani vědoma jejich existence. Ale „Chrámy Damanhur“ nejsou žádným odkazem nějaké dlouho ztracené civilizace, jsou dílem 57letého bývalého pojišťovacího agenta ze severní Itálie, který inspirován vizí z dětství započal s kutáním ve skále. Vše začalo počátkem šedesátých let, kdy bylo Obertu Airaudimu deset let. Tvrdí, že od raného věku zažíval vize toho, co věřil, že je minulým životem, ve kterém existovaly nádherné chrámy. V okolí těchto vysněných chrámů žila vysoce vyspělá společenství, která se těšila idylické existenci, v níž všichni lidé pracovali pro společné dobro. Aby to bylo ještě bizarnější, Oberto zjistil, že má nadpřirozené schopnosti: dar "dálkového vidění" – schopnost cestovat okem své mysli a podrobně popsat obsah jakékoliv budovy.

5

6 „Mým cílem bylo vytvořit chrámy z mých vizí,“ říká Oberto, který dává přednost používání jména "Falco", začal s kopáním zkušební šachty pod domem jeho rodičů, aby lépe pochopil principy hloubení.

7 tunelů umožňují dokonalou cirkulaci vzduchu
Dechberoucí: stovky metrů tunelů umožňují dokonalou cirkulaci vzduchu

8 Ale teprve když začal s úspěšnou kariérou pojišťovacího agenta, počal hledat svoji perfektní lokalitu. V r si vybral odlehlé horské úpatí, kde cítil, že tvrdá skála bude schopna udržet struktury, jež měl ve své mysli. Na úpatí si postavil dům a pak se sem Falco přestěhoval s několika přáteli, kteří sdíleli jeho vizi. Za použití kladiv a krumpáčů začali s kopáním v srpnu 1978 ve snaze vytvořit chrám Damanhur, pojmenovaný po starobylém podzemním egyptském chrámu, jehož název znamená Město světla. Protože nedostali žádné stavební povolení, rozhodli se podělit se o svůj plán pouze s několika stejně smýšlejícími lidmi. Dobrovolníci, kteří přijeli z celého světa, pracovali ve čtyřhodinových směnách následujících 16 let, aniž by měli nějaké jiné formální plány, než Falcovy nákresy a vize, a financovali to založením malých firem, které sloužily místní komunitě. V r bylo již několik z devíti komor hotových a obsahovaly úžasné nástěnné malby, mozaiky, sochy, tajné dveře a barevná skleněná okna. Ale doba tajemství pomalu odeznívala.

9 Dům tajemství: Pod tímto domem se nachází chrám Damanhurian, který je jedním z nejrozlehlejších chrámových komplexů na světě

10

11 Síň sfér: Tvůrce Oberto Airaudi postavil své výtvory na nádherných vizích

12 Poprvé, když sem policie dorazila, to bylo na základě obvinění z daňových úniků, a přesto zůstaly chrámy neobjeveny. Ale o rok později policie na komunitu zaútočila a dožadovala se: "Ukažte nám ty chrámy, nebo srovnáme dynamitem celé úbočí." Falco a jeho kolegové se podvolili a otevřeli tajné dveře, aby odhalili, co se za nimi skrývá. Tři policisté a veřejný žalobce ostýchavě vstoupili, ale když se shýbli, aby spatřili první chrám – nazvaný Síň Země – spadla jim čelist. Uvnitř se nacházela kruhová komora měřící v průměru 8 metrů. Strop ze složitě zdobeného skla podpíral centrální vyřezávaný sloup zobrazující trojrozměrného muže a ženu.

13

14

15 Jasné okno: Výzdoba oken je na motivy oken v kostelech

16 Egyptské nástěnné malby: Umění v Damanhurian je silně ovlivněno jak egyptským, tak keltským stylem

17 „Jsou tu, aby lidem připomenuly, že jsme všichni
Skupina v úžasu kráčela dále, aby zjistila, že vyřezávané sloupy jsou pokryty zlatými plátky do výše přes 8 metrů! Ohromeny tím, co policisté našli, se úřady rozhodly chrámy zabavit jménem vlády. „V okamžiku, kdy zhlédli všechny komory, nám bylo řečeno, abychom v umělecké práci pokračovali, ale abychom přestali s další výstavbou, protože jsme neměli stavební povolení,“ říká Esperide Ananas, který napsal novou knihu s názvem Damanhur, chrámy lidstva. Nakonec jim bylo uděleno zpětné povolení a dnes mají „Damanhuriané“ dokonce i svou vlastní univerzitu, školy, obchody s organickými potravinami, vinice, farmy, pekárny a ekologické domy, které získaly ocenění. Neuctívají žádného spirituálního vůdce, ačkoliv jejich chrámy se staly místem skupinových meditací. „Jsou tu, aby lidem připomenuly, že jsme všichni schopni konat mnohem víc, než si myslíme, a že skryté poklady lze nalézt uvnitř každého z nás, jakmile zjistíte, jak se k nim dostat,“ říká Falco. a.p.I©Q Zdroj: translation OSUD.cz 2007 by Luboš


Stáhnout ppt "OSMÝ DIV SVĚTA? Úžasné chrámy tajně vytesané pod zemí „paranormálním“ excentrikem. Vnořené do úpatí Alp v severní Itálii, 50 km od starodávného."

Podobné prezentace


Reklamy Google