Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

STRUKTURA A VLASTNOSTI KAPALIN II. Jevy na rozhraní pevného tělesa a kapaliny. Kapilární jevy. Teplotní objemová roztažnost kapalin. VY_32_INOVACE_07-16.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "STRUKTURA A VLASTNOSTI KAPALIN II. Jevy na rozhraní pevného tělesa a kapaliny. Kapilární jevy. Teplotní objemová roztažnost kapalin. VY_32_INOVACE_07-16."— Transkript prezentace:

1 STRUKTURA A VLASTNOSTI KAPALIN II. Jevy na rozhraní pevného tělesa a kapaliny. Kapilární jevy. Teplotní objemová roztažnost kapalin. VY_32_INOVACE_07-16

2 Jevy na rozhraní pevného tělesa a kapaliny Nalijeme-li do nádoby kapalinu, pozorujeme u stěny zakřivení povrchu.  voda nebo líh ve sklenici vytváří dutý povrch, kapalina smáčí stěny.

3 Zakřivení povrchu je výsledkem silového působení částic stěny nádoby a částic kapaliny na částice, které se nachází na rozhraní tělesa a kapaliny. F 1 F 2 F F 1 – síla, kterou působí na molekulu částice stěny nádoby F 2 – síla, kterou působí na molekulu v povrchové vrstvě molekuly kapaliny F – výslednice sil F 1, F 2 směřuje ven z kapaliny, kapalina smáčí stěny.

4  rtuť ve sklenici vytváří vypuklý povrch, kapalina nesmáčí stěny. Výslednice F směřuje dovnitř kapaliny F 1 F F 2

5 Pod zakřiveným povrchem kapaliny při stěnách nádoby, v kapilárách, u kapek a bublin vzniká v kapalině přídavný tlak, který je způsoben pružností povrchové vrstvy- kapilární tlak.  pod dutým povrchem je tlak menší o hodnotu kapilárního tlaku  pod vypuklým povrchem je tlak větší o hodnotu kapilárního tlaku

6 Má-li povrch kapaliny tvar kulového vrchlíku, je hodnota kapilárního tlaku (kapky, bubliny s jedním povrchem) (bubliny se dvěma povrchy)

7 Kapilární jevy Kapilární elevace: Pozorujeme ji u kapalin, které smáčí stěny. V kapiláře zasunuté svisle do nádoby s kapalinou dojde k vzestupu hladiny vzhledem k volné hladině v nádobě. h Příčinou je kapilární tlak pod zakřiveným povrchem. Pod dutým povrchem v kapiláře je tlak menší o hodnotu p k. Z rovnosti tlaků vyplývá: hρg = 2σ/r a pro výšku kapaliny v kapiláře platí:

8 Kapilární deprese: Pozorujeme ji u kapalin, které nesmáčí stěny. V kapiláře zasunuté svisle do nádoby s kapalinou dojde k poklesu hladiny vzhledem k volné hladině v nádobě. h

9 TEPLOTNÍ OBJEMOVÁ ROZTAŽNOST KAPALIN U většiny kapalin se jejich objem s rostoucí teplotou zvyšuje. Pro malé teplotní intervaly za stálého tlaku platí: V = V 1 (1 + β Δ t) V 1 … počáteční objem kapaliny Δ t … změna teploty β … teplotní součinitel objemové roztažnosti kapalin např. voda při 20°C β = 1,8·10 -4 K -1

10 Se změnou teploty kapaliny se mění také její hustota: ρ= ρ 1 ( 1 – β Δ t ) Výjimkou mezi kapalinami je voda. V intervalu 0 – 4°C se její objem zmenšuje, od 4°C se její objem zvyšuje. Hustota vody se tedy v intervalu 0 – 4°C zvyšuje a od teploty 4°C se snižuje. Tento jev se nazývá anomálie vody.

11 2 4 6 8 10 t/°C V Graf závislosti objemu vody na teplotě

12 Děkuji za pozornost. Autor DUM: Mgr. Sylva Divišová Autor obrázků: Mgr. Sylva Divišová


Stáhnout ppt "STRUKTURA A VLASTNOSTI KAPALIN II. Jevy na rozhraní pevného tělesa a kapaliny. Kapilární jevy. Teplotní objemová roztažnost kapalin. VY_32_INOVACE_07-16."

Podobné prezentace


Reklamy Google