Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Podobné prezentace


Prezentace na téma: ""— Transkript prezentace:

3 Inovační technologie v odborných předmětech a odborném výcviku
Projekt CZ.1.07/1.1.38/ Inovační technologie v odborných předmětech a odborném výcviku uměleckých řemesel a oborů gastro TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČESKÉ REPUBLIKY

4 Modul M4 Návrh výroku UMŘ, zhotovení dokumentace s využitím ITC a grafického softwaru Uměleckořemeslné zpracování kovů Petr Čech

5 Co je to rytina Rytina je grafická technika. Řadí se do tisku z hloubky. Rytina je nejstarší technikou tisku z hloubky, zároveň se jedná o jednu z nejobtížnějších technik a dnes je poměrně vzácná. Jejím základním principem je ostře vedená čára, která nepřipouští žádnou improvizaci. Také díky tomu je dnes více používán lept, jelikož umělci umožňuje větší volnost. Měď-mědiryt Technika byla odvozena ze zlatnického rytí do kovu. Rylo se obvykle do mědi. Při rytí do kovu se zvedá tříska vyrytého materiálu, která vytváří po stranách ryté čáry vyvýšeninu, kterou lze před tiskem zbrousit. Měď používaná na rytinu je nepatrné tloušťky (obyčejně kolem 1 mm, u větších formátů 2mm), okraje desky jsou zaobleny, aby ostré hrany netrhaly papír. Deska se při tisku zaryje tlakem lisu do papíru, takže její okraje jsou na papíru dobře znát. Toto platí pro všechny techniky tisku z hloubky. Mědiryt: (chalkografie) je hlubotisková grafická technika využívající rytí čar a ploch do měděné matrice. Mědirytina vedle označení konkrétní grafické techniky označuje také skupinu technik z mědirytu vycházejících, jako je lept, mezzotinta, akvatinta, či barevná rytina. Člověk vytvářející mědiryty je rytec (mědirytec, dříve také ryjec. Oceloryt: řadíme do kategorie hlubotisku. Funguje podobně jako mědiryt. Je to velmi přesná a spolehlivá technika pro tvorbu cenných známek, bankovek, dopisních záhlaví apod. Dnes se využívá především pro reprodukci cenin. (zdroj: )

6 obr. č. 1: Adam a Eva, Albrecht Dürrer. (zdroj: http://www. cs

7 obr. č. 2 : známá mědirytina Albrechta Dürrera. Melancholie I
  obr. č.2 : známá mědirytina Albrechta Dürrera. Melancholie I. (zdroj: )  

8 Rytectví Rytina je jedna z nejstarších grafických technik, kterou již v dávnověku člověk přenášel své zážitky a myšlenky do kamene a kovu.. Časem se rozrostla do širokého oboru, který dnes zasahuje do různých odvětví nejen uměleckých, ale i technických. Celý obor rytectví, který je z velké části uměním, se proto rozčlenil na speciální odvětví. Dříve byla základem rytectví převážně ruční práce. K zvládnutí rytectví jsou potřebné kreslířské a modelářské schopnosti, smysl pro kompozici. Mnoho rytin , které se ještě před několika lety zhotovovaly výhradně ručně, se nyní zhotovuje na speciálních ryteckých strojích. Dnes již mnoho ryteckých výrobků nahradily modernější, jednodušší a hlavně levnější a přesnější techniky. Přesto rytectví nezmizí a stále bude vyhledávaným a potřebným oborem. (Zdroj: ) Rytina je nejstarší technikou tisku z hloubky, jedná se o jednu z nejobtížnějších technik a dnes je poměrně vzácná. Jejím základním principem je ostře vedená čára, která nepřipouští žádnou improvizaci. Technika byla odvozena ze zlatnického rytí do kovu. Rylo se obvykle do mědi. Při rytí do kovu se zvedá tenoučký drátek vyrytého materiálu, který pochopitelně odpadá. Mírně zvednutý kov vytváří po obou stranách ryté čáry malou vyvýšeninu, kterou lze před tiskem zbrousit. Někdy se však ponechává a změkčuje pak při tisku čáru jemným tónem, kterému se odborně říká grádek. Tento grádek ale vydrží při tisku jen několik málo prvních výtisků a je tudíž velmi vzácný. (Zdroj: )

9 Rytecké nástroje a pomůcky
Používají také kladívka, jehlové, rytecké a normální pilníky, kružidla, měřidla a různá upínací zařízení. obr.č. 3, 4, : rytecké nástroje rydla (zdroj: )

10 obr. č. 5,6: příklady ryteckých nástrojů - svěrák a cizelérské kladívko. (zdroj: – )

11 Technologický postup dekorací vzoru keltských uzlů za technologie rytí do kovů
Nejdříve si musíme vytvořit vzor keltského uzlu např. a pomocí programu Corel Draw. 2. Použitý materiál ocelový plech 2mm silný. Povrch předmětu je nahrubo obroušen a opatřen kontrastním bílým nátěrem pomocí popisovače na kov nebo bílou barvou. Nátěr musí uschnout!

12 3. Po zaschnutí si vzor nakreslíme nebo přeneseme vzor pomocí papírové šablony. S pomocí tužky č.1 , lihového centropenu a kopírovacího papíru (kopíráku).

13 4. Budoucí rytý předmět si pevně upneme do svěráku
4. Budoucí rytý předmět si pevně upneme do svěráku. Rytý předmět je dobré mít vypodložený ještě navíc podložkou z tvrdého dřeva. Celý svěrák je dobré mít také uchycený k pevnému stolu.

14 5. Za pomocí špičatého rydla (průřezu V) a kladívka se postupně vyryje vzor keltského uzlu.

15

16 6. Po hrubém vyrytí se pro zvýraznění vzor přeryje silnějším půlkulatým rydlem
(průřezu U).

17 7. Povrch kolem celého rytého dekoru se přebrousí brusným papírem zrnitosti 80-100
8. Pokud chceme, aby vzor vice vynikl tak vyryté křivky zvýrazníme půlkulatým zaobleným čakanem o průměru 1,5 až 2mm.

18 9. Pokud chceme tak můžeme pro zvýraznění vzoru,rytý předmět vyhřát ve výhni.

19 9. Následuje překartáčování na drátěném kartáči upnutém do vrtačky

20 10. Hotový vzorek po přebroušení jemným brusným papírem.
obr. č technologický postup (zdroj autora)

21 Ukázky dekorace keltskými uzly na chladných zbraních
obr. č. 7, 8: šperky-amulety (zdroj : ) (zdroj Obr. č. 9: Irský kříž s vloženými vzory z keltských uzlů se zvířecími motivy.: )

22 (zdroj Obr. č.10: Zdobeni písma a irský kříž s vloženými vzory z keltských uzlů se zvířecími motivy.: )

23 obr. č. 11: dlouhý nůž scramasax s čepelí zdobenou rytými keltskými uzly
(zdroj: )

24 obr.č. 12: krásná kopie vikingského meče vyrobeného z damascénské oceli. Rukojeti pouzdra a kování mečů vyzdobené vzory se zvířecími motivy napodobující keltské uzly. (zdroj: : )

25 obr.č. 15, 16: Dvě krásné kopie vikingských mečů vyrobených z damascénské oceli. Rukojeti pouzdra a kování mečů vyzdobené vzory se zvířecími motivy napodobující keltské uzly. (zdroj: )

26 Shrnutí Nástroje a pomůcky používané při rytí:
- bílý popisovač na kov (bílá barva), černý lihový fix, tužka - cizelérské kladívko nebo malé kladívko (400g) - rydlo špičaté (průřezu V) - rydlo půlkulaté (průřezu U) - půlkulatý, zaoblený čakan s průměrem 1,5 – 2mm - svěrák Materiál vhodný pro rytí - měď - mosaz - měkká nebo vyžíhaná, nezakalená ocel (materiál musí být tepelně vyžíhaný nebo dostatečně měkký, oceli třídy 10, 11, 12; mohou to být i třídy , ale nesmí být zakaleny ! ) Technologie zpracování -Rytí - rytina je to grafická technika. Řadí se do tisku z hloubky. Technologie dekorů uzlů - rytí

27 Test Uveď pět nástrojů a pomůcek používaných při rytí.
Jaké materiály se používají při rytí? Co je to Rytí-rytina? - Jakou technologii zhotovujeme dekory uzlu?

28 Seznam literatury Odkazy na web http://www.cs.wikipedia.org
Odkazy na web

29 Citace [online]. [cit. 2012-10-28]. Wikipedie: Mědiryt. [online]. [cit
Citace [online]. [cit ]. Wikipedie: Mědiryt. [online]. [cit ]. Dostupné z: KOVORYTINY: Historie rytectví. [online]. [cit ]. Dostupné z: [online]. [cit ]. Dostupné z:

30 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt ""

Podobné prezentace


Reklamy Google