Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Rámci projektu Digitální učební materiál vytvořený v rámci projektu: HUMANIZACÍ ŠKOLSTVÍ K ROVNÝM PŘÍLEŽITOSTEM CZ.1.07/1.4.00/21.0987 Dětský domov, základní.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Rámci projektu Digitální učební materiál vytvořený v rámci projektu: HUMANIZACÍ ŠKOLSTVÍ K ROVNÝM PŘÍLEŽITOSTEM CZ.1.07/1.4.00/21.0987 Dětský domov, základní."— Transkript prezentace:

1 rámci projektu Digitální učební materiál vytvořený v rámci projektu: HUMANIZACÍ ŠKOLSTVÍ K ROVNÝM PŘÍLEŽITOSTEM CZ.1.07/1.4.00/ Dětský domov, základní škola, školní družina a školní jídelna, Kostelec nad Orlicí, Pelclova 279

2 KYSELINY Romana Breklová, , 9. ročník, chemie – čtení s porozuměním

3 Kyseliny mohou mít různou koncentraci. Koncentrovaná kyselina znamená, že roztok obsahuje mnoho dané látky. Zředěná kyselina - zředěný roztok obsahuje méně látky.

4 KYSELINA SÍROVÁ Koncentrovaná kyselina sírová je bezbarvá kapalina silná žíravina Použití: výroba průmyslových hnojiv barviv výbušnin plastů textilních vláken při úpravě rud kovů při zpracování ropy náplň do akumulátorů aut Při ředění lijeme vždy kyselinu do vody !

5 KYSELINA DUSIČNÁ -bezbarvá kapalina -účinkem světla se rozkládá (uchovává se v tmavých nádobách) Použití: výroba dusíkatých hnojiv léčiv plastů barviv výbušnin

6 KYSELINA CHLOROVODÍKOVÁ (solná) -bezbarvá, těkavá kapalina -technická bývá žlutě zbarvena -prodává se jako kyselina solná -koncentrovaná (37%) je silná žíravina, dráždí dýchací cesty, leptá pokožku -součást žaludeční kyseliny Použití: čištění klozetových mís čištění kovů při pájení k výrobě léčiv, barviv a plastů

7 Další kyseliny: KYSELINA MRAVENČÍ Mravenci ji při kousnutí vylučují do rány. Je obsažena také v kopřivách a v jedu včel. KYSELINA OCTOVÁ Ničí bakterie a chrání tak potraviny před zkažením. Používá se k nakládání zeleniny. KYSELINA CITRONOVÁ Nachází se v citrusových plodech. Používá se k dochucování jídel a nápojů. Přírodní konzervační látka.

8

9 PRVNÍ POMOC PŘI ZASAŽENÍ POKOŽKY KYSELINOU 1.Zasažené místo omyjeme proudem čisté vody. 2.Pak můžeme pokožku opláchnout roztokem sody nebo mýdlovou vodou. 3.Postižené místo opět opláchneme čistou vodou. V případě většího poleptání přiložíme sterilní obvaz a vyhledáme lékařskou pomoc.

10 Léčiva Plasty Hnojiva Barviva Výbuch v lomu Kyselý déšť Záchod Mravenec Nakládaná zelenina Citrusy Obvaz ruka


Stáhnout ppt "Rámci projektu Digitální učební materiál vytvořený v rámci projektu: HUMANIZACÍ ŠKOLSTVÍ K ROVNÝM PŘÍLEŽITOSTEM CZ.1.07/1.4.00/21.0987 Dětský domov, základní."

Podobné prezentace


Reklamy Google