Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Metabolický syndrom a jeho vliv na sluch Kazuistika Autor : Eva Boháčová Spoluautor : Iva Suchánková Klinika otorinolaringologie a chirurgie hlavy a krku.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Metabolický syndrom a jeho vliv na sluch Kazuistika Autor : Eva Boháčová Spoluautor : Iva Suchánková Klinika otorinolaringologie a chirurgie hlavy a krku."— Transkript prezentace:

1 Metabolický syndrom a jeho vliv na sluch Kazuistika Autor : Eva Boháčová Spoluautor : Iva Suchánková Klinika otorinolaringologie a chirurgie hlavy a krku Pardubická krajská nemocnice Pardubice,a.s.

2 Civilizační choroby  Nezdravý životní styl.  Zvyšující se stresová zátěž.  Důsledek: Stoupající počet civilizačních onemocnění v novém tisíciletí.

3 Civilizační choroby – metabolický syndrom  Hypertenze – postihuje 10 – 15 % populace.  Rizikové faktory – kouření, stres, zvýšená hladina tuků v krvi, obezita, diabetes, málo pohybu.  Neléčená hypertenze, obezita,diabetes, hypercholesterolémie – urychluje proces aterosklerozy.  Souhrnně toto označujeme jako metabolický syndrom

4 Sluchový orgán  Fyziologicky stárne – od 18-ti let se zmenšuje frekvenční rozsah našeho sluchu.  Fyziologický proces je urychlován působením neg. vlivů vnějšího prostředí:  Hluk, ototoxické léky,virové a bakteriální infekce, metabolický syndrom.

5 Kazuistika  Pacientka H.V. 46-ti letá žena.  r. 1999 1. návštěva ORL ambulance:  Obtíže – tinitus šumového charakteru billat.,doba trvání –14 dní  Subjektivně: slyšela dobře, závratě neměla  Objektivně: otoskopicky norm.nález, tympanometrie – křivka AA, SR ++. audiometrická křivka – bez poklesu. 

6 Anamnéza  Osobní – vážněji nestonala, s ušima se nikdy neléčila, operace 0, porody 2. Léčí se na hypertezi a hypercholesterolémii, diabetes 0. Pracuje v nehlučném prostředí jako uklizečka.  Rodinná anamnéza – vdaná, 2 dcery /17 a 19 let/. V rodině se nikdo s nedoslýchavostí neléčil.

7 Rok 2001  Subjektivně – výrazné zhoršení sluchu, velké obtíže s komunikací – nerozumí v hlučném prostředí.  Audiometrické vyšetření – percepční vada, symetrická, středně těžká viz obr. č. 1.  Doporučeno vyzkoušet sluchadlo – které odmítla.  Vyšetření BERA, MR – normální nález

8 Obr. č. 1 5.2.2001

9 Rok 2002  Zhoršení sluchu – vyzkoušeno a přiděleno sluchadlo  Sluchadlo – digitální, závěs – dobře tolerované.  Pravidelné kontroly – časté úpravy výkonu sluchadla, dle potřeb pacientky.  Audiogram obr. č. 2

10 Obr. č. 2 6.8.2002

11 Rok 2003  Výrazné zhoršení sluchu - subjektivně a audiometricky  Zesílení sluchadla na max. možný výkon.  Hospitalizovaná pro vazodilatační léčbu – bez efektu.  Obrázek č. 3

12 Obr. č. 3 26.11.2003

13 Rok 2005  Duben – zhoršení sluchu, viz audiogram č. 4  Současné sluchadlo – nestačí sluchové vadě paní H.V.  Žádost R.L. pro přidělení nového sluchadla / staré jen 3 roky/.  Návrh na nové sluchadlo - schválen

14 Obr. č. 4 12.4.2005

15 Rok 2005 - prosinec  Opětovné zhoršení sluchu – při hospitalizaci na ORL odd. Subjektivně – se sluchadlem slyší jen okolní zvuky, řeči rozumí málo, psychicky labilní.  Zařazena do logopedické péče, psychoterapie.  Informace o možnosti kochleárního implantátu  Audiogram č. 5

16 Obr. č. 5 6.12.2005

17 Od roku 1999 - 2006  Vývoj sluchu paní H.V. :  Normální sluch /1999/  Praktická hluchota /2005/  Obrázek č. 6

18 Obr. č. 6 Vývoj sluchu 2/2001- 12/2005 Pravé ucho Levé ucho

19 Nárůst onemocnění metabolického syndromu  Závažný zdravotní problém v populaci.  M.S. trpí 1/2 nad 60 let věku  Nadváha a obezita – řadíme se na přední místa v Evropě.  Základní faktory tohoto jevu : snížená intenzita fyzického zatěžování, zvýšený příjem kalorií.

20 Prevence  Omezte energetický příjem!  Jezte pestrou stravu!  Konzumujte hodně zeleniny a ovoce!  Zaměřte se na výběr a množství konzumovaných tuků /oleje lis. za studena, ořechy, ryby/!

21 Prevence  Věnujte pozornost sacharidům – jezte potraviny s nízkým glykemickým indexem!  Konzumujte dostatečné množství tekutin!  Pokud pijete alkohol – pijte s rozmyslem!  Omezte solení!

22 Pohyb – základní kámen  Využijte každé příležitosti k pohybu!  Choďte!!! Chůzi zvládne a může většinou každý z nás.Choďte každý den, jednou týdně několik kilometrů!  Uděláte něco pro své zdraví a bude vám krásně!

23 Děkuji za pozornost ! DĚKUJI ZA POZORNOST


Stáhnout ppt "Metabolický syndrom a jeho vliv na sluch Kazuistika Autor : Eva Boháčová Spoluautor : Iva Suchánková Klinika otorinolaringologie a chirurgie hlavy a krku."

Podobné prezentace


Reklamy Google