Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

( Podávejte vodu ! ) Vatikán Historie obelisku na Svatopetrském náměstí …

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "( Podávejte vodu ! ) Vatikán Historie obelisku na Svatopetrském náměstí …"— Transkript prezentace:

1

2 ( Podávejte vodu ! ) J@ Vatikán Historie obelisku na Svatopetrském náměstí …

3 10. září 1586 je den, kdy byl vztyčen uprostřed náměstí svatého Petra v Římě (Vatikánu) egyptský obelisk starý 4000let, vysoký více než je den, kdy byl vztyčen uprostřed náměstí svatého Petra v Římě (Vatikánu) egyptský obelisk starý 4000let, vysoký více než 25 metrů a vážící 350 tun ! Bylo k tomu potřeba 900 mužů, 150 koňů, nespočet kladek a stovky metrů lan,

4

5 Dělníci museli pod trestem smrti, úplně mlčet. Když počali zvedat obrovský kámen z růžové žuly, ten se pojednou počal otřásat a klesat zpět k zemi. Najednou se přes celé náměstí svatého Petra ozval hlasitý výkřik: Aqua alle funni! To kapitán Bresca, námořník z Ligurie si uvědomil, že konopná lana se přetrhnou, pokud nejsou smáčena vodou. Směle zvyšuje hlas beze strachu, že bude pověšen, až je jeho volání vyslyšeno a obelisk vytesaný v Asuanu je postaven na místo.

6

7

8 Obelisk byl přivezen v roce 37 z egyptského města Heliopolis jako válečná trofej císaře Caliguly a byl umístěn v jeho aréně.

9 Kresba ve "Vatican Galerie Mapy“, namalovaná mezi lety1580 - 1583 Takto si Antonio Dante představoval dopravu Caligulova obelisku do přístavu.

10 Circus Maximus Cirkus postavený císařem Caligulou Obelisco

11 V současné době je Circus Maximus park (velká stavba je císařský palác Palatine.

12 Později papež Sixtus V. nařídil jeho přemístění v rámci svých plánů na zkrášlení Říma k přední vatikánské bazilice.

13 Byl to první obelisk, který byl od doby starého Říma vztyčen. Podle středověké legendy, byly do bronzové koule na vrcholu uloženy pozůstatky Julia Caesara. Později byla tato koule nahrazena křížem.

14 Caligulův (Neronův) cirkus na mapě Říma, vytištěné v roce 1561. V detailu kříž,který nahradil původní kouli.

15 Pro provedení této změny bylo předloženo 500 různých plánů, komise nakonec vybrala projekt architekta Domenico Fontany. Domenico Fontana

16 Celá realizace trvala rok a je věrně popsána v nádherné knize: Della trasportatione dell'obelisco Vaticano et delle fabriche di Nostro Signore Papa Sisto V, un volumen de 1590.

17

18

19

20

21

22

23

24 Ale co se stalo s tím statečným námořníkem, který si téměř vykřičel plíce? Byl sice okamžitě zatčen a dopraven před papeže Sixta V., ten ho ale za překročení zákazu nepotrestal, místo toho ho odměnil udělením privilegia plout na své lodi pod vlajkou Vatikánu. Také udělil jemu i jeho dědicům právo na prodej palmových větví na Květnou neděli na náměstí svatého Petra.

25

26 Od té doby po více než 420 letech, mají jeho potomci i nadále tuto papežskou výsadu být jedinými dodavateli palmových větví.

27

28 Kresba z roku 1630. Poznámka: stavba má ještě dvě zvonice později odstraněné.

29

30

31

32

33

34 Pamětní deska na obelisku

35

36

37 Výkřik : “Aqua alle funni!” ( Původně "Dagher corde l'Aiga ale corde!" v dialektu Genoese), se stal symbolem protestu proti mocenským nařízením. Vyzdvihuje odvahu a statečnost toho, kdo se rozhodne pro společné dobro, bez ohledu na osobní důsledky, porušit nesmyslné nařízení. Je jen málo těch, kteří zavolají: Aqua alle funni!, větu, která má zabránit velké nespravedlnosti.

38 J@


Stáhnout ppt "( Podávejte vodu ! ) Vatikán Historie obelisku na Svatopetrském náměstí …"

Podobné prezentace


Reklamy Google