Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 10 km JZ od Lovosic  Odedávna se v lokalitě Podsedicka těžily české granáty(pyropy) a používaly se ve šperkařství již v gotice.  V těžbě se pokračuje.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " 10 km JZ od Lovosic  Odedávna se v lokalitě Podsedicka těžily české granáty(pyropy) a používaly se ve šperkařství již v gotice.  V těžbě se pokračuje."— Transkript prezentace:

1

2  10 km JZ od Lovosic  Odedávna se v lokalitě Podsedicka těžily české granáty(pyropy) a používaly se ve šperkařství již v gotice.  V těžbě se pokračuje i v současnosti -nejdůležitější firmou je firma Granát DUV Turnov, která se zabývá průmyslovou těžbou českých granátů v povrchových skrývkách. V granátovém koncentrátu se nachází i další vzácné minerály – růženín, zirkon, olivín a jeden hodně zajímavý šutřík....

3  9 km SZ od Josefova Dolu  Malá Jizerská louka bývala kdysi historicky nejvýznamnější lokalitou safírů v Evropě. Existuje o tom řada písemných zpráv, snad už od 16. Století.  Safíry se zde vyskytují v několika barvách, zdejší náplavy skrývají až 2 cm velké safíry nádherných barev. Společně se safíry se zde vyskytují i jiné odrůdy korundu, černý korund, červený rubín, čirý až světle zelený leukosafír.

4  8 km V od Turnova  Kozákov je nejvyšší horou Českého ráje. Čedičový vrch byl už od pravěku vyhledáván jako naleziště drahých kamenů, z nichž pravěcí lovci vyráběli jednoduché nástroje.  V dutinách horniny vykrystalizovaly kulovité výplně achátu, jaspisu, ametystu, křišťálu, záhnědy a dalších polodrahokamů.

5  Hořenec je jednou z nejznámějších mineralogických lokalit Českého středohoří.Vzorek krystalu aragonitu z Hořence je zastoupen v mnoha mineralogických sbírkách po celém světě. Bez nadsázky lze konstatovat, že tato lokalita poskytla jedny z nejdokonalejších krystalovaných vzorků aragonitu na světě. Číčov je také jedinou světovou lokalitou, která poskytla kvalitní surovinu pro raritní fasetové výbrusy větších čistých kamenů.

6  Jedná se o lepidolitem nejbohatší pegmatit v ČR.  Byly odsud poprvé popsány minerály lepidolit a rossmanit.  Naleziště je proslulé turmalíny.

7  Jedna z nejvýznamnějších lokalit pegmatitů na Moravě. Od konce 19. století až do roku 1972 zde byl s přestávkami těžen křemen a živec. Průmyslovou těžbou bylo odkryto několik významných pegmatitových těles.  Pegamtity obasahovaly obrovské (až 100kg) krystaly záhněd, půlmetrové krystaly skorylu a mnoho dalších…  Dnes je lom rekultivován, a je tak zničena jedna z nejlepších českých lokalit. 

8  Pegmatitové těleso velikosti obyváku se nachází na poli JZ od obce Řečice.Proslavilo se nálezy největších českých rubelitů(patří do skupiny turmalínů)některé jsou větší, než láhev od piva.

9  2 km V od Písku  Písecko zahrnuje celou řadu lokalit, zejména potom těch pegmatitových. Jednou z nejslavnějších,kterou proslavily drahokamové odrůdy berylu(akvamarín,heliodor… ) je starý jámový lom na živcovou surovinu:lom"U Obrázku".  Za těžby poskytoval překrásné ukázky mnoha minerálů.

10  Naleziště snad nejznámějšího českého kamene vltavínu se nachází v obci Besednice 15 km V od Č.Krumlova.  Probíhala zde(jako na jednom z mála míst v ČR) průmyslová těžba vltavínů.  Ložisko bylo těženo tak nepřiměřeně, že se zde již nedá najít ani jediný sbírkový vltavín a proto byla těžba před necelým rokem ukončena.

11  Z ČR je zaznamenáno celkem pět diamantů.  V ČR bylo poprvé popsáno přes 80 nových druhů minerálů.  Největší vltavín(258,5 g ) byl nalezen u Slavic u Třebíče. Nálezce si myslel,že se jedná o zmrzlého krtka.  Vltavín je jen sklo.  I v ČR se dá najít jantar(zkamenělá pryskyřice ) mezi nejvýznamější naleziště patří Valchov a Študlov na Moravě.

12 Jan Kocáb IX.D Kalcit Epidot Fluorit Opál Elbait

13  „Dlažkovický" diamant (4,13 x 2,63mm; 0,0573 g) nalezený roku 1869 v Podsedicích je uložen v mineralogických sbírkách Národního muzea v Praze, stejně jako druhý diamant z Třebenicka (objeven r. 1927, čirý krystal ve tvaru osmistěnu, 3,0 x 2,8 x 2,6 mm). V r. 1959 byl ve štěrcích u potoka Granátky pod Kuzovem u Dřemčic nalezen třetí diamant (0,25 x 0,15 mm).  Další dva diamanty byly nalezeny na lokalitě Vestřev při těžbě pyropů.


Stáhnout ppt " 10 km JZ od Lovosic  Odedávna se v lokalitě Podsedicka těžily české granáty(pyropy) a používaly se ve šperkařství již v gotice.  V těžbě se pokračuje."

Podobné prezentace


Reklamy Google